Pierwszy na świecie K-dron harfowy zabrzmi w Łodzi, na Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Bywa logo, statuetką, czekoladką, a nawet logiczną łamigłówką, bo przy pomocy 4 czarnych i 4 białych jego wersji utworzyć można 38 416 kombinacji wzorów. K-dron – niezwykła i bardzo młoda bryła geometryczna ma setki zastosowań. Po raz pierwszy jednak – na Festiwalu Łódź Czterech Kultur – stanie się instrumentem, a konkretnie wykonanym przez mistrzów lutnictwa czternastostrunowym K-dronem harfowym, na którym zagra Paweł Janas z towarzyszeniem zespołu Odpoczno. W wydarzeniu, 12 września w Fabryce Sztuki w Łodzi, udział weźmie również Janusz Kapusta, wynalazca K-drona.

fot. Małgorzata Loeffler
Pierwszy na świecie K-dron harfowy
4 zdjęcia
fot. Małgorzata Loeffler
fot. Małgorzata Loeffler
fot. materiały organizatora
fot. Małgorzata Loeffler
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Ta historia zaczyna się w latach 80. na nowojorskim Brooklynie, gdzie podczas bezsennej nocy Janusz Kapusta,­ wybitny artysta i wieloletni rysownik „New York Timesa”, odkrył „przeoczony kształt” – jedenastościenną bryłę o unikalnych właściwościach optycznych, akustycznych i strukturalnych. Nazwana przezeń K-dronem forma została opatentowana w USA w 1987 r. i od tamtej pory nieustannie pojawia się w galeriach sztuki i muzeach, w przestrzeni miejskiej, na teatralnych scenach czy fasadach budynków, ale jest też wykorzystywana do projektowania mebli, gier, wyrobów jubilerskich, a nawet w transporcie głośników.

Podczas wydarzenia K-dron – harmonia muzyki – Dialog K-ultur w Fabryce Sztuki w Łodzi, 12 września o g. 19.30 najważniejszy będzie jednak nowy, dźwiękowy walor bryły.

To będzie pierwsze na świecie wykonanie utworu muzycznego na nowym instrumencie, opartym na bryle K-drona – zdradza Marcin Kuropatwa, pomysłodawca projektu. – Instrument wykonany został z najwyższą starannością w pracowni mistrzów sztuki lutniczej, Tomasza Dziubińskiego i Artura Strupiechowskiego, i jest czternastostrunowym K-dronem harfowym – wyjaśnia.

Dźwięki z K-drona wydobędzie multiinstrumentalista Paweł Janas, kompozytor i znakomity muzyk, nagradzany w konkursach na całym świecie. Na scenie przyłączy się do niego łódzki zespół Odpoczno, który na co dzień w nowoczesny sposób reinterpretuje ludową tradycję z ziemi opoczyńskiej, wzbogacając ją o współczesną improwizację i jazzowe konteksty. Dopełnieniem tej zaskakującej muzycznej fuzji staną się trójwymiarowe animacje z wykorzystaniem technologii motion capture przygotowane przez Macieja Rynkiewicza, doktoranta na Wydziale Animacji Szkoły Filmowej w Łodzi.

Pierwszy w historii koncert K-drona, poprzedzony spotkaniem z jego odkrywcą odbędzie się w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultu.

Wstęp jest bezpłatny, jednak obowiązują rezerwacje: kdron@4kultury.pl, www.4kultury.pl

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt