Podróż pamięci i prawdy. Wyjazd do Auschwitz – Birkenau z okazji 75. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto

W niezwykły sposób łódzka młodzież upamiętniła ofiary i Ocalałych Litzmannstadt Getto z okazji przypadającej w tym roku rocznicy. 200 uczniów udało się pociągiem do obozu zagłady Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

Pociąg ŁKA, specjalnie wynajęty do celów projektu, wyjechał o siódmej rano ze stacji Marysin. Wyjazd poprzedził apel harcerski na Stacji Radegst – jednego z symboli tragedii getta. Pod ścianą stacji, z której w czasie wojny odchodziły transporty więźniów do obozów zagłady, złożono kwiaty i zapalono znicze. Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski podkreślił swój ogromny szacunek dla uczniów i ich gotowości do zmierzenia się z przerażającą historią.

- Czeka was trudny dzień, który z pewnością będzie niezapomnianą lekcją. Dziękuję Wam za ten podjęty trud i za odwagę i determinację, z którą przypominacie prawdę.  Ogrom poniżenia, cierpienia i koszmaru, jakim było to miejsce, wplotły się także w los naszego miasta. Dziś, budując i rozwijając miasto nowoczesne, przyjazne i gościnne musimy kultywować naszą tożsamość, ale przede wszystkim - pamięć o ofiarach nieludzkiego czasu wojny - powiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Młodzież zobaczyła  najważniejsze symbole zbrodni masowego ludobójstwa – obóz KL Auschwitz oraz Birkenau. Przewodnicy pokazywali wyeksponowane w blokach obozu dowody – zdjęcia więźniów i pozostałe po ofiarach stosy ubrań, rzeczy osobistych, włosy odcinane zabijanym. Uczniowie widzieli zrekonstruowane komory gazowe, drewniane baraki oraz jedno z najważniejszych  miejsc – ruiny największego krematorium, które Niemcy usiłowali zniszczyć tuż przed końcem wojny. Gruzowisko pozostało nietknięte od czasów zakończenia wojny i dziś jest jednym z najważniejszych miejsc prawdy o zbrodni.

Wzruszającym momentem było spotkanie z ocalałym więźniem Leonem Weintraubem, pochodzącym z Łodzi, więzionym w Litzmannstadt Getto i wywiezionym do Auschwitz. Jest jedną z osób, które pamiętają doświadczenia prawie każdego dnia wojny – nieludzkie warunki getta, głód, strach, desperacką walkę o przetrwanie. Pamięta wywiezienie do Auschwitz – bydlęce wagony, rampę, selekcję, dezynfekcję,  codzienność życia w barakach, ale również moment, który zdecydował o jego życiu. Leon Weintraub zbiegł z Auschwitz, nielegalnie włączając się w grupę więźniów przeznaczonych do wywozu do pracy. Przebywał w innych obozach aż do wyzwolenia przez wojska francuskie w 1945 r. Po wojnie był lekarzem, od 1969 przebywał w Szwecji, zmuszony do emigracji w związku z falą antysemickich nastrojów.

Delegację uczniów stanowili głównie harcerze Chorągwi Łódzkiej ZHP oraz klasy z XXXIII L.O. im. Armii Krajowej w Łodzi i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi.

- Wasza postawa podczas dzisiejszego dnia byłą niezwykła, nasi przewodnicy są  Wami zachwyceni. Miejmy nadzieję, że ten projekt, upamiętniający ofiary Litzmannstadt Getto , tak dla Was ważny stanie się już tradycją, będzie kontynuowany w przyszłości - powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Organizatorem wyjazdu była Chorągiew Łódzka ZHP we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi.

Polecane aktualności

Kamienica przy ul. Wschodniej 42 w remoncie -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizuje na Wschodniej. Odsłaniamy elewację kamienicy, w której powstają mieszkania i biblioteka

Małgorzata Loeffler / ZIM

Kończymy generalny remont kamienicy przy ul. Wschodniej 42. Jesienią miasto odda do użytkowania 10... więcej

Ulica Mielczarskiego po przebudowie (wizualizacja)

Łódź buduje woonerf na ul. Mielczarskiego

Małgorzata Loeffler / ZIM

Strefa spokojnego ruchu, kameralne place z zielenią, szpaler drzew, ławki i udogodnienia dla osób z... więcej

Rusza miejski program mikrograntów dla NGO na walkę z koronawirusem

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Epidemia koronawirusa nie ustępuje. W tej sytuacji władze miasta podjęły decyzję o uruchomieniu... więcej

Witaj szkoło, czyli równanie z wieloma niewidomymi… -  fot. licencja CC0

Witaj szkoło, czyli równanie z wieloma niewiadomymi…

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Zbliża się początek nowego roku szkolnego, ale wciąż brakuje rozporządzeń prawnych rządu, co do... więcej

Remontowane wnętrze Przedszkola Miejskiego nr 37 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

30 miejskich przedszkoli jest remontowanych w czasie wakacji

Grzegorz Gawlik / BRP

4 placówki tj. przedszkola nr: 4, 142, 152 i 165 będą termomodernizowane w ramach dużego unijnego... więcej

Kontakt