Portret Heleny Geyer w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowany zostanie portret Heleny Geyer, synowej Ludwika Geyera założyciela Białej Fabryki. Obraz pędzla Wacława Dobrowolskiego zostanie wypożyczony muzeum na okres dwóch miesięcy.

Portret Heleny Geyer prezentuje Wacław Bogdan Dobrowolski, syn artysty. -  fot. Paweł Łacheta
Portret Heleny Geyer prezentuje Wacław Bogdan Dobrowolski, syn artysty. , fot. Paweł Łacheta

W sobotę, 26 stycznia, Centralne Muzeum Włókiennictwa po raz pierwszy pokaże portret Heleny Geyer, żony Gustawa Geyera, syna protoplasty wielkiego rodu łódzkich przemysłowców włókienniczych. Autorem dzieła jest ceniony rysownik i malarz, absolwent Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych – Wacław Dobrowolski.

- Cieszę się niezmiernie, że mogłem dzisiaj pierwszy raz zobaczyć oryginał. Do tej pory miałem w albumie ojca tylko jego czarno-białe zdjęcie. Wielką niespodzianką jest dla mnie informacja, że portret przetrwał okres wojny, nie wyjechał gdzieś daleko i nadal jest w rękach rodziny Geyerów. Jest to dla mnie wielka radość – mówi Wacław Bogdan Dobrowolski, syn portrecisty.

Obraz namalowany w 1928 r. jest przykładem malarstwa portretowego, które można przypisać do nurtu malarstwa salonowego. Portret Heleny Geyer jest typowym dla łódzkiego okresu twórczości Wacława Dobrowolskiego, który zawsze starał się oddawać charakter i nastrój portretowanej przez siebie postaci.  Od momentu powstania praca cały czas była w posiadaniu rodziny Geyerów.

- Już dzisiaj serdecznie zapraszam na wieczór z rodziną Geyerów. Nie jest tajemnicą, że to rodzina wyjątkowo zasłużona dla historii naszego miasta. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszą Łódź bez ich dorobku i ich dokonań. Naocznym dowodem jest właśnie Biała Fabryka i portret synowej Ludwika Geyera, protoplasty rodu założyciela tej fabryki. Bardzo dziękuję Centralnemu Muzeum Włókiennictwa, że w tak intensywny sposób nawiązuje do historii tego miejsca. Jest to element przywracania tożsamości i historii naszego miasta. To dobra wiadomość dla wszystkich łodzian – zaznacza wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Portret Heleny Geyer będzie można obejrzeć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa od 29 stycznia do 31 marca 2019 r.  Spotkanie poświęcone Helenie Geyer i twórczości Wacława Dobrowolskiego odbędzie się w najbliższą sobotę (26 stycznia) o godzinie 17, w CMW. O życiu Heleny Geyer opowie prof. Krzysztof Woźniak, a postać Wacława Dobrowolskiego przybliży historyk sztuki Monika Nowakowska. W spotkaniu udział weźmie również wnuczka Heleny Geyer - Agnieszka Szczęsna.

Polecane aktualności

Bezpłatne przejazdy komunikacją zbiorową w dniach 6-8 grudnia 2019 r. -  fot. mat. MPK-ŁÓDŹ SP. Z O.O

Bezpłatne przejazdy komunikacją zbiorową w dniach 6-8 grudnia 2019 r.

informacja prasowa MPK-ŁÓDŹ SP. Z O.O.

W związku z Uchwałą Nr XVI/680/19 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 20 listopada 2019 r. od godziny... więcej

Łódź rewitalizuje. Tajemnice kamienicy przy ulicy Gdańskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Zdobione polichromie, sztukaterie oraz motywy roślinne na podłogach czyli odkrycia, które pojawiły... więcej

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wspólnie pomysłodawcą, niewidomym Janem Szusterem zaprezentowali działanie systemu powiadamiającego osoby niewidome czy słabo widzące, o lokalizacji w przestrzeni miejskiej. -  fot. Sebastian Glapiński

Piotrkowska przyjazna dla osób niewidomych

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Od kilku lat trwa w Łodzi proces przełamywania różnego typu barier dla osób niepełnosprawnych.... więcej

Kontrole łódzkich pieców. Straż Miejska kontroluje, czym łodzianie palą w piecach.

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

Od początku października łódzcy strażnicy miejscy z Ekopatrolu przeprowadzili 551 kontroli,... więcej

Mikołaj przyjedzie do Łodzi tramwajem -  fot. mat. MPK-ŁÓDŹ SP. Z O.O

Mikołaj przyjedzie do Łodzi tramwajem

informacja prasowa MPK-ŁÓDŹ SP. Z O.O.

Dziś o godz. 14.30 na ul. Narutowicza między ul. Kilińskiego a P.O.W zaprezentują się cztery... więcej

Kontakt