Ponad 150 punktów ładowania aut elektrycznych powstanie w Łodzi

W Łodzi powstanie ponad 150 punktów ładowania samochodów elektrycznych. Stacje ładowania będą równomiernie rozmieszczone na terenie całego miasta i będzie można w nich podłączyć jednocześnie od 2 do 18 pojazdów.

 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Rusza budowa stacji ładowania aut elektrycznych w Łodzi. Znajdą się one m.in. na parkingu przy al. Piłsudskiego. , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Ruszamy z budową stacji ładowania aut elektrycznych w Łodzi. W przetargu zwyciężyła firma, która postawi w sumie 154 punkty ładowania w całym mieście. Takie zagęszczenie stacji ma dać komfort użytkownikom aut elektrycznych – niezależnie, w której części Łodzi się znajdują - łatwego dostępu do miejsc, gdzie można naładować baterię samochodu.

- Dziś stoimy na parkingu przy al. Piłsudskiego, w jednym z takich miejsc, gdzie jeszcze w tym roku staną urządzenia, które pozwolą w jednym czasie naładować 5 aut elektrycznych. Ale wśród wybranych miejsc mamy też m.in. teren parkingu przy ul. Woronicza (blisko dworca Łódź Żabieniec), gdzie obok siebie ma stanąć nawet 18 punktów ładowania aut. Tak duża liczba punków ładowania, to prawdopodobnie jeden z największych takich projektów w Polsce. Firma z Krakowa wybuduje stacje ładowania na terenie całej Łodzi, m.in. na parkingu przy parku Julianowskim czy przy ul. Targowej. Kolejne punkty ładowania powstaną na pl. Zwycięstwa, przy al. Palki, al. Unii, al. Mickiewicza, al. Piłsudskiego, al. Kościuszki czy ul. Tuwima. W sumie w każdym z nich nasz wykonawca chce wybudować ładowarki, w których da się w jednym czasie zasilić od 2 do nawet 18 aut elektrycznych - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

- Firma Go+EAuto z Krakowa będzie m.in. dzierżawiła od miasta teren pod ładowarki oraz ponosiła opłaty za zajęcie pasa drogowego. Ale te, nazwijmy je „urzędowe” zawiłości, wspominam z jednego powodu. Już w ubiegłym roku zdecydowaliśmy, że opłaty za zajęcie pasa czy pod dzierżawę terenu dla firmy stawiającej ładowarki, będą wręcz symboliczne. To część polityki miasta w sprawie elektromobilności – dodaje prezydent Hanna Zdanowska.

Od ubiegłego roku na buspasach wytyczonych na łódzkich ulicach pojawiły się m.in. specjalne piktogramy, które pokazują, że może nim poruszać się auto elektryczne. – Staramy się zachęcić użytkowników aut - jeśli już korzystają z nich, a nie z transportu publicznego - by pomyśleli o samochodzie z napędem elektrycznym – podkreśla prezydent Hanna Zdanowska.

Michał Dzięgielewski z firmy Go+EAuto deklaruje, że budowa wszystkich 154 stacji powinna zająć ok. 4 miesiące. W ramach tej inwestycji powstaną również stacje dużej mocy (szybkiego ładowania) wykorzystujące prąd stały, w których naładowanie baterii do pełna będzie trwało ok. 30 minut.

Według danych z końca maja 2020 r. w Łodzi są zarejestrowane 344 auta z napędem elektrycznym (nie-hybrydowym).

Polecane aktualności

Odsłonięcie gwiazdy Michała Szewczyka -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Barbara Połomska i Michał Szewczyk w Alei Gwiazd

NCKF

W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostaną odsłonięte gwiazdy Barbary Połomskiej i... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Wkrótce przetarg na remont Wigencji

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto ma już gotowy projekt na rewitalizację dawnej fabryki Wigencja. W przyszłym tygodniu... więcej

Stacja ładowania elektrycznych autobusów Volvo

MPK – Łódź kupiło ładowarki do pierwszych autobusów elektrycznych

MPK – Łódź

Wkrótce Łódź dołączy do miast z autobusami zasilanymi prądem. Ładowarki do 17 autobusów Volvo... więcej

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Za kilka dni oddany zostanie do użytku wyremontowany odcinek ul. Sienkiewicza pomiędzy trasą W-Z i... więcej

Łódź dofinansuje zakup urządzeń do gromadzenia deszczówki

Łódź daje pieniądze na łapanie deszczówki

Jakub Paduch/WKŚ

Do 16 października można składać wnioski o dofinansowanie urządzeń do gromadzenia deszczówki.... więcej

Kontakt