Podczas remontu łódzkiego parku natrafiono na zabytkowe artefakty, które teraz trafią do Muzeum Farmacji

Zabytkowy kałamarz, porcelanowe i szklane fiolki oraz menzurki to znaleziska, które odkryto podczas rewitalizacji parku imienia Henryka Sienkiewicza. Teraz trafiły one do Muzeum Farmacji imienia profesora Jana Muszyńskiego, znajdującego się przy placu Wolności.

Zabytkowe znaleziska z parku imienia Henryka Sienkiewicza
Często inwestycje z zakresu rewitalizacji przynoszą niespodzianki. Na takie właśnie trafiliśmy w parku Sienkiewicza. Podczas prac ziemnych odkryliśmy zakopane w niej zabytkowe przedmioty apteczne.

- Często inwestycje z zakresu rewitalizacji przynoszą niespodzianki. Na takie właśnie trafiliśmy w parku Sienkiewicza. Podczas prac ziemnych odkryliśmy zakopane w niej zabytkowe przedmioty apteczne. Wśród nich był kałamarz, porcelanowe i szklane fiolki oraz menzurki. Przedmioty te pochodzą zapewne z przełomu XIX i XX wieku, być może z apteki, znajdującej się przy ówczesnej ulicy Widzewskiej, czyli dzisiaj Jana Kilińskiego. Prowadzimy obecnie procedurę przekazania odkryć do Muzeum Farmacji, gdzie mamy nadzieję wzbogacą bogatą kolekcję zbiorów – powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

- W trakcie prac rewitalizacyjnych natrafiliśmy na znaleziska: butelki apteczne, naczynia apteczne, ceramikę, którą udało nam się wykleić. Znaleźliśmy też pełne zagospodarowanie ówczesnego  podwórka z pięknym brukiem i relikty ceglane - mówi Zbigniew Rybacki, architekt

Park imienia Henryka Sienkiewicza powstał w 1894 roku w wyniku decyzji podjętej przez ówczesne władze Łodzi. Uzasadniono ja wzrastającym zanieczyszczeniem powietrza oraz zapyleniem ulic z powodu ruchu kołowego. W 1899 roku został oddany do użytku publicznego. Imię Henryka Sienkiewicza nadano parkowi w 1916 roku. Obecnie końca dobiega jego rewitalizacja.

 - Znaleziska są naprawdę interesujące. Mamy wśród nich: butelkę sygnowaną pochodzącą z apteki Królikiewicza i Bartoszewskiego, która funkcjonowała na ulicy Piotrkowskiej od drugiej połowy XIX wieku.  Mamy tu też zestaw naczyń do rozdrabniania leków, do ich  rozcierania - przedmioty  oznakowane sygnaturami rosyjskimi  czyli są z czasów zaboru. Mamy tu tez szkło uużytkowe, butelki na wodę i inne specyfiki - dodaje Anna Nierychlewska, archeolog   

- Bardzo dziękujemy za możliwość ekspozycji odkryć w naszym muzeum. Znaleziska fantastycznie dokumentują historię naszego łódzkiego zawodu farmaceutycznego. Trzeba też wspomnieć o pobliskiej aptece, która w tym rejonie funkcjonowała. W planach mamy wystawę prezentującą wszystkie artefakty z łódzkich badań archeologicznych. Wśród odkryć w parku im. H. Sienkiewicza znalazły się butelki apteczne, które z pewnością były wykorzystywane na wody mineralne lub innego rodzaju medykamenty. Łódzkie apteki słynęły z wytwórczości sztucznych wód mineralnych - dodaje Jakub Kossowski, dyrektor Muzeum Farmacji imienia profesora Jana Muszyńskiego w Łodzi.

Muzeum Farmacji mieści się w najstarszej łódzkiej aptece przy placu Wolności 2, istniejącej od 1830 roku. Placówka powstała w 2008 roku. Jej zbiory liczą ponad tysiąc oryginalnych eksponatów. Patronem muzeum jest profesor Jan Muszyński, jeden z najwybitniejszych polskich botaników i farmaceutów pierwszej połowy XX wieku, założyciel Wydziału farmaceutycznego na Uniwersytecie Łódzkim, a także współtwórca Łódzkiego Ogrodu Botanicznego.

Polecane aktualności

Łódź

Ponad 200 organizacji pożytku publicznego w Łodzi może otrzymać 1% twojego podatku

Tomasz Walczak / UMŁ

Ponad 200 organizacji pożytku publicznego w Łodzi może otrzymać Twój 1 procent z podatku PIT.... więcej

Dworzec Łódź Fabryczna

Tańsze parkowanie dla podróżujących koleją

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Planowane zmiany w strefie płatnego parkowania wprowadzają również nowy specjalny abonament dla osób... więcej

Ulica Przybyszewskiego

Łódź Buduje. Wpłynęły trzy oferty na przebudowę ulicy Stanisława Przybyszewskiego

Małgorzata Loeffler / ZIM

Łódź Buduje. Wpłynęły trzy oferty na przebudowę ulicy Stanisława Przybyszewskiego na odcinku między... więcej

Masowe punkty szczepień w Łodzi

3 miejskie, masowe punkty szczepień powstaną w Łodzi

Jolanta Baranowska / UMŁ

1000 szczepień dziennie będzie gotowe wykonać w Sport Arenie Miejskie Centrum Medyczne im.... więcej

Edukacja w Łodzi

List do łódzkiego kuratora oświaty

W związku z listem łódzkiego kuratora oświaty do dyrektorów łódzkich szkół oraz jego dzisiejszą... więcej

Kontakt