Plan dla osiedli. Prace na Traktorowej i Żubardzkiej

Nowa nawierzchnia, proste chodniki, bezpieczne przejścia dla pieszych, nie zabraknie nowych drzew i zieleni. Trwają prace przy przebudowie ulic Traktorowej i Żubardzkiej.

default

– Rozpoczęliśmy kolejne inwestycje w ramach Planu dla Osiedli. Zarząd Inwestycji Miejskich konsekwentnie zmienia osiedlowe ulice w bardziej przyjazne i komfortowe przestrzenie dla mieszkańców. Prace na obu ulicach są na etapie prac rozbiórkowych i przygotowawczych. Na ul. Traktorowej wykonawca sfrezował nawierzchnię i przystępuje do prac przy przebudowie instalacji podziemnych. Na ulicy Żubardzkiej rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Wykonawcy obu inwestycji mają czas na ich zakończenie do końca 2021 r. – mówi Marcin Sośnierz z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Ulica Traktorowa, to jedna z ważniejszych ulic na łódzkim Teofilowie. Przebudowa tej ulicy odbywająca się na odcinku od ronda z ul. Rojną do ul. Aleksandrowskiej, to kompleksowa przebudowa i modernizacja drogi, która poprawi komfort mieszkańców.

Inwestycja obejmie przebudowę sieci wodociągowej, wymianę nawierzchni na odcinku od ulicy Rojnej do ulicy Aleksandrowskiej, budowę ronda na skrzyżowaniu ulicy Traktorowej z ulicą Łanową.

Przebudowane zostaną również chodniki, a na przejściach przez jezdnię pojawią się azyle dla pieszych. Dla wygody mieszkańców zmieniona zostanie lokalizacja dwóch przystanków autobusowych, przy których pojawią się nowe ławki i kosze na śmieci.

Wzdłuż ulicy Traktorowej przybędą 42 miejsca parkingowe, tak by mieszkańcy nie musieli parkować na chodnikach lub trawnikach.

W ramach prowadzonych prac zostanie rozbudowana infrastruktura rowerowa – po wschodniej stronie ulicy Traktowej powstanie droga dla rowerów (obecnie istnieje ona tylko na zachód od jezdni).

Nie zabraknie zieleni, zasadzone zostaną drzewa, krzewy i trawy. Wzdłuż ul. Traktorowej zasadzonych zostanie 17 grusz drobnoowocowych oraz kilka tysięcy krzewów i traw.

W związku z remontem zamknięty dla ruchu jest odcinek ulicy Traktorowej pomiędzy ulicą Grabieniec a ulicą Rojną. Możliwe są tylko wjazdy gospodarcze i docelowe. Zamknięty jest też wjazd z ul. Łanowej w Traktorową.

Objazdem jeżdżą autobusy linii 78, 96ABC i N1AB, które omijają zamknięty odcinek ul. Traktorowej jadąc ulicami Kaczeńcową i Aleksandrowską. Na ulicy Kaczeńcowej przy ulicy Rojnej powstał dodatkowy przystanek w obydwu kierunkach.

Obecnie na Traktorowej trwa rozbiórka starej jezdni od strony ronda z Rojną w stronę ul. Aleksandrowskiej.

Wartość inwestycji wynosi 7,7 mln zł. Prace mają potrwać do końca roku. Wykonawcą inwestycji jest Zakład Remontowo Drogowy z siedzibą w Łodzi.

Ulica Żubardzka przebudowana zostanie na odcinku od ul. Inowrocławskiej (wraz ze skrzyżowaniem) aż do al. Włókniarzy.

Zakres robot obejmuje przebudowę jezdni, przebudowę i budowę chodników oraz miejsc postojowych, przebudowę oświetlenia drogowego, przebudowę odwodnienia ulicy, przebudowę sieci energetycznej, budowę kanalizacji teletechnicznej. Nie zabraknie zieleni, która już jest standardem przy inwestycjach realizowanych przez Zarząd Inwestycji Miejskich – posadzone zostaną nowe drzewa, kwiaty i byliny. To kolejna osiedlowa inwestycja, która ucieszy nie tylko mieszkańców Bałut.

Nowa zieleń pojawi się między miejscami postojowymi na chodniku w postaci zieleńców z niskimi krzewami. Pojawią się nowe nasadzenia czyli 5 drzew (klon i jawor), tereny zielone zostaną uporządkowane i na nowo zaaranżowane, wprowadzona zostanie kompozycja z krzewów i krzewinek okrywowych (pięciornik krzewiasty „Goldstar”, rozchodnik okazały „Brillant”, tawuła Douglasa, róża rabatowa), a także trawy ozdobne i byliny. W ramach inwestycji zostanie założony nowy trawnik, oraz automatyczny system nawadniania dla roślin w zieleńcach.

W ramach inwestycji zaplanowano zakup i montaż elementów małej architektury w postaci: ławek, koszy, stojaków rowerowych. Po północnej stronie ulicy pojawi się chodnik o szerokości 2 m oddzielony od jezdni pasem zieleni z drzewami. Po stronie północnej pojawi się chodnik o zmiennej szerokości od 3 do 3,4 m oddzielony od jezdni pasem zieleni lub miejscami postojowymi.

Przy ul. Włókniarzy zaplanowano odtworzenie części placu przy sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ulicy Żubardzkiej 2A oraz wjazdy z istniejącej drogi dla rowerów na ul. Żubardzką.

Wartość inwestycji to 2,47 mln zł. Przebudowa ul. Żubardzkiej powinna zakończyć się do końca 2021 r.

Polecane aktualności

Łódź

Aktywizacja młodych łodzian pozostających bez pracy

Monika Pawlak / UMŁ

Staże, bony na zasiedlenie oraz prace interwencyjne w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych... więcej

Ekologiczny pojazd elektryczny na Młynku

Ekologiczny pojazd elektryczny na Młynku

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Jest elektryczny, wielofunkcyjny i wyprodukowany przez polską firmę Bartesko. Może działać jako... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Składamy hołd tym, którzy mieli być zapomniani. Łódzkie Uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów przed Kuźnią Romów przy ulicy Wojska... więcej

Budowa trzech nowych dróg w centrum Łodzi na półmetku

Budowa trzech nowych dróg w centrum Łodzi na półmetku

Małgorzata Loeffler / ZIM

Układamy krawężniki i chodniki, budujemy bezpieczne zjazdy do posesji, porządkujemy trawniki i... więcej

Wielkie Łódzkie Polowanie na Potwory

Wielkie Łódzkie Polowanie na Potwory

Juliusz Lerman / UMŁ

Gdzie najlepiej tropić strzygi i utopce? Oczywiście w Łodzi, rodzinnym mieście Andrzeja... więcej

Kontakt