Pomagamy założyć firmę. 4 mln dla tych, którzy mają pomysł na biznes

Chcesz założyć własną działalność gospodarczą? Teraz możesz wziąć dotację, która bardzo pomoże w pierwszych miesiącach funkcjonowania firmy.

Przedszkole Niepubliczne ABC, zaczęło funkcjonować m.in. dzięki wsparciu na rozpoczęcie działalności gospodarczej -  fot. Paweł Łacheta/UMŁ
Przedszkole Niepubliczne ABC, zaczęło funkcjonować m.in. dzięki wsparciu na rozpoczęcie działalności gospodarczej , fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Miasto Łódź ma prawie 4 mln zł dla tych, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce i mają pomysł na biznes. Właśnie rozpoczyna się realizacja dwóch projektów unijnych, które dedykowane dla osób pragnących rozpocząć działalność gospodarczą i mieszkają lub przeprowadziły się z obszarów rewitalizowanych.

- Projekty przewidują dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Bardzo często to nie jest łatwa decyzja, dlatego miasto chce pomagać we wczesnym procesie inkubacji przedsiębiorstwa. Fundusze, które będą rozdysponowywane mogą pomóc jednorazowo w zakupie wyposażenia czy koniecznych urządzeń, ale również może być to dofinansowanie cykliczne, które będzie wypłacane co miesiąc nawet przez rok w wysokości 2,1 tys. zł - mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

We wdrożeniu projektu wartego 2 mln zł magistratowi pomaga Studium Nowoczesnych Technologii Szkoleniowo-Wdrożeniowych.

Zgłaszać będzie można się od marca. Potrzebne do tego dokumenty znajdą się na stronie internetowej operatora projektu, ale także Urzędu Miasta Łodzi i Wojewódzkiego Urzędu Pracy. O wszystkich założeniach i wymaganiach projektów mieszkańcy obszaru rewitalizacji zostaną poinformowani na dwa tygodnie przed rozpoczęciem naboru.

- Trzeba będzie przyjść do naszego biura, wypełnić formularz. Po okresie rekrutacji powstanie lista rankingowa osób zakwalifikowanych. Wsparcie będzie udzielone dla 40 mieszkańców obszaru rewitalizacji, dotację otrzymają 32 - poinformowała Joanna Szyszkiewicz ze Studium Nowoczesnych Technologii Szkoleniowo-Wdrożeniowych.

Żeby otrzymać dotację trzeba mieć pomysł na biznes, zamieszkiwać na terenie rewitalizacji bądź być osobą przeniesioną ze względu na działania rewitalizacyjne i mieć minimum 30 lat, żadne branże nie są premiowane. Premiowane będą osoby niepełnosprawne, z niskimi kwalifikacjami czy kobiety po 50 roku życia.

Jednorazowe dofinansowanie wynosi prawie 28 tys. zł. Natomiast wsparcie na bieżącą działalność, czyli opłaty za ZUS, media, księgową lub inne i może wynieść do 2,1 tys. zł i może być przyznane na okres od 6 do 12 miesięcy. Przewidziano też merytoryczne wsparcie doradcy. To pożyczki bezzwrotne, ale trzeba się z nich rozliczyć w formie oświadczenia.

Prezydent odwiedziła dziś Przedszkole Niepubliczne ABC, które zaczęło funkcjonować m.in. dzięki wsparciu na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

- Ja zaryzykowałam 9 lat temu i bardzo się cieszę, ze zdobyłam się na założenie firmy, choć początki nie były proste. Dziś prowadzę wymarzone przedszkole na Dąbrowie. Zastrzyk gotówki na start bardzo nam pomógł – mówiła Katarzyna Jagóra, która skorzystała kiedyś z dotacji. Zadowolone były również dzieci uczęszczające do placówki, które przy okazji Walentynek obdarowały prezydent Hannę Zdanowską "drzewkiem miłości".

Projekt, w którym rozdysponowane zostanie 1,8 mln zł, poprowadzi Polskie Towarzystwo Ekonomiczne i obejmie on 36 dotacji oraz wsparcie pomostowe warte jest także 2,1 tys. zł.

Polecane aktualności

Zimna, straszna, styczniowa noc. 75. Rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi.

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

Zgliszcza, dymy i setki niemal całkowicie spalonych ciał – taki widok ukazał się łodzianom, którzy w... więcej

Szpital im. Rydygiera przechodzi pod opiekę Uniwersytetu Medycznego

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Szpital położniczy im. Rydygiera wejdzie na wyższy poziom medyczny. Placówka trafi pod opiekę... więcej

Rok Jana Kowalewskiego w Łodzi

Anna Kotecka / BKSiDŁ

Piknik patriotyczny, konferencja popularno-naukowa, wycieczki trambusem, a nawet pokój zagadek i... więcej

Piotrkowska 142 - wizualizacja

Łódź rewitalizuje. Trwa remont zabytkowej kamienicy przy OFFie.

Małgorzata Loeffler / ZIM

Eklektyczna, dwupiętrowa kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 142 przechodzi gruntowny remont.... więcej

Zdjęcie z zasobów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, udostępnione za zgodą muzeum  -  Bartosz Kudaj

Zbrodnia, której nie zapomnimy. Zapraszamy na obchody 75. rocznicy spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi.

Katarzyna Zielińska / BKSiDŁ

Mieszkańcy Łodzi co roku upamiętnią ofiary zbrodni, która miała miejsce w 1945 r. w Więzieniu... więcej

Kontakt