Panie Prezydencie, liczymy na kolejne weto!

Apel Komisji Edukacji ws. Lex Czarnek.

Krzysztof Makowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Przygotowaliśmy projekt apelu do prezydenta naszego kraju, aby po raz kolejny zawetował pseudoustawę oświatową. Inaczej nazwać jej nie można. Koncepcja ustawy przygotowana przez ministra Czarnka trafia tym razem do Sejmu jako projekt poselski. Dzięki temu omija się całą ścieżkę konsultacyjną. Nie mogą wypowiedzieć się organizacje pozarządowe i oświatowe, związki zawodowe czy rady rodziców. Wielokrotnie te różne stowarzyszenia wskazywały na liczne uchybienia tego programu. W obecnej formie projektu nie zmienia się nic. Podtrzymana została rola kuratora oświaty, który ma władzę nieograniczoną i może podjąć każdą decyzję. Ta ustawa ogranicza także możliwości szybkich interwencji, gdy zachodzi na przykład pilna potrzeba spotkania się z psychologiem, psychiatrą czy policją. O tych argumentach mówił prezydent Andrzej Duda, gdy wetował po raz pierwszy. Nic się w projekcie nie zmieniło i liczymy na to, że weto zostanie podtrzymane. Gdyby ta ustawa była wprowadzona, to jej efekty byłyby widoczne za kilka lat. Całą decyzyjność w szkole będzie miał polityczny nadzorca, czyli kurator oświaty. Jutro na sesji będziemy przekonywać radnych do zagłosowania za zaproponowanym apelem.

 

Mikołaj Stefanowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Ta ustawa niszczy nowoczesną szkołę i uderza w rodziców, uczniów oraz organizacje pozarządowe. Szkoła powinna pozwolić młodym ludziom samodzielnie myśleć, ponieważ to oni będą decydowali w przyszłości naszego kraju. Projekt wprowadza kolejne próby indoktrynacji młodzieży. Rząd chce kontrolować to, czego się dzieci uczą oraz narzucić im swój sposób myślenia. Organizacje nieprzychylne rządzącym nie będą miały wstępu do szkół.

 

Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - W stosunku do drugiego weta pana prezydenta jestem dość małej wiary. PiS wprost mówi, że ten projekt był konsultowany z Andrzejem Dudą, który nie wykazał chęci dyskusji nad nim. Posłanki Koalicji Obywatelskiej spotkały się w tej sprawie z pierwszą damą. Do rozmów ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego niestety nie doszło. Podobna sytuacja jest z samorządowcami. Brak spotkań pozwala wysunąć wniosek, że prezydent już decyzję podjął. Prawo i Sprawiedliwość wymyśliło sobie projekt wychowania obywatela PiS, o którym mówił już marszałek Terlecki. W szkołach nie będzie już Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy kursów z pierwszej pomocy organizowanych przez Straż Miejską. Kluczowe decyzje będą należały do kuratora oświaty. Nie będzie już zajęć dodatkowych. Tak będzie wyglądał lex Czarnek w praktyce. Szkoła musi wrócić na normalne tory. Powinna być innowacyjna, otwarta i niezależna od kuratora oświaty, który dzisiaj staje się cenzorem rządu w terenie.

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt