Pierwsze złoto w historii!

Blisko 100 lat czekała Łódź na swój pierwszy złoty medal olimpijski. Tego historycznego wyczynu dokonał Kajetan Duszyński z AZS, który po krążek z najcenniejszego kruszcu sięgnął z polską sztafetą mieszaną 4 x 400 m. Na stadionie w Tokio biało-czerwoni nie mieli sobie równych.

- Muszę się oswoić z tym, co do tej pory osiągnąłem, bo to jeszcze do mnie nie dociera. Takie wyniki nawet mi się nie śniły. Wyjazd na igrzyska to marzenie, jakie ma każdy młody sportowiec. To zawsze jest gdzieś z tyłu głowy i do tego dąży się nawet podświadomie – mówił Duszyński tuż przed wyjazdem do Japonii. Do kraju wróci jednak nie jako uczestnik igrzysk, tylko złoty medalista olimpijski!

Polacy już w eliminacjach pobiegli świetnie i czasem 3:10.44 ustanowili rekord Europy. W tym biegu oprócz Duszyńskiego startowali: Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik. Z tego składu w finale wystąpił jedynie podopieczny Krzysztofa Węglarskiego, a Kowaluka, Baumgart-Witan i Hołub-Kowalik zastąpili: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic. Duszyński biegł na ostatniej zmianie i to on przypieczętował złoto. Na ostatnim wirażu ruszył do ataku i wyprowadził naszą sztafetę z trzeciej na pierwszą pozycję, której już nie oddał. Polacy ukończyli rywalizację z czasem 3:09.87, po raz kolejny ustanawiając rekord Starego Kontynentu a przy okazji rekord olimpijski! Warto dodać, że jest to pierwszy od 41 lat  polski medal olimpijski w konkurencjach biegowych (poprzednie w 1980 w Moskwie: złoto Bronisława Malinowskiego na 3000 m z przeszkodami, srebro sztafety 4 x 400 m mężczyzn, brąz Lucyny Langer na 100 m ppł). i jednocześnie pierwsze złoto na koncie zawodnika reprezentującego łódzki klub.

Reprezentacja Polski wraz z łódzkimi zawodnikami zadebiutował na igrzyskach w roku 1924 w Paryżu. Od tego czasu nasi sportowcy wywalczyli pięć srebrnych medali i dziesięć brązowych. Na drugim stopniu podium stawali: kolarz Mieczysław Nowicki z Włókniarza (wyścig drużynowy, Montreal 1976), piłkarze Jan Tomaszewski z ŁKS (Montreal 1976), Marek Bajor i Tomasz Łapiński z Widzewa oraz Tomasz Wieszczycki z ŁKS (Barcelona 1992), a także skoczek wzwyż Artur Partyka z ŁKS (Atlanta 1996). Brązowe krążki z IO przywozili natomiast: lekkoatletki ŁKS Maria Kwaśniewska (rzut oszczepem, Berlin 1936) i Teresa Wieczorek (sztafeta 4 x 100 m, Rzym 1960), siatkarki Startu Barbara Niemczyk i Lidia Żmuda (Meksyk 1968), kolarz Społem Andrzej Bek (Monachium 1972), piłkarze ręczni Anilany Zygfryd Kuchta, Ryszard Przybysz i Andrzej Szymczak oraz indywidualnie wspomniany wyżej kolarz Mieczysław Nowicki (Montreal 1976) i Artur Partyka (Barcelona 1992).

Polecane aktualności

DOSTĘPNOŚĆ. WŁĄCZAM konferencja metodyczna

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Jak skutecznie otwierać drzwi do zasobów kultury wszystkim? Skąd u animatorów, twórców i artystów... więcej

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Kontakt