Piesi pierwsi na pasach! Zmieniają się przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym

Od 1 czerwca następuje nowelizacja przepisów prawa o ruchu drogowym. Zmieniają one uprawnienia pieszych. Będą oni mieli bezwzględne pierwszeństwo przed samochodami, ale też nie będą mogli w trakcie przechodzenia przez pasy korzystać m.in. ze smartfonów czy słuchać muzyki.

- Pierwszą istotną zmianą jest to, że pieszy, który dochodzi do przejścia będzie miał pierwszeństwo, a nie musi już na nim być. Czujnością muszą wykazać się zatem kierujący pojazdami. Ten przywilej dla pieszych nie dotyczy jedynie przechodzenia przez torowisko. Tutaj wciąż tramwaj ma pierwszeństwo. Piesi, dostają od ustawodawcy pewne przywileje, ale też i zakazy. Korzystanie z telefonów, czy innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, jezdni czy torowisko, często ogranicza pieszym obserwacje tego, co dzieje się w ruchu drogowym. Teraz będzie to zakazane. Osoba, która będzie zapatrzona w ekran swojego smartfona, tabletu czy będzie słuchać muzyki na słuchawkach podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko, już popełnia wykroczenie, za które może otrzymać mandat w wysokości 500 zł – powiedziała Joanna Prasnowska z Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.

Łódzkie przejścia dla pieszych i respektowanie nowych przepisów przez uczestników ruchu drogowego kontrolować będą też funkcjonariusze Straży Miejskiej w Łodzi.

- Przypominamy i uczulamy pieszych o zmianie tych przepisów. Jak niestety widzimy, także nasi kochani mieszkańcy korzystają z urządzeń elektronicznych w trakcie przechodzenia przez jezdnię, stanowiąc realne zagrożenie, przede wszystkim dla siebie. Już od jutra strażnicy miejscy będą zwracać szczególną uwagę wszystkich uczestników ruchu drogowego. Będą to interwencje funkcjonariuszy prowadzących patrole. Będą przypominać, napominać, a jeśli trzeba będzie i karać mandatami - dodała Joanna Prasnowska.

Nowelizacja przepisów prawa o ruchu drogowym ujednolica także dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Dotychczas, rozróżniano ją w zależności od pory doby. W dzień dopuszczalną prędkością było 50 km/h, zaś w nocy 70 km/h. Teraz obowiązywać będzie zawsze maksymalna prędkość nieprzekraczająca 50 km/h.

Zmiany dotkną także poruszających się samochodami po autostradach i drogach ekspresowych. Wprowadzony został minimalny odstęp między pojazdami poruszającymi się tym samym pasem ruchu. Odległość między samochodami wynosić ma połowę prędkości samochodu jadącego za poprzedzającym autem.

Polecane aktualności

Sierpień miesiącem Perseidów

Informacja: EC1

Czy warto wypowiadać życzenia widząc „spadające gwiazdy”? Skąd biorą się kosmiczne kamienie? Naukowe... więcej

Wizualizacja Zajezdnia

Wraca tramwaj do Konstantynowa

Małgorzata Loeffler / ZIM

Linię zamknięto przez krytyczny stan techniczny. Teraz zostanie odnowiona. Konstantynowską linię... więcej

Rusza XVII Festiwal Dobrego Smaku!

Festiwal Dobrego Smaku w Łodzi

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Festiwalu Dobrego Smaku oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń zapraszają w podróż do lat 20. i 30. dzięki... więcej

Odyseja -  M. Marciniak

Nowy cykl dla pasjonatów tańca: Choreografia Miasta

Zuzanna Bociąga / ŁCW

W ten weekend odbędzie się kolejny spektakl tańca w ramach nowego cyklu w harmonogramie bezpłatnych... więcej

Kinga Dębska

Kinga Dębska w Łódzkiej Alei Gwiazd

Jacek Słodziński / BPiNM

14 sierpnia o godzinie 12.00 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 80 zostanie odsłonięta... więcej

Kontakt