Perły Samorządu 2021 przyznane. Łódź w czołówce polskich miast wg PwC

Wieczorem 12 maja w Gdyni odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono wyróżnienia IX edycji ogólnopolskiego rankingu Perły Samorządu 2021 Dziennika Gazety Prawnej (DGP), której partnerem merytorycznym była firma doradcza PwC.

W kategorii Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców wyróżnienia otrzymały: Toruń, Bydgoszcz, Płock, Białystok, Lublin, Łódź i Kraków.

W tym roku znów wybierano najlepszych włodarzy przyglądając się zarówno tym, którzy zarządzają od kilku kadencji, jak i tym, którzy swoje urzędowanie zaczęli w 2018 r. (w ostatnim rankingu w tej kategorii Hanna Zdanowska zajęła 2 miejsce). Pani Prezydent utrzymała tytuł laureata konkursu, której ostatecznie przyznano 3 miejsce tuż za Prezydentami Gdyni (organizator Kongresu), ex aequo Poznania oraz Gdańska.

W kategorii: Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców wyróżnienia otrzymały: Toruń, Bydgoszcz, Płock, Białystok, Lublin, Łódź (5 miejsce pośród pierwszej 10-tki miast choć w tym roku organizator nie akcentował miejsca pośród wyróżnionych), Kraków. Pierwsza nagroda trafia do Gdyni, druga do Gdańska, trzecia do Poznania.

Miano Pereł Samorządu należy się tym, którzy nie tylko doskonale realizują powierzone prawem zadania, ale też w inspirujący i ambitny sposób odnoszą się do kluczowych wyzwań społecznych, środowiskowych i demograficznych, a w efekcie zapewniają lokalnym społecznościom wyjątkową jakość życia. W konkursie liczyła się skuteczność i pomysłowość jakość zarządzania i jakość życia mieszkańców.

Tegoroczny ranking miał na celu uhonorowanie najlepszych gmin. Choć podobnych inicjatyw jest wiele, to jednak Ranking Perły Samorządu jest pod wieloma względami wyjątkowy – udział w rankingu jest całkowicie bezpłatny, nad prawidłowym przebiegiem wyboru czuwa Kapituła Rankingu złożona z ekspertów ds. samorządu terytorialnego, ze świata nauki, biznesu oraz dziennikarzy DGP. Główne wartości rankingu to bezstronność i równość szans.

W rankingu mogła wziąć udział każda gmina, która odpowiedziała na przesłaną przez DGP ankietę zawierającą pytania merytoryczne z pięciu obszarów tematycznych:

  • gospodarka,
  • edukacja,
  • zdrowie i opieka,
  • cyfryzacja,
  • środowisko.

Wyniki analizowane były przez partnera merytorycznego akcji, firmę doradczą PwC. Wyzwanie podjęły tylko te gminy, które chciały się sprawdzić, porównać z innymi oraz zaprezentować swoje dokonania i sukcesy. Biuro Strategii Miasta UMŁ dokonało zgłoszenia udziału Gminy Łódź. W marcu b.r. wypełniło ankietę i przekazało organizatorom rankingu. Po uważnym przeanalizowaniu ankiet kapituła wybrała 10-tkę najlepszych samorządów spośród najlepszych.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

„Bez końca”

80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego w Łodzi

„Bez końca” 80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego. Multimedialna wystawa, spotkania z... więcej

Wakacje w mieście

Wakacje w Łodzi: morze kultury, góry rozrywki!

Sławomir Macias / UMŁ

Ponad sześćset wydarzeń kulturalnych – tak wyjątkowo bogaty program wydarzeń kulturalnych i... więcej

Echo Investment

ZENIT na Widzewie – zielone osiedle z ogródkami sąsiedzkimi powstanie w miejscu betonowego parkingu

Marcin Masłowski / UMŁ

Zielone, ekologiczne osiedle z ogródkami sąsiedzkimi powstanie na łódzkim Widzewie w miejscu, gdzie... więcej

„Opowieści z miasta Łodzi”

Rekordowy pod każdym względem. Fotofestiwal przed weekendem zamknięcia

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Rekordowa frekwencja i liczba wystaw oraz najobszerniejszy program w historii. Dobiega końca 20.... więcej

Absolutorium prezydent miasta Łodzi

Absolutorium prezydent miasta Łodzi

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Przemówienie prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej z dzisiejszej, absolutoryjnej sesji Rady... więcej

Kontakt