Oto nowy pojazd ZWiK do czyszczenia kanałów i ulicznych wpustów

Zakład Wodociągów i Kanalizacji kupił kolejny, wart 1,6 miliona złotych specjalistyczny samochód do czyszczenia kanałów i ulicznych wpustów.

Samochód do mycia kanałów i czyszczenia ulicznych wpustów -  fot. z arch. ZWiK
Samochód do mycia kanałów i czyszczenia ulicznych wpustów , fot. z arch. ZWiK

W Łodzi jest 2 tysiące km kanałów i ponad 20 tysięcy wpustów ulicznych. Kanały udrażnia się i myje wodą pod wysokim ciśnieniem. Do rury kanalizacyjnej wprowadza się 150-metrowym wężem wodę pod ciśnieniem 200 barów. Drugim wężem odsysane się nieczystości. W przypadku wpustów ulicznych (kratek kanalizacyjnych) konieczne jest opróżnianie z piasku i nieczystości osadników, które znajdują się kilka metrów pod ziemią.  

Pracą wszystkich urządzeń w nowym pojeździe steruje się przy użyciu bezprzewodowego pilota. Za pośrednictwem fal radiowych operator kieruje obrotowym wysięgnikiem, zwiększa lub zmniejsza moc pomp ciśnieniowych, zwija i rozwija węże.  

Pojazd wyposażony jest w system odzyskiwania wody używanej do czyszczenia kanałów, dzięki temu jest bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska. Woda, którą umyto kanał trafia do zbiornika pojazdu, tam jest oczyszczana z osadów i ponownie kierowana do dysz myjących. W zbiornikach pojazdu może zmieścić się aż 7 metrów sześciennych osadów i 3 metry sześcienne wody. Dzięki pojemnym zbiornikom nie ma potrzeby częstego przemieszania się po mieście w celu rozładowania samochodu z osadów, czy uzupełnienia zapasu wody. Zużywa się mniej paliwa i oszczędza wodę.

Nowy nabytek ZWIK wyposażony jest też w specjalne dysze, które  służą do przebijania zatorów, rozbijania osadów w kanalizacyjnych rurach. Jest dysza zwana "flądrą" do czyszczenia rur o średnicy od 15 do 60 cm. "Granat" lub "bomba" tak nazywana jest dysza przydatna w usuwaniu luźnego osadu. Pojazd wyposażony jest też w wycinarkę korzeni, które torują swobodny przepływ ścieków czy deszczówki w rurach kanalizacyjnych.

ZWIK posiada obecnie 5 samochodów wielofunkcyjnych do mycia kanałów i wpustów oraz 3 pojazdy przeznaczone tylko do czyszczenia ulicznych wpustów. Przy użyciu samochodów ciśnieniowych miesięcznie pracownicy ZWIK opróżniają około 1200 osadników wpustów ulicznych i myją 20 kilometrów ogólnospławnych jak i deszczowych kanałów. Zakup pojazdu został w znaczący sposób dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Zobacz także

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

Kontakt