Pieniądze na sport 2017

Prawie 15 mln zł z tegorocznego budżetu miasta zostanie wykorzystane na cele sportowe. Z tej kwoty 8,2 mln zł będzie przeznaczone dla klubów ligowych i na wsparcie szkolenia młodzieży. Dodatkowo ponad 3,6 mln zł otrzymają kluby korzystające z nowo wybudowanych obiektów sportowych. Pozostałe pieniądze będą wykorzystane na organizację imprez.

Prawie 15 mln zł z tegorocznego budżetu miasta zostanie wykorzystane na cele sportowe. Z tej kwoty 8,2 mln zł będzie przeznaczone dla klubów ligowych i na wsparcie szkolenia młodzieży. Dodatkowo ponad 3,6 mln zł otrzymają kluby korzystające z nowo wybudowanych obiektów sportowych. Pozostałe pieniądze będą wykorzystane na organizację imprez.

Kwota na wsparcie klubów ligowych i szkolenia sportowego jest taka sama jak w roku ubiegłym. Nową pozycją w budżecie są natomiast pieniądze na wynajem przez kluby obiektów nowo wybudowanej bazy sportowej. „Zdajemy sobie sprawę, że korzystanie z nowego stadionu czy hali nie jest tanie. Dlatego uruchamiamy dodatkowe fundusze w budżecie, aby klub sportowy z naszych pieniędzy mógł opłacać wynajem, a wpływy z innych źródeł przeznaczał na szkolenie dzieci i młodzieży oraz na budowanie pozycji danej drużyny" - wyjaśnił podczas konferencji prasowej pierwszy wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

Na ten cel w roku 2017 przeznaczono 3 680 000 zł. Z tych pieniędzy skorzysta pięć klubów trenujących i rozgrywających mecze ligowe na obiektach zarządzanych przez Miejską Arenę Kultury i Sportu. Tymi obiektami są: stadion i boisko treningowe przy al. Unii Lubelskiej 2, Atlas Arena oraz stadion przy al. Piłsudskiego 138.

„Kolejnym bardzo ważnym elementem sportowej Łodzi jest poszerzanie współpracy z mistrzami sportu. Do naszych sprawdzonych mistrzów dołączą w tym roku: Iwona Guzowska i Mariusz Czerkawski. Pracujemy też nad imprezą z udziałem piłkarza reprezentacji Polski, ale jego nazwiska jeszcze nie zdradzimy. Bardzo atrakcyjną ofertą będzie też czterodniowy finał Marcin Gortat Camp 2017. Tradycyjnie będą też w tym roku mecze Ligi Światowej siatkarzy, maraton, bieg ulica Piotrkowską i wiele innych imprez" - powiedział Trela.

Dodał, że miasto cały czas konsekwentnie buduje piramidę szkoleniową, żeby wychowankowie Łodzi mogli zasilać miejscowe drużyny ligowe. Na konieczność zachowania równowagi pomiędzy wspieraniem sportu młodzieżowego i seniorskiego zwrócił uwagę dyrektor Wydziału Sportu Marek Kondraciuk.

„W okresie transformacji ustrojowej w Łodzi obowiązywała zasada, że sport wyczynowy ma się sam utrzymać, a miasto będzie wspierało tylko sport młodzieżowy. W efekcie takich działań upadło wiele dyscyplin, które do dzisiaj nie mogą się podnieść. My nie chcemy do takiej sytuacji dopuścić. Uważamy, że młodzież szkolona w naszych klubach musi mieć w swoim mieście perspektywę rozwinięcia talentu w drużynach seniorskich najwyższego szczebla. Stąd wszelkie nasze przedsięwzięcia zmierzające do wspierania sportu na najwyższym poziomie i odbudowy tego, co nie ma jeszcze poziomu ekstraklasowego" - wyjaśnił Kondraciuk.

Omawiając sportowe wydatki miasta w roku 2017 trzeba pamiętać o trwających inwestycjach, których celem jest poprawa infrastruktury. Podczas konferencji wiceprezydent Trela podkreślił, że ich dokończenie to w tej chwili priorytetowa sprawa dla miasta. „Już za dwa dni jest oddanie stadionu przy al. Piłsudskiego, za kilka miesięcy oddanie stadionu żużlowego oraz małej hali przy al. Unii, jak również dwóch obiektów treningowych przy ul. Minerskiej i w Parku 3 Maja" - przypomniał Trela.

Dodał, że w tym roku światło dzienne ujrzy i zostanie przyjęta Strategia Sportu 2013. Na nadchodzące kilkanaście lat ma to być główny drogowskaz działań dla klubów sportowych, szkół i innych instytucji zajmujących się sportem w naszym mieście.

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt