Pomagamy założyć firmę. 4 mln dla tych, którzy mają pomysł na biznes

Chcesz założyć własną działalność gospodarczą? Teraz możesz wziąć dotację, która bardzo pomoże w pierwszych miesiącach funkcjonowania firmy.

Przedszkole Niepubliczne ABC, zaczęło funkcjonować m.in. dzięki wsparciu na rozpoczęcie działalności gospodarczej -  fot. Paweł Łacheta/UMŁ
Przedszkole Niepubliczne ABC, zaczęło funkcjonować m.in. dzięki wsparciu na rozpoczęcie działalności gospodarczej , fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Miasto Łódź ma prawie 4 mln zł dla tych, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce i mają pomysł na biznes. Właśnie rozpoczyna się realizacja dwóch projektów unijnych, które dedykowane dla osób pragnących rozpocząć działalność gospodarczą i mieszkają lub przeprowadziły się z obszarów rewitalizowanych.

- Projekty przewidują dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Bardzo często to nie jest łatwa decyzja, dlatego miasto chce pomagać we wczesnym procesie inkubacji przedsiębiorstwa. Fundusze, które będą rozdysponowywane mogą pomóc jednorazowo w zakupie wyposażenia czy koniecznych urządzeń, ale również może być to dofinansowanie cykliczne, które będzie wypłacane co miesiąc nawet przez rok w wysokości 2,1 tys. zł - mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

We wdrożeniu projektu wartego 2 mln zł magistratowi pomaga Studium Nowoczesnych Technologii Szkoleniowo-Wdrożeniowych.

Zgłaszać będzie można się od marca. Potrzebne do tego dokumenty znajdą się na stronie internetowej operatora projektu, ale także Urzędu Miasta Łodzi i Wojewódzkiego Urzędu Pracy. O wszystkich założeniach i wymaganiach projektów mieszkańcy obszaru rewitalizacji zostaną poinformowani na dwa tygodnie przed rozpoczęciem naboru.

- Trzeba będzie przyjść do naszego biura, wypełnić formularz. Po okresie rekrutacji powstanie lista rankingowa osób zakwalifikowanych. Wsparcie będzie udzielone dla 40 mieszkańców obszaru rewitalizacji, dotację otrzymają 32 - poinformowała Joanna Szyszkiewicz ze Studium Nowoczesnych Technologii Szkoleniowo-Wdrożeniowych.

Żeby otrzymać dotację trzeba mieć pomysł na biznes, zamieszkiwać na terenie rewitalizacji bądź być osobą przeniesioną ze względu na działania rewitalizacyjne i mieć minimum 30 lat, żadne branże nie są premiowane. Premiowane będą osoby niepełnosprawne, z niskimi kwalifikacjami czy kobiety po 50 roku życia.

Jednorazowe dofinansowanie wynosi prawie 28 tys. zł. Natomiast wsparcie na bieżącą działalność, czyli opłaty za ZUS, media, księgową lub inne i może wynieść do 2,1 tys. zł i może być przyznane na okres od 6 do 12 miesięcy. Przewidziano też merytoryczne wsparcie doradcy. To pożyczki bezzwrotne, ale trzeba się z nich rozliczyć w formie oświadczenia.

Prezydent odwiedziła dziś Przedszkole Niepubliczne ABC, które zaczęło funkcjonować m.in. dzięki wsparciu na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

- Ja zaryzykowałam 9 lat temu i bardzo się cieszę, ze zdobyłam się na założenie firmy, choć początki nie były proste. Dziś prowadzę wymarzone przedszkole na Dąbrowie. Zastrzyk gotówki na start bardzo nam pomógł – mówiła Katarzyna Jagóra, która skorzystała kiedyś z dotacji. Zadowolone były również dzieci uczęszczające do placówki, które przy okazji Walentynek obdarowały prezydent Hannę Zdanowską "drzewkiem miłości".

Projekt, w którym rozdysponowane zostanie 1,8 mln zł, poprowadzi Polskie Towarzystwo Ekonomiczne i obejmie on 36 dotacji oraz wsparcie pomostowe warte jest także 2,1 tys. zł.

Polecane aktualności

Remontowane wnętrze Przedszkola Miejskiego nr 37 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

30 miejskich przedszkoli jest remontowanych w czasie wakacji

Grzegorz Gawlik / BRP

4 placówki tj. przedszkola nr: 4, 142, 152 i 165 będą termomodernizowane w ramach dużego unijnego... więcej

Sklep z odzieżą i wyposażeniem turystycznym Salewa Mountain Shop -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Salewa Mountain Shop. Nowy sklep turystyczny na Piotrkowskiej

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W Łodzi rozpoczął działalność największy w Polsce sklep z odzieżą i wyposażeniem turystycznym Salewa... więcej

Gabinet przed remontem -  fot. UMŁ

W miejskiej przychodni na Górnej powstaje nowa poradnia ginekologiczna

Grzegorz Gawlik / BRP

Rusza kompleksowa modernizacja poradni ginekologicznej w przychodni należącej do Miejskiego Centrum... więcej

Łódzka woda z kranu w karafce -  fot. ZWiK

Na upały najlepsza łódzka woda

BRP

W upały możemy oszczędzić kilkaset złotych pijąc więcej wody i nie produkując plastikowych śmieci. więcej

Uwaga! Weekend z upałami

Na najbliższe trzy dni Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje silne upały na terenie... więcej

Kontakt