Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej w Łodzi

W dniu 11 września 2020 r w Łodzi odbyło się Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej w formule online. W Posiedzeniu udział wzięli polscy i niemieccy samorządowcy, członkowie grupy a także przedstawiciele Ambasady Niemiec w Warszawie, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Polsko-Niemiecka Grupa Robocza została powołana w 1996 roku dla koordynowania działań realizowanych z naszym zachodnim sąsiadem. Jej członkami są przedstawiciele Sekcji Niemieckiej Rady Gmin i Regionów Europy CEMR i Związku Miast Polskich. Przedstawiciele Łodzi od wielu lat  biorą udział w obradach, ale po raz pierwszy to właśnie Łódź była gospodarzem tegorocznego spotkania.

Posiedzenie w Łodzi otworzył Minister Pełnomocny Ambasady Niemiec w Warszawie J.E. Knut Abraham oraz Pani Prezydent Hanna Zdanowska. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Pan Marcin Gołaszewski prowadził obrady Grupy we współpracy ze Stephanem Loewlem, Burmistrzem Dachau i Panem Piotrem Głowskim, Prezydentem Piły i Przewodniczącym Sekcji Polskiej.  

Tematami tegorocznego Posiedzenia były Rewitalizacja, Wielokulturowość, ale także sprawy, którymi obecnie żyją samorządy tj. walka z Covid w tym pomoc przedsiębiorcom i równe traktowanie wszystkich obywateli bez względu na orientację. Przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi Biura Rewitalizacji i Mieszkalnictwa, Departamentu Ekologii i Klimatu, Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Dyr. Szymon Kostrzewski oraz Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej Z-ca Dyr. Mateusz Sipa przygotowali prezentacje tematyczne oraz brali udział w dyskusji z uczestnikami Posiedzenia ze strony polskiej i niemieckiej. Pani Joanna Podolska Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmanna w Łodzi opowiedziała o historii Łodzi wielokulturowej i kontynuowaniu tej tradycji w łódzkim samorządzie. W tym temacie głos zabrał również przedstawiciel Saarpfalz-Kreis dr Theophil Gallo.   

Posiedzenie zakończy się oficjalnie przygotowanym i podpisanym przez obie strony protokołem, a kolejne spotkanie zaplanowano wiosną 2021 roku w Niemczech w powiecie Saar-Pfalz-Kreis.

Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć specjalnie na tę okazję przygotowany przez przewodniczkę Panią Justynę Tomaszewską film „Spacerkiem po Łodzi”. Film do obejrzenia pod adresem:    youtu.be/KdHoNOoKID4

 

 

Polecane aktualności

Pojemniki na elektrośmieci

Pojemniki na elektrośmieci pojawią się w całej Łodzi

Monika Pawlak / UMŁ

10 charakterystycznych czerwonych pojemników stanęło dziś na łódzkich osiedlach. Łodzianie mogą do... więcej

Trapani

Z Łodzi polecimy do Palermo i do dwóch innych włoskich miast

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Za dwa tygodnie na łódzkim lotnisku rozpoczną się loty do Włoch. Można będzie polecieć do Palermo i... więcej

Park

W tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego łodzianie zgłosili ok. 25% projektów dotyczących zieleni, skwerów i doposażania łódzkich parków

Grzegorz Gawlik / UMŁ

1097 - to ostateczna liczba projektów, które wpłynęły w ramach IX edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

Urbino Hybrid

Nowe autobusy MPK

MPK - Łódź wybrało firmę, która dostarczy 51 nowych autobusów, w tym hybrydy. Jeszcze w tym roku... więcej

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Małgorzata Loeffler / ZIM

Podwórko wyłożone płytami z wyburzonych łódzkich fabryk, odnowione detale na elewacji czyli... więcej

Kontakt