Opera Park przy Jaracza otwarty. Niezwykły biurowiec w zabytkowej willi [ZDJĘCIA]

Dwa lata czekał na oficjalne otwarcie biurowiec, który wyrósł przy ul. Jaracza 64, w sąsiedztwie zabytkowej willi Jakuba Kastenberga przy zbiegu ul. Jaracza z ul. Sterlinga.

fot. Stefan Brajter
Biurowiec Opera Park mieści się w niezwykłym budynku
6 zdjęć
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Choć jego budowę zakończono jeszcze pod koniec 2019 r., epidemia koronawirusa stanęła na przeszkodzie uroczystemu oddaniu obiektu do użytku, co było możliwe dopiero teraz. Pięciokondygnacyjny budynek z podziemnym parkingiem oferuje 4,2 tys. mkw. powierzchni biurowych. Jako biurowiec klasy A zapewnia najemcom m.in. klimatyzację, czujniki dymu, instalację światłowodową, podwieszane sufity, podnoszone podłogi czy okablowanie komputerowe. Swoje biura ulokowało w nim siedem firm z branż: IT, consulting, budownictwo, chemia oraz biuro projektowe. Wraz z pieczołowicie wyremontowaną w 2016 r. willą Kastenberga nowoczesny budynek biurowy tworzy kompleks Opera Park (nazwę zawdzięcza sąsiedztwu Teatru Wielkiego) szczycący się również pięknym ogrodem. 

Biurowiec Opera Park w zabytkowej willi

– Biurowców w Łodzi jest wiele, ale takich, które w centrum miasta miałyby swój własny park, trudno byłoby szukać – mówi Anna Mostowska, współwłaścicielka firmy Office-R, która stworzyła Opera Park. – Staraliśmy się, żeby w żaden sposób nie został zniszczony w trakcie prac budowlanych. To się udało. Ponad dwa lata temu wpadliśmy też na pomysł, by to miejsce zostało zdefiniowane jeszcze jakoś inaczej niż poprzez funkcję biurową, jaką na co dzień pełni – poprzez sztukę. Tak doszło do współpracy z Akademią Sztuk Pięknych i narodzin projektu „Łódzki Tryptyk Symfoniczny”, który docelowo stworzą trzy rzeźby. Gotowy jest już „Dyrygent”, teraz symbolicznie odsłaniamy „Skrzypka na dachu”, który na dachu przybudówki przy willi Kastenberga de facto stoi.

Jak zdradzili autorzy, Jarosław Borek i Michał Matysiak z Instytutu Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dopełnieniem „Łódzkiego Tryptyku Symfonicznego” będzie abstrakcyjna rzeźba przedstawiająca baletnicę. Jest w przygotowaniu. 

Dodatkową ozdobą parku jest altana ze szklanym dachem. Do jej konstrukcji wykorzystano drewniane wiązary dachowe starego budynku, który rozebrano kilka lat temu na działce od strony ul. Sterlinga.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt