Otwarcie łódzkiej gastronomii i ogródków na ul. Piotrkowskiej

W tym roku właściciele lokali nie zapłacą za dzierżawę terenu pod ogródek gastronomiczny. Dodatkowo Łódź przyspieszy procedurę wydawania pozwoleń.

Od poniedziałku, 18 maja możliwa będzie wizyta w restauracji czy kawiarni, a także ogródku gastronomicznym. -  fot. Archiwum UMŁ
Od poniedziałku, 18 maja możliwa będzie wizyta w restauracji czy kawiarni, a także ogródku gastronomicznym. , fot. Archiwum UMŁ

Wiemy już, że w kolejnym etapie odmrażania polskiej gospodarki, od poniedziałku, 18 maja możliwa będzie wizyta w restauracji czy kawiarni, a także ogródku gastronomicznym. To bardzo dobra wiadomość dla łódzkich restauratorów oraz wielu pracowników branży gastronomicznej, którzy dotychczas mogli jedynie przygotowywać jedzenie „na wynos”. Częściowy powrót klientów, może pomóc w polepszeniu sytuacji lokali serwujących jedzenie, szczególnie tych położonych przy Piotrkowskiej i w jej pobliżu.  

Wewnątrz restauracji czy kawiarni należy stosować się do specjalnych zasad zapewniających bezpieczeństwo klientów i obsługi. Procedury opracowane przez Główny Inspektorat Sanitarny umożliwią serwowanie jedzenia bez ryzyka zarażeniem się. – Wierzę, że nasi restauratorzy szybko wprowadzą u siebie wymagana standardy i już od poniedziałku zjemy „na mieście”. Wprowadzenie takiej możliwości jest szczególnie ważne dla branży gastronomicznej z Piotrkowskiej, dla której sezon letni jest najlepszym okresem roku – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.

Miasto przygotowało szereg ułatwień dla przedsiębiorców z Piotrkowskiej i przyległych do niej ulic, którzy z niecierpliwością oczekiwali decyzji o otwarciu ogródków gastronomicznych. W tym roku właściciele lokali nie zapłacą za dzierżawę terenu pod ogródek, ale wystąpią o jego użyczenie, co zwolni ich z kosztów. Zarząd Dróg i Transportu nie będzie pobierał opłat od restauratorów, a dodatkowo przyspieszy procedury związane z wydawaniem pozwoleń na rozstawienie ogródka.

- Poleciłam Dyrektorowi ZDiT rozpatrywanie wniosków o użyczenie terenu pod ogródek w trybie pilnym. Podobnie jak wielu łodzian, chciałabym, abyśmy w przyszły poniedziałek mogli cieszyć się ładną pogodą w jednym z ogródków na Piotrkowskiej – dodaje prezydent Zdanowska.

Z tego rodzaju działań, podobnie jak z wprowadzenia ulg od kwoty czynszów za wynajmowanie miejskiego lokalu, zadowolenie są łódzcy restauratorzy.

– Decyzje miasta to realna pomoc dla biznesu. Podobnie jak inne restauracje, czekaliśmy na powrót klientów do lokali, ale jeszcze bardziej na otwarcie sezonowych ogródków. Dzięki zwolnieniu z opłat za korzystanie z terenu i przyspieszeniu formalnych procedur urzędu, otworzymy ogródek szybciej i uzupełnimy straty. Przetrwanie naszej firmy jest bardzo silnie związane z funkcjonowaniem w sezonie letnim – mówi  Bernard Czechowski, właściciel Restauracji Bułgarskiej.

Warto przypomnieć, że większość sklepów na ul. Piotrkowskiej już działa, a wysiłki przedsiębiorców wspierane są przez akcję promocyjną #OtwartaPiotrkowska.

Polecane aktualności

Łódzka woda z kranu w karafce -  fot. ZWiK

Na upały najlepsza łódzka woda

BRP

W upały możemy oszczędzić kilkaset złotych pijąc więcej wody i nie produkując plastikowych śmieci. więcej

Eksponaty ze zbiorów Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety”  -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Wyjątkowa wystawa na obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego w Łodzi

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Łódzkie Centrum Wydarzeń oraz Klub Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety”... więcej

Woonerf na ul. Zacisze -  fot. Archiwum UMŁ

Transportowo-drogowy budżet obywatelski

BRP

Spacerowa aleja, nowe chodniki, pasy rowerowe i miejsca parkingowe, to infrastrukturalne tematy... więcej

Prace budowlane w Pasażu Majewskiego -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Rozpoczęły się prace przy budowie Pasażu Majewskiego, który połączy ulicę Włókienniczą i Jaracza

Małgorzata Loeffler / ZIM

Centrum Łodzi wzbogaci się o nowy pasaż, który stanie się przestrzenią, gdzie będzie można spędzić... więcej

Łodzianie zdecydują: co z Jednorożcem?

BRP

Gdzie powinien stać pomnik Jednorożca? W obecnej lokalizacji, czy też w miejscu wskazanym przez... więcej

Kontakt