Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej w Łodzi

W dniu 11 września 2020 r w Łodzi odbyło się Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej w formule online. W Posiedzeniu udział wzięli polscy i niemieccy samorządowcy, członkowie grupy a także przedstawiciele Ambasady Niemiec w Warszawie, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Polsko-Niemiecka Grupa Robocza została powołana w 1996 roku dla koordynowania działań realizowanych z naszym zachodnim sąsiadem. Jej członkami są przedstawiciele Sekcji Niemieckiej Rady Gmin i Regionów Europy CEMR i Związku Miast Polskich. Przedstawiciele Łodzi od wielu lat  biorą udział w obradach, ale po raz pierwszy to właśnie Łódź była gospodarzem tegorocznego spotkania.

Posiedzenie w Łodzi otworzył Minister Pełnomocny Ambasady Niemiec w Warszawie J.E. Knut Abraham oraz Pani Prezydent Hanna Zdanowska. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Pan Marcin Gołaszewski prowadził obrady Grupy we współpracy ze Stephanem Loewlem, Burmistrzem Dachau i Panem Piotrem Głowskim, Prezydentem Piły i Przewodniczącym Sekcji Polskiej.  

Tematami tegorocznego Posiedzenia były Rewitalizacja, Wielokulturowość, ale także sprawy, którymi obecnie żyją samorządy tj. walka z Covid w tym pomoc przedsiębiorcom i równe traktowanie wszystkich obywateli bez względu na orientację. Przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi Biura Rewitalizacji i Mieszkalnictwa, Departamentu Ekologii i Klimatu, Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Dyr. Szymon Kostrzewski oraz Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Z-ca Dyr. Mateusz Sipa przygotowali prezentacje tematyczne oraz brali udział w dyskusji z uczestnikami Posiedzenia ze strony polskiej i niemieckiej. Pani Joanna Podolska Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmanna w Łodzi opowiedziała o historii Łodzi wielokulturowej i kontynuowaniu tej tradycji w łódzkim samorządzie. W tym temacie głos zabrał również przedstawiciel Saarpfalz-Kreis dr Theophil Gallo.   

Posiedzenie zakończy się oficjalnie przygotowanym i podpisanym przez obie strony protokołem, a kolejne spotkanie zaplanowano wiosną 2021 roku w Niemczech w powiecie Saar-Pfalz-Kreis.

Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowany przez przewodniczkę Panią Justynę Tomaszewską film „Spacerkiem po Łodzi”. Film do obejrzenia pod adresem:    youtu.be/KdHoNOoKID4

 

 

Polecane aktualności

Prezydent Hanna Zdanowska przed tablicą poświęconą Romanie Pachuckiej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

W rocznicę uzyskania praw wyborczych kobiet pamiętamy o wybitnej łodziance

Andrzej Janecki / BAM

Z okazji 102. rocznicy uzyskania przez Polki pełni praw wyborczych przypominamy, że jedną z ważnych... więcej

Budowa torowiska tramwajowego na al. Śmigłego-Rydza  -  fot. UMŁ

Łódź buduje. Na al. Śmigłego-Rydza układane jest nowe torowisko

Małgorzata Loeffler / ZIM

Trwają intensywne prace przy przebudowie al. Śmigłego-Rydza, na odcinku od skrzyżowania marszałków... więcej

 -  fot. Archiwum UML

Akcja Zima 2020 w Łodzi

BRP

Miasto przygotowuje się do zimy. Wydział Gospodarki Komunalnej skontrował gotowość firm do „Akcji... więcej

Wystartowała pierwsza edycja songwriterskiego konkursu im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy!”

informacja prasowa

W czwartek, 19 listopada ogłoszony został songwriterski konkurs im. Roberta Brylewskiego „Czekamy,... więcej

Linia nr 11 (pesa) -  fot. MPK - Łódź

Karta płatnicza jak migawka

MPK - Łódź

Od przyszłego tygodnia będzie możliwość płacenia tylko za przejechane przystanki już na dwóch... więcej

Kontakt