Podsumowanie i nowe wybory do Miejskiej Rady Seniorów

- W Łodzi mieszka ponad 30% osób, które są powyżej sześćdziesiątego roku życia. Stanowią 1/3 mieszkańców naszego miasta. Należy tą grupę zmobilizować do działań, aby była jeszcze bardziej aktywna w życiu publicznym – powiedziała Małgorzata Niewiadomska-Cudak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej.

- Ze względu na zmiany w Ustawie o samorządzie gminnym, Rada Miejska w Łodzi powołała w 2015 roku Miejską Radę Seniorów. Na mocy tej uchwały Rada Seniorów istniała do zakończenia obecnej kadencji Rady Miejskiej. Trzeba podkreślić, że Rada Seniorów pod przewodnictwem pani Janiny Tropisz działała bardzo aktywnie. Obecni radni uczestniczyli w ponad 130-stu dyżurach, na których rozwiązywali problemy seniorów. Odbyły się 22 posiedzenia i 2 konferencje, podjęto 44 uchwały. Kadencja się zakończyła i należy powołać kolejną Miejską Radę Seniorów. Należy jednak zmodyfikować Statut tej Rady. Seniorzy postulowali, iż chcą uczestniczyć w posiedzeniach sesji i komisji Rady Miejskiej, a także wnosić propozycje dotyczące podejmowania uchwał. Takie działania już miały miejsce. Został powołany przez Prezydent Miasta w styczniu 2018 roku Miejski Rzecznik ds. Seniorów. Chciałabym także, aby wszystkie uchwały podejmowane przez Radę Seniorów były publikowane na stronach internetowych Urzędu Miasta Łodzi. Zostanie zamieszczony również zapis, że jeśli w wyborach dwie osoby uzyskaj równą liczbę punktów, to odbędzie się decydujące głosowanie. Aby usprawnić wybory, zamierzam powołać Komisję Wyborczą. Przypomnę, że seniorzy wyszli z inicjatywą „Miasta Ławek”, która jest obecnie realizowana. Seniorzy mają wiele pomysłów, z których wszyscy możemy być dumni – podsumowała radna Małgorzata Niewiadomska-Cudak.

 

- Łódzcy seniorzy są fantastyczni i kochani – uznał Wiceprezydent Miasta Adam Wieczorek. - Jest to najlepsza grupa osób, z którą miałem przyjemność pracować. Cieszę, się, że mogę realizować wiele projektów na ich rzecz. Należy spożytkować ich energię. Seniorzy nie mają wystarczającej aktywności ze strony miasta, samorządu, państwa. Został stworzony program „Aktywizacja 60+”, w ramach którego wchodzi szereg działań kulturalnych, rekreacyjnych, zdrowotnych. Łączymy seniorów w „Łódzkich senioraliach”. Wydajemy „Tytkę seniora”, w której mogą znaleźć informacje, co dla nich miasto przygotowało. Osoby, które wchodzą w wiek emerytalny, często nie wiedzą, jakie mają uprawnienia. Dla nich powstał „Niezbędnik emeryta”. Tworzymy także Centra zdrowego i aktywnego seniora, w których można korzystać z różnych działań. Już 80 tys. seniorów w Łodzi szczepiliśmy przeciwko grypie. Wprowadzamy zadania i zajęcia związane z profilaktyką zdrowia. W parkach realizujemy nordic walking. Zachęcamy seniorów do aktywności na świeżym powietrzu. Podejmujemy szereg dodatkowych działań w tym obszarze. Paleta tych możliwości systematycznie się poszerza. Niedługo ruszy program związany z teleopieką. Chcemy, aby odpowiednie urządzenia kontrolowały ich stan zdrowia. Takie rzeczy ratują życie. Warto wspomnieć o „Karcie życia” i „Pudełku życia”. Seniorzy aktywizują się także w „Telefonie życzliwości”. Jest to program związany z wolontariatem i doradzaniem sobie w różnych sprawach. Nie każdy wie, jak pewne sprawy załatwić w ZUS-ie czy Narodowym Funduszu Zdrowia. Można także zadzwonić i się pożalić, a senior seniorowi na pewno pomoże – podkreślił Wiceprezydent Miasta Adam Wieczorek.

Polecane aktualności

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Mamy zestaw obowiązkowy dla każdego, kto chce poznać Łódź. W środku Łódzkiej Tytki Turysty: mapa... więcej

Szkoły średnie gotowe na podwójny rocznik -  fot. Monika Pawlak / UMŁ

Szkoły średnie gotowe na podwójny rocznik

Monika Pawlak / BRP

Rekrutacja do szkół średnich formalnie zakończy się 30 sierpnia, ale szkoły są już gotowe na... więcej

Od września łatwiej na drogach, oraz więcej autobusów i tramwajów -  fot. z arch. UMŁ

Od września łatwiej na drogach, oraz więcej autobusów i tramwajów

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Kończymy kilka remontów dróg. Od września łatwiej będzie przejechać przez centrum. Na swoje trasy z... więcej

Odnaleziony po latach 100-letni pamiętnik Heleny Geyer trafił do muzeum -  mat. prasowe

100-letni pamiętnik Heleny Geyer trafił do Centralnego Muzeum Włókiennictwa

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Z początkiem roku do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trafił prawdziwy klejnot. Oryginalny,... więcej

"Sierpniową maturę" łatwiej zdać po miejskich korepetycjach -  fot. Monika Pawlak / UMŁ

"Sierpniową maturę" łatwiej zdać po miejskich korepetycjach

Monika Pawlak / BRP

Ponad 30 maturzystów, którzy w maju nie zdali egzaminu skorzystało z miejskich, bezpłatnych... więcej

Kontakt