Pomoc dla potrzebujących w Łodzi

Miasto zbudowało nową noclegownię przy ul. Przybyszewskiego. Placówka pierwszych podopiecznych przyjmie 29 marca.

Nowa noclegownia przy ul. Przybyszewskiego
Nowa noclegownia przy ul. Przybyszewskiego

- Zbudowaliśmy nową noclegownię oraz izbę wytrzeźwień przy ul. Przybyszewskiego 253. Powstało tu 40 pojedynczych pomieszczeń izby wytrzeźwień dla 40 osób na parterze oraz ponad 60 miejsc noclegowych na piętrze budynku. Pierwszych podopiecznych chcemy przyjąć 29 marca - mówi Krzysztof Kumański, dyrektor  Miejskiego Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej, które będzie prowadziło nową placówkę. 

Placówkę poprowadzi dr Artur Rybka. - Podopieczni będą mieć opiekę lekarza, pielęgniarki czy terapeuty - dodaje dr Artur Rybka.

Na parterze budynku powstało 40 pojedynczych pomieszczeń izby wytrzeźwień dla 40 osób. Przeniesiona tu będzie izba wytrzeźwień z ul. Kilińskiego, gdzie również jest 40 miejsc, ale w pomieszczeniach wieloosobowych. W tym samym budynku na piętrze, powstała też noclegownia. Noclegownia ma dać schronienie ok. 60 osobom. Noclegownia w okresie pandemii będzie pracowała całodobowo, niczym schronisko, czyli osoba, która z negatywnym wynikiem testu na covid trafi do placówki, będzie mogła tu przebywać cały dzień, bez konieczności opuszczania noclegowni rano.

Zaś po pandemii noclegownia będzie pracowała od godz. 20 do 8 rano, ale w budynku powstanie też całodobowa świetlica. W świetlicy osoby bez domu będą mogły się spotkać z osobami najbliższymi, np. rodziną. Często jest tak, że spotkanie w domu rodzinnym nie jest możliwe. A tu będzie neutralna przestrzeń do rozmowy. To miejsce to alternatywa dla istniejącej dziś noclegowni na Stokach. Nowy adres noclegowni nie powinien już wywoływać sytuacji konfliktowych z mieszkańcami. 

Łódź systemowo buduje pomoc dla osób bezdomnych. Jego elementami są: nowa izba wytrzeźwień oraz nowa  noclegownia. Inwestycja kosztowała ok 9 mln zł. Miasto dostało 3,5 mln zł dofinansowania z UE na te prace.

Teraz Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przygotowuje się do budowy hostelu. Hostel powstanie przy ul. Niciarnianej 41. Da schronienie i terapię 70 osobom - zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Miasto zbuduje hostel dla osób, które do tej pory były bezdomne, ale zdecydowały się zerwać z nałogiem i w nowym, bezpiecznym miejscu wyjść na prostą. Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej ma przyznane 6,5 mln zł dotacji z Unii Europejskiej na ten cel.

Polecane aktualności

Centrum logistyczne TME

Ludzie będą pracować ramię w ramię z robotami w nowym centrum logistycznym firmy TME

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W podłódzkim Rzgowie powstała najnowsza i jednocześnie największa w historii firmy TME inwestycja.... więcej

Nawet 20 tysięcy na zazielenienie Twojego podwórka!

ZazieleniaMY. Do wzięcia 800 tys. zł. na drzewa, krzewy i klomby tuż pod oknami łodzian

Aleksandra Hac / UMŁ

Na drzewa, krzewy, rabaty i trawniki. Miasto dołoży nawet 20 tysięcy złotych, jeśli chcesz zamienić... więcej

34 Liceum Ogólnokształcące - zawieszenie w obowiązkach dyrektora placówki

34 Liceum Ogólnokształcące - zawieszenie w obowiązkach dyrektora placówki

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi skierowała do Komisji Dyscyplinarnej... więcej

Konferencja prasowa

Będzie zakaz używania dmuchaw do liści w całej Łodzi?

Jacek Słodziński / BPiNM

Rada Miejska w Łodzi skieruje apel do sejmiku Województwa Łódzkiego, by w regionalnym programie... więcej

Trwają prace nad Miejską Strefą Kultury

Trwają prace nad Miejską Strefą Kultury

Sławomir Macias / UMŁ

Projekt utworzenia Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi został zapoczątkowany w 2020 r. Jego celem jest... więcej

Kontakt