Plan dla Osiedli. Raport z realizacji 2020

Władze miasta przygotowały dla mieszkańców Łodzi raport z realizacji zadań Planu dla Osiedli, który został ogłoszony jesienią 2018 r. W ciągu najbliższych tygodniu prezydent Łodzi Hanna Zdanowska odbędzie szereg spotkań i konsultacji z mieszańcami, podczas których prezentowany będzie raport z dotychczasowych realizacji.

Plan dla Osiedli. Raport z realizacji 2020

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi: - Od 10 lat razem zmieniamy Łódź. Zaczęliśmy od dużych inwestycji, takich jak nowy dworzec, Piotrkowska, remonty kamienic i trwający program rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi. Jednak często podczas spotkań i spacerów z mieszkańcami słyszałam, że oprócz wielkich inwestycji zmieniających obraz Łodzi, łodzianie w swoich małych ojczyznach, w okolicy w której mieszkają, chcą czegoś innego: prostych chodników i ulic, oświetlonych ulic, ławek, skwerków, placów zabaw, czy plenerowych siłowni i tężni. Obiecałam wtedy, że 5 lat kolejnej kadencji poświęconych będzie zmianom na osiedlach. Tak zrodził się Plan dla Osiedli, który sukcesywnie realizujemy. Ponieważ zawsze dotrzymuję słowa, a obiecałam, że zmiany będą następowały, postanowiłam na bieżąco zdawać mieszkańcom relację z tego jak funkcjonuje Plan dla Osiedli, co się na nich zmienia i jak będzie wyglądała jego dalsza realizacja w kolejnych latach. Dlatego w ten weekend, który przypominam, jest weekendem pełnym atrakcji w całym mieście, rozdamy mieszkańcom 10 tys. egzemplarzy raportu, gdzie przedstawiamy osiedle po osiedlu, to co udało nam się zrobić. Przypominam, że Plan dla Osiedli powstał z tego, co oczekiwali mieszkańcy i o czym opowiadali mi podczas naszych spacerów, które wkrótce dalej będę odbywała.

Kolejnych 5 tysięcy raportów, przedstawiających łodzianom na jakim etapie są oczekiwanie przez nich osiedlowe inwestycje, trafi do mieszkańców w kolejnych tygodniach.

Wojciech Rosicki, wiceprezydent Łodzi podkreśla, że nie wszystkie inwestycje ujęte w Planie dla Osiedli udało się zrealizować lub rozpocząć zgodnie z terminem: - COVID pokrzyżował część planów, dlatego niektóre inwestycje przedłużą się o kilka miesięcy, ale wszystkie będą zrealizowane. Każdego roku na zadania z Planu dla Osiedli wydajemy ok. 70 mln. zł. Mam nadzieję, że mimo budżetowych zawirowań spowodowanych pandemią, uda się w 2021 r. utrzymać tę kwotę i zrealizować zaplanowane inwestycje. Jesteśmy blisko rozpoczęcia prac na ul. Obywatelskiej, kończymy przetarg odnośnie przebudowy ul. Traktorowej. To duże inwestycje, a po ich zakończeniu mieszkańcy na pewno odczują zmianę na lepsze. Chcielibyśmy też ruszyć z remontem ul. Krakowskiej, ale to dość trudna inwestycja, choćby dlatego, że staramy się pogodzić sprzeczne interesy kierowców, którzy oczekują poszerzenia ulicy, jaki i okolicznych mieszkańców, którzy sprzeciwiają się wycince przydrożnych drzew. Oczywiście będziemy szukali kompromisu, tak by można było zrealizować inwestycję ku zadowoleniu większości.

Wiceprezydent Wojciech Rosicki podsumował też przebudowę ul. Wróblewskiego, gdzie obyła sie konferencja prasowa. Jej koszt wyniósł ok. 3 mln. zł. W ramach prac wymieniona została tu kanalizacja, zmodernizowano nawierzchnię ulicy oraz chodniki. - Powstały też wyniesione przejścia dla pieszych, które przyczyniają się do uspokojenia ruchu i zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców. Dosadziliśmy też zieleń. Sądzę, że mieszkańcy są zadowoleni z tych zmian - dodaje wiceprezydent Łodzi.

Władze Łodzi podkreślają, że ideą Planu dla Osiedli jest to, że nie ma w nim projektów ważnych i ważniejszych. Wszystkie mają taki sam priorytet i znaczenie, bo wszystkie zostały wybrane przez łodzian. Plan dla Osiedli nie jest projektem zamkniętym. W ciągu najbliższych tygodniu prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wróci do regularnych spotkań, rozmów i konsultacji z mieszkańcami, podczas których będzie pytać łodzian o nowe propozycje.

Więcej na stronie: lodz.pl/plandlaosiedli 

Powiązane pliki

Polecane aktualności

EC1

Miasta z głową

Grzegorz Gawlik / UMŁ

I Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych już za tydzień w Łodzi! Jaki jest cel... więcej

17. MTT

17. edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi

Dziś rozpoczyna się nabór prac do 17. edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum... więcej

Mediateka

Łódź buduje Mediatekę

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ogród różany, szklane atrium, galeria, rodzinna kawiarnia i multimedialne sale, czyli jak powstaje... więcej

Od soboty ponownie przejedziemy ul. Obywatelską

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Zakończenie prac przy ciepłociągu, pozwoli ponownie przywrócić ruch w jednym kierunku po... więcej

Księży Młyn -  Stefan Brajter

Łódź buduje Księży Młyn

Małgorzata Loeffler / ZIM

Półmetek prac w kolejnych famułach, a w nich poczta, świetlica dla najmłodszych, pracownie twórcze i... więcej

Kontakt