Piłkarskie mistrzostwa świata U-20 w Łodzi?

W roku 2019 zostanie rozegrany finałowy turniej piłkarskich mistrzostw świata do lat 20. Polska jest jednym z państw ubiegających się o organizację tej imprezy. We wtorek na konferencji prasowej pierwszy wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela poinformował, że nasze miasto również chce gościć najlepszych piłkarzy młodego pokolenia.

- Łódź ma niezbyt chlubną historię z dużymi imprezami piłkarskimi. Kiedyś złożyliśmy pusty wniosek i próbowaliśmy ubiegać się o Euro. Dzisiaj przygotowaliśmy kompletną dokumentację, ze wskazaniem konkretnych lokalizacji, w których ta impreza w Łodzi mogłaby się odbyć. Wszystkie dokumenty dotyczące współorganizacji MŚ U-20 złożyliśmy już w PZPN. Teraz z niecierpliwością będziemy oczekiwać decyzji międzynarodowych władz piłkarskich, dotyczących organizacji tych mistrzostw – powiedział Trela.

Wyjaśnił, że Łódź wskazała pięć obiektów piłkarskich, które mogłyby gościć uczestników turnieju. Areną meczową miałby być stadion miejski przy al. Piłsudskiego 138. Ośrodki treningowe Łodzianka i Minerska oraz dwa boiska przy al. Unii Lubelskiej 2 (główne i hybrydowe) zostały natomiast wskazane jako obiekty treningowe.

- Musieliśmy też spełnić wiele innych wymogów, dotyczących hoteli, szpitali, przychodni itp. Nikogo nie trzeba przekonywać, że jesteśmy najlepiej skomunikowanym miastem w Polsce i myślę, że w PZPN jest to też dostrzegane. Mamy również własne lotnisko, co też ma znaczenie przy organizacji tego typu imprez sportowych  – dodał Trela.

Gospodarza mistrzostw FIFA ma wybrać na przełomie maja i czerwca 2018. Oprócz Polski o prawo do organizacji tej imprezy starają się również Indie i Peru.

- Do tej pory w Europie MŚ U-20 były cztery razy: w 2013 w Turcji, 2005 w Holandii, 1991 w Portugalii i w latach 80-tych w ówczesnym Związku Radzieckim. Czterokrotnie - 1979, 1981, 1983 i 2007 - w tych mistrzostwach uczestniczyła reprezentacja Polski. Ostatnim razem była to drużyna, w której grali m.in. Grzegorz Krychowiak i Wojciech Szczęsny - powiedział dyrektor Wydziału Sportu Marek Kondraciuk, który podkreślił, że w tej imprezie biorą udział dorośli, ukształtowani już piłkarze.

- Gwiazdami MŚ U-20 byli m.in. Diego Maradona i Leo Messi. Pierwszy w 1979 został najlpszym zawodnikiem turnieju, drugi w 2005. Jest to więc impreza kreująca wybitne jednostki. Mam nadzieję, że będziemy mieli szansę obejrzeć je w Polsce i w Łodzi – zakończył Kondraciuk.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Mamy zestaw obowiązkowy dla każdego, kto chce poznać Łódź. W środku Łódzkiej Tytki Turysty: mapa... więcej

Szkoły średnie gotowe na podwójny rocznik -  fot. Monika Pawlak / UMŁ

Szkoły średnie gotowe na podwójny rocznik

Monika Pawlak / BRP

Rekrutacja do szkół średnich formalnie zakończy się 30 sierpnia, ale szkoły są już gotowe na... więcej

Od września łatwiej na drogach, oraz więcej autobusów i tramwajów -  fot. z arch. UMŁ

Od września łatwiej na drogach, oraz więcej autobusów i tramwajów

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Kończymy kilka remontów dróg. Od września łatwiej będzie przejechać przez centrum. Na swoje trasy z... więcej

Odnaleziony po latach 100-letni pamiętnik Heleny Geyer trafił do muzeum -  mat. prasowe

100-letni pamiętnik Heleny Geyer trafił do Centralnego Muzeum Włókiennictwa

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Z początkiem roku do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trafił prawdziwy klejnot. Oryginalny,... więcej

"Sierpniową maturę" łatwiej zdać po miejskich korepetycjach -  fot. Monika Pawlak / UMŁ

"Sierpniową maturę" łatwiej zdać po miejskich korepetycjach

Monika Pawlak / BRP

Ponad 30 maturzystów, którzy w maju nie zdali egzaminu skorzystało z miejskich, bezpłatnych... więcej

Kontakt