Otwarcie łódzkiej gastronomii i ogródków na ul. Piotrkowskiej

W tym roku właściciele lokali nie zapłacą za dzierżawę terenu pod ogródek gastronomiczny. Dodatkowo Łódź przyspieszy procedurę wydawania pozwoleń.

Od poniedziałku, 18 maja możliwa będzie wizyta w restauracji czy kawiarni, a także ogródku gastronomicznym. -  fot. Archiwum UMŁ
Od poniedziałku, 18 maja możliwa będzie wizyta w restauracji czy kawiarni, a także ogródku gastronomicznym. , fot. Archiwum UMŁ

Wiemy już, że w kolejnym etapie odmrażania polskiej gospodarki, od poniedziałku, 18 maja możliwa będzie wizyta w restauracji czy kawiarni, a także ogródku gastronomicznym. To bardzo dobra wiadomość dla łódzkich restauratorów oraz wielu pracowników branży gastronomicznej, którzy dotychczas mogli jedynie przygotowywać jedzenie „na wynos”. Częściowy powrót klientów, może pomóc w polepszeniu sytuacji lokali serwujących jedzenie, szczególnie tych położonych przy Piotrkowskiej i w jej pobliżu.  

Wewnątrz restauracji czy kawiarni należy stosować się do specjalnych zasad zapewniających bezpieczeństwo klientów i obsługi. Procedury opracowane przez Główny Inspektorat Sanitarny umożliwią serwowanie jedzenia bez ryzyka zarażeniem się. – Wierzę, że nasi restauratorzy szybko wprowadzą u siebie wymagana standardy i już od poniedziałku zjemy „na mieście”. Wprowadzenie takiej możliwości jest szczególnie ważne dla branży gastronomicznej z Piotrkowskiej, dla której sezon letni jest najlepszym okresem roku – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.

Miasto przygotowało szereg ułatwień dla przedsiębiorców z Piotrkowskiej i przyległych do niej ulic, którzy z niecierpliwością oczekiwali decyzji o otwarciu ogródków gastronomicznych. W tym roku właściciele lokali nie zapłacą za dzierżawę terenu pod ogródek, ale wystąpią o jego użyczenie, co zwolni ich z kosztów. Zarząd Dróg i Transportu nie będzie pobierał opłat od restauratorów, a dodatkowo przyspieszy procedury związane z wydawaniem pozwoleń na rozstawienie ogródka.

- Poleciłam Dyrektorowi ZDiT rozpatrywanie wniosków o użyczenie terenu pod ogródek w trybie pilnym. Podobnie jak wielu łodzian, chciałabym, abyśmy w przyszły poniedziałek mogli cieszyć się ładną pogodą w jednym z ogródków na Piotrkowskiej – dodaje prezydent Zdanowska.

Z tego rodzaju działań, podobnie jak z wprowadzenia ulg od kwoty czynszów za wynajmowanie miejskiego lokalu, zadowolenie są łódzcy restauratorzy.

– Decyzje miasta to realna pomoc dla biznesu. Podobnie jak inne restauracje, czekaliśmy na powrót klientów do lokali, ale jeszcze bardziej na otwarcie sezonowych ogródków. Dzięki zwolnieniu z opłat za korzystanie z terenu i przyspieszeniu formalnych procedur urzędu, otworzymy ogródek szybciej i uzupełnimy straty. Przetrwanie naszej firmy jest bardzo silnie związane z funkcjonowaniem w sezonie letnim – mówi  Bernard Czechowski, właściciel Restauracji Bułgarskiej.

Warto przypomnieć, że większość sklepów na ul. Piotrkowskiej już działa, a wysiłki przedsiębiorców wspierane są przez akcję promocyjną #OtwartaPiotrkowska.

Polecane aktualności

Prezydent Hanna Zdanowska wręczyła klucze do mieszkania kolejnemu laureatowi konkursu dla najzdolniejszych studentów i absolwentów łódzkich uczelni. Jest nim Przemysław Ciborek, doktorant na Uniwersytecie Łódzkim. -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Kolejny zdolny łódzki student odebrał klucze do miejskiego mieszkania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Prezydent Hanna Zdanowska wręczyła klucze do mieszkania kolejnemu laureatowi konkursu dla... więcej

Otwarcie kolejnych przedszkoli w Łodzi od 28 maja

BRP

Od czwartku pracę wznawia 19 łódzkich przedszkoli. więcej

30 dębów na 30-lecie samorządu łódzkiego

Dorota Adamska / Biuro Rady Miejskiej

- 27 maja 1990 roku Łodzianie wybrali pierwszy samorząd, który zaczął decydować o naszych lokalnych... więcej

Rewitalizacja kolejnych famuł na Księżym Młynie -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Rewitalizacja kolejnych famuł na Księżym Młynie

Małgorzata Loeffler / ZIM

Na Księżym Młynie rusztowania zakryły dwa kolejne domy robotnicze. W famułach przy ul.... więcej

Langowski Logistics w Łodzi na Nowym Jedwabnym Szlaku

Mateusz Sipa

Nowy Jedwabny Szlak a na nim pociąg jadący z Chin aż do Łodzi, która wiąże wielkie nadzieje z... więcej

Kontakt