Podróż pamięci i prawdy. Wyjazd do Auschwitz – Birkenau z okazji 75. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto

W niezwykły sposób łódzka młodzież upamiętniła ofiary i Ocalałych Litzmannstadt Getto z okazji przypadającej w tym roku rocznicy. 200 uczniów udało się pociągiem do obozu zagłady Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

Pociąg ŁKA, specjalnie wynajęty do celów projektu, wyjechał o siódmej rano ze stacji Marysin. Wyjazd poprzedził apel harcerski na Stacji Radegst – jednego z symboli tragedii getta. Pod ścianą stacji, z której w czasie wojny odchodziły transporty więźniów do obozów zagłady, złożono kwiaty i zapalono znicze. Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski podkreślił swój ogromny szacunek dla uczniów i ich gotowości do zmierzenia się z przerażającą historią.

- Czeka was trudny dzień, który z pewnością będzie niezapomnianą lekcją. Dziękuję Wam za ten podjęty trud i za odwagę i determinację, z którą przypominacie prawdę.  Ogrom poniżenia, cierpienia i koszmaru, jakim było to miejsce, wplotły się także w los naszego miasta. Dziś, budując i rozwijając miasto nowoczesne, przyjazne i gościnne musimy kultywować naszą tożsamość, ale przede wszystkim - pamięć o ofiarach nieludzkiego czasu wojny - powiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Młodzież zobaczyła  najważniejsze symbole zbrodni masowego ludobójstwa – obóz KL Auschwitz oraz Birkenau. Przewodnicy pokazywali wyeksponowane w blokach obozu dowody – zdjęcia więźniów i pozostałe po ofiarach stosy ubrań, rzeczy osobistych, włosy odcinane zabijanym. Uczniowie widzieli zrekonstruowane komory gazowe, drewniane baraki oraz jedno z najważniejszych  miejsc – ruiny największego krematorium, które Niemcy usiłowali zniszczyć tuż przed końcem wojny. Gruzowisko pozostało nietknięte od czasów zakończenia wojny i dziś jest jednym z najważniejszych miejsc prawdy o zbrodni.

Wzruszającym momentem było spotkanie z ocalałym więźniem Leonem Weintraubem, pochodzącym z Łodzi, więzionym w Litzmannstadt Getto i wywiezionym do Auschwitz. Jest jedną z osób, które pamiętają doświadczenia prawie każdego dnia wojny – nieludzkie warunki getta, głód, strach, desperacką walkę o przetrwanie. Pamięta wywiezienie do Auschwitz – bydlęce wagony, rampę, selekcję, dezynfekcję,  codzienność życia w barakach, ale również moment, który zdecydował o jego życiu. Leon Weintraub zbiegł z Auschwitz, nielegalnie włączając się w grupę więźniów przeznaczonych do wywozu do pracy. Przebywał w innych obozach aż do wyzwolenia przez wojska francuskie w 1945 r. Po wojnie był lekarzem, od 1969 przebywał w Szwecji, zmuszony do emigracji w związku z falą antysemickich nastrojów.

Delegację uczniów stanowili głównie harcerze Chorągwi Łódzkiej ZHP oraz klasy z XXXIII L.O. im. Armii Krajowej w Łodzi i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi.

- Wasza postawa podczas dzisiejszego dnia byłą niezwykła, nasi przewodnicy są  Wami zachwyceni. Miejmy nadzieję, że ten projekt, upamiętniający ofiary Litzmannstadt Getto , tak dla Was ważny stanie się już tradycją, będzie kontynuowany w przyszłości - powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Organizatorem wyjazdu była Chorągiew Łódzka ZHP we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi.

Polecane aktualności

Zimna, straszna, styczniowa noc. 75. Rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi.

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

Zgliszcza, dymy i setki niemal całkowicie spalonych ciał – taki widok ukazał się łodzianom, którzy w... więcej

Szpital im. Rydygiera przechodzi pod opiekę Uniwersytetu Medycznego

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Szpital położniczy im. Rydygiera wejdzie na wyższy poziom medyczny. Placówka trafi pod opiekę... więcej

Rok Jana Kowalewskiego w Łodzi

Anna Kotecka / BKSiDŁ

Piknik patriotyczny, konferencja popularno-naukowa, wycieczki trambusem, a nawet pokój zagadek i... więcej

Piotrkowska 142 - wizualizacja

Łódź rewitalizuje. Trwa remont zabytkowej kamienicy przy OFFie.

Małgorzata Loeffler / ZIM

Eklektyczna, dwupiętrowa kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 142 przechodzi gruntowny remont.... więcej

Zdjęcie z zasobów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, udostępnione za zgodą muzeum  -  Bartosz Kudaj

Zbrodnia, której nie zapomnimy. Zapraszamy na obchody 75. rocznicy spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi.

Katarzyna Zielińska / BKSiDŁ

Mieszkańcy Łodzi co roku upamiętnią ofiary zbrodni, która miała miejsce w 1945 r. w Więzieniu... więcej

Kontakt