#PierwszaLinia – Łódź nie boi się medyków

Ruszyła akcja #PierwszaLinia. To wyraz wsparcia, solidarności i wdzięczności łodzian dla personelu medycznego. Kampania jest odpowiedzią na zdarzające się przypadki hejtu i wrogości wobec ludzi, którzy od pierwszego dnia epidemii walczą o nasze zdrowie.

Cezary Radzimiński, inicjator akcji #PierwszaLinia -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
Cezary Radzimiński, inicjator akcji #PierwszaLinia , fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Cezary Radzimiński, inicjator akcji #PierwszaLinia mówi: - Nasza akcja jest odpowiedzią na wszystkie akty agresji psychicznej i fizycznej wobec personelu medycznego, tak ofiarnie walczącego ze skutkami epidemii. Od pewnego czasu dociera do nas coraz więcej informacji, że w swoim otoczeniu są piętnowani. Zdarzają się osoby, które nie chcą z nimi wsiadać do windy, bywa, że są wypraszani z osiedlowych sklepów. Zdarzały się też przypadki, że sąsiedzi w blokach wywieszali niesympatyczne kartki z hasłami typu: „Zarazo! Wyprowadź się!” Dochodziło już nawet niszczenia mienia.

- Bardzo nas to poruszyło. Nasza akcja jest inicjatywą ludzi z branży kreatywnej – grafików, copywritterów, tekściarzy i pracowników agencji reklamowych. My nie boimy się medyków. Akcja jest odpowiedzią na sytuacje, w których medycy z bohaterów stają się ofiarami przemocy psychicznej. Nie zgadzamy się na to. Zapraszamy przedsiębiorców, by przyłączyli się do naszej akcji i wywieszali w swoich firmach i witrynach swoich lokali plakaty wspierające personel medyczny. Wprawdzie coraz bardziej przyzwyczajamy się do zmienionych przez epidemię warunków życia, ale nie można zapominać, że cały czas na pierwszej linii walki z koronawirusem są pielęgniarki i lekarze, codziennie narażający dla nas swoje zdrowie i życie. Nasza akcja jest bezpłatna. Zapraszamy na stronę www.pierwszalinia.org, skąd można pobrać i wydrukować plakaty akcji #PierwszaLinia – dodaje Cezary Radzimiński.

Mateusz Sipa, p.o. z-cy dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ mówi: - Już na początku pandemii łódzki biznes stanął na wysokości zadania. Byliśmy świadkami wielu hojnych darowizn na rzecz łódzkich szpitali i instytucji związanych ze zwalczaniem skutków pandemii. Choć pandemia jest trudnym doświadczeniem dla nas wszystkich, to w tym czasie byliśmy świadkami wielu pozytywnych reakcji i gestów. Przykro, że pojawiają się też i negatywne zjawiska wobec medyków. Liczymy, że akcja #PierwszaLinia stanie się akcją powszechną, ogólnołódzką.

Piotr Kurzawa z Łódzkiego Centrum Wydarzeń dodaje: - Łodzianie od samego początku epidemii aktywnie wspierali medyków. Szyli maseczki, produkowali przyłbice, dowozili posiłki do szpitali – wszystko, by wspierać ludzi walczących z koronawirusem. Liczę, że plakaty akcji #PierwszaLinia pojawią się w wielu witrynach na ul. Piotrkowskiej. To moment, w którym to my jesteśmy dla medyków, tak jak oni byli dla nas od samego początku epidemii. Okażmy im wdzięczność i wsparcie. Nie odwracajmy się do nich. W Łodzi nie ma miejsca na hejt.

Polecane aktualności

Ulica Mielczarskiego po przebudowie (wizualizacja)

Łódź buduje woonerf na ul. Mielczarskiego

Małgorzata Loeffler / ZIM

Strefa spokojnego ruchu, kameralne place z zielenią, szpaler drzew, ławki i udogodnienia dla osób z... więcej

Rusza miejski program mikrograntów dla NGO na walkę z koronawirusem

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Epidemia koronawirusa nie ustępuje. W tej sytuacji władze miasta podjęły decyzję o uruchomieniu... więcej

Witaj szkoło, czyli równanie z wieloma niewidomymi… -  fot. licencja CC0

Witaj szkoło, czyli równanie z wieloma niewiadomymi…

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Zbliża się początek nowego roku szkolnego, ale wciąż brakuje rozporządzeń prawnych rządu, co do... więcej

Remontowane wnętrze Przedszkola Miejskiego nr 37 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

30 miejskich przedszkoli jest remontowanych w czasie wakacji

Grzegorz Gawlik / BRP

4 placówki tj. przedszkola nr: 4, 142, 152 i 165 będą termomodernizowane w ramach dużego unijnego... więcej

Sklep z odzieżą i wyposażeniem turystycznym Salewa Mountain Shop -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Salewa Mountain Shop. Nowy sklep turystyczny na Piotrkowskiej

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W Łodzi rozpoczął działalność największy w Polsce sklep z odzieżą i wyposażeniem turystycznym Salewa... więcej

Kontakt