Odszedł Andrzej Możejko

W wieku 72 lat zmarł Andrzej Możejko, jeden z najważniejszych piłkarzy w historii Widzewa. Występy w tym klubie rozpoczął w trzeciej lidze, a zakończył jako mistrz Polski.

Urodził się 22 kwietnia 1949 w Słupsku, lecz wkrótce wraz z rodziną przeprowadził się do Łodzi. Przygodę z futbolem rozpoczął w ŁKS, ale po otrzymaniu powołania do wojska musiał wrócić na Pomorze. Tu trafił do gdyńskiej Floty, w której występował do roku 1971. W trakcie jednego ze sparingów zwrócił na siebie uwagę Leszka Jezierskiego, który stawiał fundamenty pod przyszłe sukcesy Widzewa. Dzięki legendarnemu szkoleniowcowi Możejko trafił więc na Armii Czerwonej (obecnie al. Piłsudskiego) i stał się podporą zespołu, który z trzeciej ligi rozpoczynał marsz na szczyt polskiego futbolu. Gdy w 1982 lewy obrońca przenosił się do fińskiego Kokkolan Palloveikot miał na koncie nie tylko awanse do drugiej i pierwszej ligi (obecnie ekstraklasa), ale również dwa mistrzostwa Polski (1981, 1982), trzy wicemistrzostwa (1977, 1979, 1980) i udane występy w europejskich pucharach, w których z powodzeniem rywalizował z zawodnikami m.in. Manchesteru City, Manchesteru United i Juventusu. Po roku gry w Palloveikot przeniósł się do Rauman Pallo, gdzie występował do roku 1985. Później wrócił z Finlandii i przez rok występował w łódzkim Starcie. Karierę zakończył w Kolajarzu Łódź, którego barw bronił w sezonie 1986-1987. 

W późniejszych latach jako trener pracował m.in. z młodzieżą Włókniarza Pabianice i z dziewczętami UMKS Zgierz. Angażował się również w działalność Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy Widzewa, a w 2015 był członkiem trzyosobowego zarządu stowarzyszenia Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew, które rozpoczęło odbudowę klubu po upadłości likwidacyjnej.

Andrzej Możejko zmarł 1 maja 2021. Pogrzeb odbędzie się w piątek 7 maja 2021 na Cmentarzu Komunalnym Szczecińska w Łodzi. Początek uroczystości o godz. 9.15. 

Polecane aktualności

Trasa Górna

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1

Małgorzata Loeffler / ZIM

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1. Znamy oferty w przetargu na wybudowanie 5, 7... więcej

Zostań opiekunką medyczną

Chcesz mieć pewną pracę? Zostań opiekunką medyczną.

Jolanta Baranowska / UMŁ

Zapewniamy bezpłatny kurs, stypendium, a po szkoleniu – zatrudnienie. Szukamy Pań, które chciałyby... więcej

Senioralia 2021

200 wydarzeń zaplanowano na SENIORALIA 2021

Jolanta Baranowska / UMŁ

15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Koncert: Polish Camerata Swojemu Miastu – Arcydzieła W.A. Mozarta -  mat. organizatorów

Dodajemy skrzydeł muzycznej Łodzi

Sławomir Macias / UMŁ

Organizatorzy tegorocznych wydarzeń muzycznych otrzymają niemal pół miliona złotych z budżetu... więcej

VII Łódzkie Senioralia – online i w plenerze

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Już 15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Kontakt