Pierwsza łódzka secesyjna kamienica w remoncie. Miasto wspiera zabytki

Trwa remont kamienicy Oszera Kohna, znajdującej się przy ul. Piotrkowskiej 43. To pierwsza łódzka kamienica o charakterze secesyjnym, która w tym stylu przebudowano w latach 1901-1902. Duża część finansowania inwestycji pochodzi z budżetu miasta.

 - To najpiękniejsza kamienica secesyjna w Łodzi. Właśnie dla takich unikatowych obiektów miasto deklaruje wsparcie w postaci programu finansowego dla obiektów prywatnych. Właściciele uzyskali dofinansowanie w wysokości 170 tysięcy złotych, zaś całość prac kosztuje ponad 400 tysięcy złotych. Cieszą takie remonty - powiedziała Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, miejski konserwator zabytków, która dodała: - W październiku ruszy kolejna edycja programu dofinansowania remontów prywatnych budynków, które wpisane są do rejestru zabytków. Wynosi ono 50 procent kwoty remontu. W szczególnych wypadkach może zostać zwiększone.

Kamienica przy ul. Piotrkowskiej 43 powstała w latach 70. XIX wieku. Na początku dwudziestego stulecia przebudowano ją w stylu secesyjnym. Jej ówczesnym właścicielem był łódzki fabrykant Oszer Kohn, zaś przebudowę zaprojektował Gustaw Landau-Gutenteger, jeden z najsłynniejszych architektów w dziejach naszego miasta. W kamienicy mieściły się m.in. pierwsza w Łodzi cukiernia Wedla i Towarzystwo Wzajemnego Kredytu. W podwórzu istniała prywatna synagoga Eliakima Gliksmana i Jakuba Jankielewicza.

W tym roku dofinansowanie uzyskało 17 inwestycji, w tym parafia pw. Zesłania Świętego Ducha przy ul. Piotrkowskiej 2, pałac Arnolda Stillera przy ul. Jaracza 45, kamienica przy tej samej ulicy, znajdująca się pod numerem 43 czy pałac Karola Scheiblera przy pl. Zwycięstwa. Wsparcie otrzymała również kaplica Scheiblera, mieszcząca się na Starym Cmentarzu. W ramach tegorocznej edycji łączna kwota dofinansowania to 2 mln 300 tys. zł.

Polecane aktualności

I Forum dla edukacji kulturalnej w Łodzi

Monika Ptasińska / Wydział Kultury

Od marca tego roku mamy w Łodzi Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi. Hasło... więcej

W tym roku już po raz dziewiąty miłośnicy dobrej lektury spotkają się na Targach Ciekawej Książki w Łodzi -  fot. Archiwum UMŁ

Salon Ciekawej Książki już po raz dziewiąty. Zapraszamy 22-24 listopada

„Tak pisać, by słowom było ciasno, a myślom przestronnie” to motto 9. edycji Targów Ciekawej... więcej

Po Łodzi będzie kursować 30 nowych, niskopodłogowych, klimatyzowanych, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami tramwajów, fot. ilustracyjne z Archiwum UMŁ

Mamy dostawcę nowych niskopodłogowych tramwajów

Firma Modertrans z Poznania została wybrana w przetargu na dostawę 30 nowych niskopodłogowych... więcej

Otwarcie Konsulatu Honorowego Republiki Armenii w Łodzi

Katarzyna Marchwicka

W czwartek, 14.11.2019 miało miejsce uroczyste otwarcie Konsulatu Honorowego Republiki Armenii w... więcej

Otwieramy Szuflandię! Przyjdź i zobacz budynek, w kręcono "Kingsajz".

Agnieszka Rutkowska / BRP

Trwają odbiory i prace porządkowe w budynku, w którym kręcono kultowy film "Kingsajz". Oprowadzanie... więcej

Kontakt