Pierwszy dzwonek w szkołach w dobie pandemii koronawirusa

Ponad 61,7 tysięcy uczniów szkół publicznych rozpoczęło dziś w Łodzi nowy rok szkolny. Zamiast akademii i apeli były kameralne spotkania w klasach lub on-line, każda klasa przychodziła na inną godzinę. Przed wejściem do szkoły była obowiązkowa dezynfekcja rąk oraz - w niektórych placówkach - konieczność założenia maseczki.

Początek roku szkolnego - przed wejściem do szkoły była obowiązkowa dezynfekcja rąk oraz - w niektórych placówkach - konieczność założenia maseczki.  -  fot. Paweł Łacheta
Początek roku szkolnego - przed wejściem do szkoły obowiązkowa dezynfekcja rąk oraz - w niektórych placówkach - konieczność założenia maseczki. , fot. Paweł Łacheta

- Dziękuję dyrektorom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkół za przygotowanie placówek na przyjęcie uczniów. Takiego roku szkolnego jeszcze nie było, myślę, że będzie trudny oraz nieprzewidywalny - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - Każda placówka ma swoją procedurę bezpieczeństwa uwzględniającą specyfikę szkoły, dlatego proszę i apeluję do rodziców i uczniów aby respektowali te zalecenia. Wszystko służy bezpieczeństwu uczniów i nauczycieli.

W I Liceum Ogólnokształcącym zamiast apelu dla klas pierwszych były spotkanie w sali gimnastycznej, w reżimie sanitarnym czyli z zachowaniem dystansu społecznego i w maseczkach. Na zapominalskich maseczki czekały przed wejściem do szkoły, obok płynu do dezynfekcji rąk.

-  Szkoła jest przygotowana do zajęć, dosłownie „wypucowana” a więc bezpieczna. Uczniowie tęsknili za szkołą, widać było radość na twarzach, że wreszcie będzie normalnie, oby ta normalność trwała do końca tego roku szkolnego - mówiła Ewa Wojciechowska, dyrektor I LO.

W Szkole Podstawowej nr 36 nikt bez maseczki nie miał szans wejść na teren szkoły, podobnie jak bez dezynfekcji rąk. Rozpoczęcie roku - dla bezpieczeństwa uczniów - było podzielone na godziny, jako ostatni zostali zaproszeni najmłodsi uczniowie.

- Każdy pierwszak mógł przyjść z rodzicem, najmłodszych potraktowaliśmy wyjątkowo ponieważ z uwagi na zamknięcie szkoły dzieci nie miały szansy ani zobaczyć swojej klasy ani szkoły, ani poznać swojej pani wychowawczyni - tłumaczyła Małgorzata Górecka, dyrektor SP 36. - A po rozpoczęciu roku dzieci przejdą do świetlicy a z rodzicami zrobimy krótkie zebranie organizacyjne. Oczywiście wszystko w reżimie sanitarnym.

Z 90 szkół podstawowych prowadzonych przez samorząd zajęcia nie rozpoczęły się tylko w SP 170 przy ul. Miedzianej, gdzie trwa termomodernizacja. W porozumieniu z rodzicami zajęcia lekcyjne zaczną się od 7 września, ale od dziś szkoła zapewnia najmłodszym zajęcia opiekuńcze. Szkoły średnie tj. licea, technika i szkoły branżowe I stopnia pracują normalnie.

Na 146 miejskich przedszkoli dziś rozpoczęły się zajęcia w 143. Przedszkole nr 5 przy al. Kościuszki rozpocznie pracę od 4 września, kończy się tam sprzątanie po remoncie. Od 7 września uruchomione zostaną przedszkola nr 152 przy ul. Retkińskiej oraz 121 przy ul. Kutrzeby - w placówkach jest remont stąd opóźnienie.

- Rodzice zostali poinformowani z wyprzedzeniem, wyrazili też zgodę na te opóźnienia - dodała wiceprezydent Moskwa-Wodnicka. - Dziś po południu spotykam się z dyrektorami przedszkoli, poszukamy wspólnie rozwiązania, które pozwoli zapobiegać kolejkom jaki dziś tworzyły się przed wejściem do placówek.

Polecane aktualności

Odsłonięcie gwiazdy Michała Szewczyka -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Barbara Połomska i Michał Szewczyk w Alei Gwiazd

NCKF

W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostaną odsłonięte gwiazdy Barbary Połomskiej i... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Wkrótce przetarg na remont Wigencji

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto ma już gotowy projekt na rewitalizację dawnej fabryki Wigencja. W przyszłym tygodniu... więcej

Stacja ładowania elektrycznych autobusów Volvo

MPK – Łódź kupiło ładowarki do pierwszych autobusów elektrycznych

MPK – Łódź

Wkrótce Łódź dołączy do miast z autobusami zasilanymi prądem. Ładowarki do 17 autobusów Volvo... więcej

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Za kilka dni oddany zostanie do użytku wyremontowany odcinek ul. Sienkiewicza pomiędzy trasą W-Z i... więcej

Łódź dofinansuje zakup urządzeń do gromadzenia deszczówki

Łódź daje pieniądze na łapanie deszczówki

Jakub Paduch/WKŚ

Do 16 października można składać wnioski o dofinansowanie urządzeń do gromadzenia deszczówki.... więcej

Kontakt