Pomagają, bo chcą robić coś pożytecznego. A ich historie inspirują kolejne osoby

Od 16 lat pani Krystyna tworzy dom dla dzieci, które nie mogą mieszkać ze swoimi rodzicami. - Zawsze chciałam robić coś pożytecznego. Koleżanka opowiedziała mi, że jest coś takiego jak rodzicielstwo zastępcze - opowiada. Dla nowego zajęcia rzuciła pracę w banku.

Początkowo działali wraz z mężem jako pogotowie rodzinnie. Mieli już wówczas 4 własnych dzieci. Najmłodsze z nich kończyło podstawówkę. Ale pani Krysia doskonale potrafiła zrozumieć także wszystkie te dzieci, które straciły dom lub rodzinę. Bo ona sama miała rok i 3 miesiące, gdy zmarła jej mama.


W ciągu kilkunastu lat pracy w roli rodziny zastępczej pomogła 8 dzieciom. Obecnie jest mamą dla 4 dziewczyn - 2 nastolatek i 2 już po dwudziestce. Całą czwórkę wspiera od lat w kontaktach z ich biologicznymi rodzinami. Swoją historią podzieliła się podczas spotkania w Bułeczce z osobami, które chcą pomagać dzieciom po trudnych doświadczeniach.


A pani Hanna, z zawodu nauczycielka matematyki w jednym z łódzkich liceów, opowiedziała o wolontariacie. Od 4 lat wspiera ona nastoletnią Kasię* z domu dziecka. Przez pewien czas była dla niej nawet rodziną zaprzyjaźnioną i za zgodą sądu zabierała ją na wycieczki po Łodzi oraz na wakacje. Od niedawna pani Hania jest także wolontariuszką w kolejnej placówce. - Prawie za każdym razem Kasia bała się podejmować nowych wyzwań. Nawet basen był dla niej przerażający. Pewnie dlatego, że nigdy wcześniej tam nie była. Zrozumiałam, że wszystkich nowości musimy spróbować przynajmniej 2 razy. Bo dopiero przy drugim razie Kasia się przełamuje i czerpie z tego radość - komentowała.


Większość osób uczestniczących w spotkaniu planuje pomagać jako wolontariusze dzieciom z łódzkich domów dziecka. Jeśli Ty również chcesz dołączyć do tego grona, pisz do nas. A jeśli chcesz zostać rodziną zastępczą, dzwoń pod numer 506 980 979.
*Imię dzieczyny zostało zmienione.

Polecane aktualności

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca prac i konserwator pracują bez zmian.

Łódź buduje. Trwają intensywne prace przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca... więcej

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie na ul. Dąbrowskiego.

Łódź buduje wiadukt na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie. Jeszcze w tym roku powstanie nowy... więcej

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul. Sierakowskiego ma nową salę polisensoryczną.

Bezpieczny "plac zabaw" dla podopiecznych DPS

Jolanta Baranowska / BRP

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul.... więcej

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do pracy, sklepu, spacerze z psem - należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami?

Jolanta Baranowska / BRP

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do... więcej

Jemy w Domu Burger Fest – rusza wielki festiwal burgerów na wynos!

ŁCW

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w lokalną branżę gastronomiczną. Chcąc wspierać restauracje w... więcej

Kontakt