Pierwsza w Łodzi restauracja z autentyczną kuchnią wietnamską

Za nami pierwsze tygodnie po zakończeniu lockdownu w gastronomii. Do lokali i ogródków powrócili goście, a obok znanych już łodzianom restauracji pojawiają się nowe. Pod numerem 80 na Piotrkowskiej ruszyła właśnie wietnamska restauracja Phở by Lilly Tran.

Restauracja Phở by Lilly Tran
Pod numerem 80 na Piotrkowskiej ruszyła wietnamska restauracja Phở by Lilly Tran

Z Wietnamu do Polski

- Pochodzę z Wietnamu i od ponad 20 lat mieszkam w Łodzi – mówi Lilly Tran, twórczyni i szefowa kuchni nowej restauracji. – Polska to mój dom, ale moją ojczyzną zawsze będzie Wietnam, dlatego postanowiłam stworzyć miejsce, w którym będę mogła podzielić się z gośćmi autentyczną kuchnią wietnamską, jaką znam z rodzinnego kraju.

Lilly znana jest wielu mieszkańcom naszego miasta ze swojej działalności charytatywnej. W czasie pierwszego lockdownu przygotowywała posiłki dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, a także innych potrzebujących osób. Wydała łącznie ponad 2000 dań, a to był dopiero początek. Regularnie wspiera fundacje i organizacje zajmujące się pomocą dla osób w kryzysie bezdomności. Wspólnie z przyjaciółmi i wolontariuszami przygotowała też kilka tysięcy posiłków w ramach akcji Wigilia dla Samotnych i Wielkanoc dla Samotnych.

I chociaż cały czas współpracuje z organizacjami charytatywnymi, to właśnie zaczęła kolejną życiową przygodę. – Ta restauracja to moje trzecie dziecko – śmieje się Lilly, którą z mężem wychowuje dwóch synów. – Prowadzimy już w Łodzi jedną restaurację – Ha Long przy Zgierskiej, ale w Phở by Lilly Tran czekamy na gości
z zupełnie innymi daniami.

Nowe menu

Co zatem trafiło do menu nowej restauracji? Przede wszystkim tradycyjną zupę z makaronem ryżowym phở. To popularne na całym świecie danie kuchni wietnamskiej – aromatyczny wywar wołowy z cynamonem, anyżem i goździkami podawany z makaronem ryżowym, mięsem i świeżymi ziołami. W Phở by Lilly Tran spróbujemy jej w aż sześciu rodzajach.

- Mamy też słynne kanapki bánh mì z bagietki na ciepło z wietnamskim pate i pieczonym brzuchem wieprzowym oraz dania z makaronu ryżowego bún, ale są też inne dania, jak smażone pierożki, sałatka z mango i krewetkami czy popularne spring rolls – wymienia Lilly. – Zachęcam też do spróbowania tradycyjnego wietnamskiego z deseru na bazie słodkiego puddingu z fasoli. Brzmi nietypowe, ale wiele razy przyrządzałam go dla polskich przyjaciół i zawsze byli zachwyceni!

Tworząc menu, Lilly nie zapomniała o weganach. Chociaż kuchnia wietnamska bazuje w znacznym stopniu na mięsie, to szefowa kuchni przygotowała roślinne odpowiedniki popularnych dań. Miłośnicy wietnamskiej kuchni i nowych smaków będą mogli też spróbować nieznanych w Polsce wietnamskich ziół i bardziej egzotycznych dań, jak sałatka z suszoną wołowiną albo mango z solą krewetkową. Sporą atrakcją jest też lẩu, czyli wietnamski hot pot – danie, które w znacznym stopniu przyrządza się samemu. - Na stole ustawiamy podgrzewany garnek, w którym znajduje się gorąca zupa. Wokół garnka ułożone są różne dodatki – mięsa, warzywa, zioła, makaron i pierożki, które każdy według uznania gotuje w zupie i je z wywarem albo dipem – wyjaśnia Lilly. - To idealne danie na kolację w gronie rodziny i przyjaciół.

Restauracja Phở by Lilly Tran czeka na gości przy Piotrkowskiej 80 od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00 – 22.00. Wkrótce można będzie też zamawiać dania
z menu z dostawą do domu. Na razie jednak zachęcamy do wizyty w ozdobionym kwiatami i pięknymi zdjęciami Wietnamu lokalu albo udekorowanym lampionami, malowniczym ogródku.

Polecane aktualności

Kilińskiego 28

Łódź rewitalizacja. Wkrótce rozpoczną się prace w zabytkowej kamienicy przy ulicy Kilińskiego 28

Małgorzata Loeffler / ZIM

Powstaną w niej mieszkania komunalne i lokale. Nie zabraknie zielonego podwórka z placem zabaw,... więcej

EC1

Miasta z głową

Grzegorz Gawlik / UMŁ

I Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych już za tydzień w Łodzi! Jaki jest cel... więcej

17. MTT

17. edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi

Dziś rozpoczyna się nabór prac do 17. edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum... więcej

Mediateka

Łódź buduje Mediatekę

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ogród różany, szklane atrium, galeria, rodzinna kawiarnia i multimedialne sale, czyli jak powstaje... więcej

Od soboty ponownie przejedziemy ul. Obywatelską

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Zakończenie prac przy ciepłociągu, pozwoli ponownie przywrócić ruch w jednym kierunku po... więcej

Kontakt