Oświata: powinien płacić rząd, a płaci Łódź

Oświata kosztuje, a zamiast rządu płaci samorząd. Rada Miejska w Łodzi zdecyduje, czy Łódź ograniczy wydatki na zadania, które powinien finansować rząd.

Prawie pół miliarda złotych dopłaci w tym roku łódzki samorząd do wydatków oświatowych. Przyznana miastu subwencja oświatowa wystarczy na sfinansowanie 56,2 proc. wszystkich wydatków. Tylko do przyznanych nauczycielom przez rząd podwyżek w tym roku z budżetu Łodzi trzeba dopłacić 15 mln zł.

Wiceprezydent Łodzi przygotował projekt uchwały – stanowisko Rady Miejskiej, w którym oczekuje od rządu RP subwencji oświatowej w wysokości adekwatnej do ponoszonych wydatków.

- Rządowa subwencja nie wystarcza na wydatki związane z oświatą. Pisaliśmy wielokrotnie w tej sprawie do minister Zalewskiej, ale nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi – powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Dlatego w środę na sesji Rady Miejskiej zgłoszę do porządku obrad projekt uchwały o ograniczenie wydatków samorządu na zadania, które powinien finansować rząd. Kwota jaką rocznie dopłacamy do zadań edukacyjnych rośnie, dość powiedzieć, że tylko wynagrodzenia nauczycielskie kosztują samorząd ponad 250 milionów w skali roku.

Wiceprezydent Trela podkreślił, że mówiąc o wydatkach oświatowych nie bierze pod uwagę tych na inwestycje, bo tą pozycję miasto finansuje we własnym zakresie, ponieważ władzom Łodzi zależy aby uczniowie i nauczyciele mieli zapewnione jak najlepsze warunki.

- Radni PiS podczas posiedzeń komisji edukacji wielokrotnie mówili o niedofinansowaniu oświaty, więc mam nadzieję, że poprą ten projekt i solidarnie z nami upomną się o pieniądze z rządu – dodała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, radna Rady Miejskiej. – Koszty edukacji rosną z roku na rok, co roku też wzrasta kwota jaką samorząd musi do tych wydatków dokładać. Tak dłużej nie może być, oczekujemy reakcji od rządu czyli uzupełnienia braków.

Projekt uchwały będzie przedmiotem dyskusji na środowej sesji Rady Miejskiej, a później trafi do Ministerstwa Edukacji. Uzasadnienie do projektu zawiera dokładne wyliczenia ile na przestrzeni ostatnich lat miasto musiało dopłacić do wydatków na zadania związane z edukacją.

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

Kontakt