Płacić za użytkowanie wieczyste, czy czekać na potwierdzenie przekształcenia w prawo własności?

W związku z ustawą o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności pojawiło się sporo pytań od mieszkańców, zwłaszcza że 31 marca mija termin dotychczasowej opłaty za 2019 rok.

Płacić za użytkowanie wieczyste, czy czekać na potwierdzenie przekształcenia w prawo własności?  -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Płacić za użytkowanie wieczyste, czy czekać na potwierdzenie przekształcenia w prawo własności? , fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wątpliwości wyjaśnia dyrektor Wydziału Zbywania i Nabywania Nieruchomości UMŁ Marek Jóźwiak: - Do czasu otrzymania zaświadczenia o przekształceniu z użytkowania wieczystego we własność gruntu związanego z lokalami mieszkalnymi, lepiej dokonać obowiązującej opłaty w terminie, by nie narazić się na odsetki z tytułu opóźnienia. Do przygotowania mamy ok. 100 tys. zaświadczeń i z pewnością do końca marca nie będziemy w stanie przesłać ich do wszystkich zainteresowanych, bo ten proces potrwa do jesieni. Natomiast dokonana opłata, w przypadku decyzji o jednorazowej opłacie z bonifikatą 60-procentową zostanie wówczas rozliczona i uwzględniona. Można też na blankiecie wpłaty nie wpisywać tytułu opłaty za użytkowanie wieczyste, ale jako opłatę za grunt związany z lokalem mieszkalnym pod konkretnym adresem.

Chodzi o to, że nie wszystkie grunty pod lokalami będą mogły być przekształcone we własność – tak jest np. w przypadku lokali użytkowych albo tam, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. W specjalnych zaświadczeniach, które będą sukcesywnie rozsyłane do najemców lokali będzie decyzja o przekształceniu, a także wyliczona zostanie kwota jednorazowej opłaty (to 20 krotność dotychczasowej stawki) wraz z uwzględnieniem dokonanej już w tym roku opłaty oraz 60-procentowej bonifikaty.

Najlepiej zatem zapłacić tegoroczną opłatę w terminie do 31 marca i poczekać na zaświadczenie z UMŁ, a potem na jego podstawie podjąć do końca roku ewentualnie decyzję o jednorazowej opłacie z bonifikatą. Osoby, które z różnych względów chciałby otrzymać takie zaświadczenie szybciej muszą złożyć wniosek do UMŁ, ale czas oczekiwania wynosi maksymalnie do 4 miesięcy i wiąże się z dodatkową opłatą.

1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności. Właściciele będą musieli przez 20 lat wnosić opłatę przekształceniową, chyba że skorzystają z bonifikaty przy jednorazowej wpłacie. Rada Miejska w Łodzi ustaliła bonifikatę na poziomie 60 procent. W kolejnych latach bonifikata będzie zmniejszała się o 10 proc., np. w roku 2020 wyniesie – 50 proc., w 2021 – 40 proc., w 2022 – 30 proc., w 2023 – 20 proc. i 2024 – 10 proc.

 Więcej informacji na stronie: uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/uzytkowanie-wieczyste/

 

 

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Narodowy Spis Powszechny

Spis Powszechny – jak się spisać?

Gminne Biuro Spisowe

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy dla każdego... więcej

Lato z Kartą Łodzianina

Masz Kartę Łodzianina? Możesz wygrać bilety do Włoch

Laura Rybczyńska / ŁOT

Spędź lato z Kartą Łodzianina, korzystaj ze zniżek i zbieraj punkty. Do wygrania bilety lotnicze do... więcej

Wakacyjne remonty w łódzkich przedszkolach i szkołach

Monika Pawlak / UMŁ

W czasie wakacji w 17 miejskich przedszkolach będą prowadzone prace remontowo-budowlane. Część... więcej

Łódź Buduje. Rozpoczynamy remont ulicy Traktorowej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Rozpoczyna się jedna z największych tegorocznych drogowych inwestycji. W poniedziałek, 28 czerwca... więcej

„Bez końca”

80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego w Łodzi

„Bez końca” 80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego. Multimedialna wystawa, spotkania z... więcej

Kontakt