Ostry protest kobiet przeciwko wypowiedzeniu konwencji stambulskiej

- Protestujemy przeciwko próbom wypowiedzenia przez rząd Prawa i Sprawiedliwości konwencji stambulskiej – powiedziała Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi.

- Czyżby PiS zamierzał dać przyzwolenie na przemoc wobec kobiet? Mówimy stanowcze NIE próbom wypowiedzenia konwencji stambulskiej! Po Żydach, uchodźcach, gender, gejach, przyszedł czas szczucia na kobiety. Musimy być traktowane podmiotowo, a nie przedmiotowo.

Konwencja stambulska nie jest genderowym bełkotem, a tak nazwał ją wiceminister sprawiedliwości. Ona tworzy ramy prawne do tego, aby przeciwdziałać wszelkim formom przemocy wobec kobiet i w rodzinie. Monitoruje także różne aspekty opresji. Wprowadza edukację antydyskryminacyjną i przeciwprzemocową. Znajduje się w niej nowa definicja gwałtu. Poszerza znaczenie przemocy domowej o kwestie: ekonomiczne, seksualne, psychiczne.

Nie wolno łamać praw człowieka! Takie zachowania powinny być potępiane i bezwzględnie karane. Kobiety na znak protestu nie chowają czarnych ubrań i nie składają parasolek  – dodała wiceprzewodnicząca Małgorzata Niewiadomska-Cudak.

 

- W wypowiedziach medialnych słyszałyśmy, że konwencja stambulska jest zagrożeniem dla tradycyjnych polskich rodzin – powiedziała Emilia Susniło-Gruszka, radna Rady Miejskiej.

- To przecież wszelkie formy przemocy są tak naprawdę prawdziwym niebezpieczeństwem dla trwałości rodziny! Według statystyk policji w 2019 roku aż 88 tys. osób w Polsce padło ofiarą przemocy domowej, w tym ponad 65 tys. kobiet. Nie zapominajmy o przypadkach, które nie są zgłaszane na komendę. W naszym kraju co 8 minut kobiety padają ofiarami agresji – dodała radna Emilia Susniło-Gruszka.

 

- Rząd PiS-u chce wypowiedzieć konwencję stambulską pod wpływem stowarzyszenia Ordo Iuris – powiedziała Elżbieta Wspaniała-Jankowska.

- Ordo iuris, czyli ład prawny. Panowie z Ordo Iuris chcą nam zafundować zakaz rozwodów, aborcji, środków antykoncepcyjnych, uświadamiania dzieci w szkołach. Na tym ma polegać ład prawny? Fundamentaliści katoliccy chcą nam meblować od nowa ład prawny w państwie? – pytała Elżbieta Wspaniała-Jankowska.

 

- Konwencja stambulska chroni kobiety, które doświadczyły przemocy, ponieważ każe oddzielać sprawcę od ofiary – powiedziała Małgorzata Szymańska, prezes fundacji CENTRUM IN.

- Bardzo często świadkami agresji są dzieci. Nie ma żadnego wytłumaczenia dla oprawców. Statystyki pokazują, że wiele osób woli się nie wtrącać i nie reaguje na sytuacje, w których ktoś dopuszcza się przemocy wobec słabszych. Dlaczego dla PiS-u konwencja stambulska jest solą w oku? Przecież ona jest umocowaniem prawnym, które jest egzekwowane. Jeżeli jej nie będzie, nie będzie narzędzia, które chroni kobiety – dodała prezes Małgorzata Szymańska.

Polecane aktualności

Pokaz Światło Przyszłości (wizualizacja) -  mat. Biuro prasowe ŁMF

Light.Move.Festival 2020 w ten weekend!

BRP

Już w ten weekend odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Light.Move.Festival, największego wydarzenia... więcej

Bezzwrotne pożyczki i dotacje dla przedsiębiorczych, którzy chcą otworzyć własny biznes w Łodzi

Marcin Masłowski / BRP

Łódź wspiera rozwój małych firm. Projekt „Łódzka Rewita III” zakłada bezzwrotne wsparcie dla osób... więcej

Mielczarskiego 3 - wizualizacja

Podpisana umowa na remonty kamienic przy ul. Mielczarskiego

Małgorzata Loeffler / ZIM

Dom gościnny, kawiarnia, świetlica dla młodzieży i komfortowe mieszkania komunalne, czyli kolejne... więcej

Kampania „nie marnuje 1/3” w restauracji Także Tego -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Łódź przeciwko marnowaniu żywności

Zuzanna Bociaga / ŁCW

Aż 1/3 całej wyprodukowanej na świecie idealnie świeżej i pysznej żywności nigdy nie trafia na nasze... więcej

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Hufcowej 5 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Remonty łódzkich szkół i przedszkoli. W 3 lata zmodernizowanych zostało 70 budynków

Monika Pawlak / BRP

Od 2017 roku miasto realizuje projekt termomodernizacji szkół i przedszkoli w ramach którego 70... więcej

Kontakt