Pogrzeb Stanisława Terleckiego

W piątek 5 stycznia 2018 odbędzie się pogrzeb Stanisława Terleckiego – jednego z największych talentów w historii polskiej piłki nożnej. Były reprezentant Polski, grający przez wiele lat w Łódzkim Klubie Sportowym zmarł 28 grudnia 2017. Spocznie na Cmentarzu Wolskim w Warszawie.

 - lkslodz.pl

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 12 w Grodzisku Mazowieckim, w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Piaskowej 21. Później kondukt żałobny przejedzie do stolicy, na cmentarz przy ul. Wolskiej 180/182. W pogrzebie wezmą udział m.in. przedstawiciele władz Łodzi oraz Łódzkiego Związku Piłki Nożnej i ŁKS.

Z tym ostatnim klubem Stanisław Terlecki był związany przez większą część swojej kariery. Do Łodzi trafił w roku 1975 z warszawskiej Gwardii. W zespole z al. Unii Lubelskiej 2 zadebiutował 9 listopada – cztery dni przed 20-tymi urodzinami – i błyskawicznie zaskarbił sobie sympatię kibiców. Łódzcy fani futbolu natychmiast pokochali piłkarza, który grał przede wszystkim dla nich. Nic więc dziwnego, że ćwierć wieku po ostatnim oficjalnym meczu ligowym z udziałem Stanisława Terleckiego sympatycy piłki nożnej nadal z wypiekami na twarzy opowiadają o jego rajdach skrzydłami, okraszonych efektownymi dryblingami, którymi wkręcał w ziemię rywali o najbardziej uznanych nazwiskach. I nie miało dla niego znaczenia, czy przeciwników ośmiesza lewą, czy prawą nogą. Obie miał znakomite.

Skala talentu i piłkarskie umiejętności Terleckiego nie szły jednak w parze ze szczęściem. Choć przez wielu był uznawany za najlepszego piłkarza w Polsce, to nigdy nie zagrał w finałach mistrzostw świata. Kilka tygodni przed wylotem kadry do Argentyny na Mundial 1978, po brutalnym ataku jednego z zawodników Polonii Bytom doznał kontuzji kolana. Dzięki tytanicznej pracy szybko wyleczył uraz, jednak w sztabie reprezentacji uznano, że nie jest w pełni zdrowy i do Ameryki Południowej nie poleciał. Cztery lata później z MŚ w Hiszpanii Terleckiego wyeliminowały decyzje związkowych działaczy, którzy dyskwalifikacją ukarali go za tzw. aferę na Okęciu. Trzem innym kadrowiczom kary anulowano i pozwolono polecieć do Hiszpanii. Terlecki musiał się wybrać znacznie dalej.

Bezwzględna dyskwalifikacja uniemożliwiła mu grę w kraju i w Europie. Wyleciał więc do USA, gdzie w latach 1981-86 w hali i na otwartych boiskach czarował kibiców Pittsburg Spirit, San Jose Earthquakes, New York Arrows, California Earthquakes i New York Cosmos, w którym spotkał m.in. najlepszego piłkarza świata - Pele. Choć wydawało się to niemożliwe, to za oceanem poprawił jeszcze swoje umiejętności techniczne i nadal żył nadzieją, że jednak pojedzie na największą imprezę piłkarską świata. Niestety, przed Mundialem 1986 w Meksyku trener Antoni Piechniczek nie zdecydował się włączyć Terleckiego do swojej kadry. W tym roku polscy kibice znów jednak mogli na żywo oglądać swojego ulubieńca, który na dwa sezony wrócił do ŁKS. Później grał jeszcze w dwóch warszawskich klubach: Legii (1988-89) i Polonii (1991-92) oraz na hali w St. Louis Storm (1989-90) i w… ŁKS (1990). W tym ostatnim rozegrał łącznie 178 spotkań, w których strzelił 23 gole. Jego dorobek z reprezentacji Polski to 29 meczów i 7 goli.

O Stanisławie Terleckim zwykło się mówić, że był niespełnionym talentem. Takie określenie to jednak uproszczenie sprawy. Terlecki miał ogromny talent i był prawdziwym czarodziejem futbolu, jednak nie osiągnął tego, co wielu znacznie słabszych od niego zawodników. Dlaczego? Powodów było wiele. Przede wszystkim był niepokorny i niemal zawsze szedł pod prąd. Wiele osób drażnił i uwierał pewny siebie, oczytany, zaangażowany politycznie i nie ukrywający przekonań religijnych młodzieniec, którego kochały tłumy. Student historii na dziennym wydziale Uniwersytetu Łódzkiego, zaopatrujący w żywność uczestników strajków studenckich nie był ulubieńcem władz partyjnych i związkowych. Aferę na Okęciu skwapliwie wykorzystano więc do pozbycia się Terleckiego, który na kilka lat zniknął z polskiej sceny piłkarskiej. Stracili na tym wszyscy…

Po zakończeniu kariery Stanisław Terlecki imał się różnych zajęć, jednak nie potrafił funkcjonować bez piłki. Poza boiskiem nie mógł znaleźć dla siebie miejsca i z każdym dniem był coraz bardziej zagubiony. Wydawało się jednak, że dzięki pomocy łódzkich przyjaciół uda mu się pokonać problemy i wyjdzie na prostą. Miał w Łodzi mieszkanie, pracował w MOSiR i zaczynał myśleć o przyszłości. Niestety, 28 grudnia 2017 umarł we śnie…

Polecane aktualności

Poniżej wyniki głosowania w VI edycji Budżetu Obywatelskiego - fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wyniki głosowania w 6. edycji Budżetu Obywatelskiego dla Łodzi

Agnieszka Rutkowska / BRPiNM

Najważniejszy, najbardziej emocjonujący moment głosowania dobiegł końca. Znamy już wyniki głosowania... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska podziękowała środowisku żołnierzy AK za inspiracje i dążenie do zrealizowania celu - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Pomnik Armii Krajowej powstanie na placu gen. Hallera

Andrzej Janecki / BPKSiT

Na placu gen. Józefa Hallera powstanie pomnik Armii Krajowej. Na granitowych bryłach znajdzie się... więcej

Oto, jak zmieniamy ul. ks. Skorupki - fot. Stefan Brajter / UMŁ

Kończymy przebudowę. Zobacz, jak zmieniamy ul. ks. Skorupki

Piotr Wasiak / ZIM

Kończymy prace na pierwszym odcinku ulicy Skorupki. Fragment między ulicami Piotrkowską a Kostki... więcej

Miejski pałac Maksymiliana Goldfedera przy ul. Piotrkowskiej 77 - z arch. UMŁ

Rewitalizacja pałacu Goldfedera. Rusza remont przy ul. Piotrkowskiej 77

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

W ramach rewitalizacji obszarowej rozpoczyna się odnawianie zabytkowego miejskiego pałacu... więcej

Półmetek odnowy pałacu Steinertów - fot. Stefan Brajter / UMŁ

Półmetek odnowy pałacu Steinertów

Aleksandra Hac / BRPiNM

Pałac Steinertów odzyskuje blask. Do końca 2018 roku zakończy się tam m.in. wymiana dachu i... więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.