Potrójna Korona w rękach łodzianki

Aleksandra Bednarek, studentka Politechniki Łódzkiej przepłynęła kanał La Manche i tym samym, jako pierwsza Polka zdobyła Potrójną Koronę w pływaniu na wodach otwartych – Triple Crown of Open Water Swimming.

Kanał La Manche jest wliczany do Korony Oceanów, którą tworzy siedem odcinków wytyczonych na czterech kanałach (Północny, La Manche, Molokai, Catalina) i trzech cieśninach (Cooka, Tsugaru, Gibraltarski). Jest również częścią potrójnej korony w pływaniu na wodach otwartych. By ją zdobyć trzeba przepłynąć maraton 20 Bridge wokół Manhattanu oraz kanały Catalina i La Manche. Łodzianka właśnie pokonała ten ostatni i sięgnęła po Triple Crown of Open Water Swimming.

- Płynęłam przez 13 godzin i 17 minut. W linii prostej jest to 36 km, ale ze względu na prądy trasa się wydłuża. Przypuszczam, że przepłynęłam ok. 40-45 km, ale nie wiem jeszcze tego dokładnie. Pokonanie kanału La Manche było trudniejsze niż dwa poprzednie etapy, ponieważ tutaj najbardziej obawiałam się niskiej temperatury. Przez długi czas czułam dyskomfort termiczny. Dodatkowo na La Manche występują prądy, których siłę oraz kierunek czasami ciężko przewidzieć, co może utrudnić płynięcie.  W moim przypadku tak miałam w końcówce. Wpadłam w silny prąd oraz odpływ i ostatnie 3 km kosztowały mnie dużo wysiłku, aby dopłynąć do celu - powiedziała Aleksandra Bednarek.

W roku 2018 Ola Bednarek jako pierwsza w naszym kraju pokonała wpław kalifornijski Kanał Catalina (można o tym przeczytać tutaj). Zrobiła to niestandardowo, gdyż dystans 34 km zaliczyła płynąc pod fale (większość śmiałków mierzących się z tym akwenem płynie z falami), a dzięki temu sukcesowi jako pierwsza Polka wygrała plebiscyt World Open Water Swimming Women of the Year i została uznana za najlepszą pływaczkę świata na wodach otwartych. Wpław pokonała również polskie jeziora Śniardwy i Mamry (relacja tutaj).

Kolejny rok 2019 rozpoczęła od sukcesów w Murmańsku, gdzie rozegrano mistrzostwa świata oraz Puchar Arktyki w zimowym pływaniu (relacja tutaj). Zawody rozgrywano przy temperaturze powietrza -7 st. C i wodzie mającej 0,01 st. C. W takich warunkach w kategorii open wywalczyła złoty medal na 100 m klasycznym oraz srebrne na 200 m dowolnym, 50 m klasycznym i w sztafetach 4x50 m i 4x250 m dowolnym. Zajęła również szóste miejsce w wyścigu na 1 km. Kilka miesięcy później przywiozła pięć medali (w tym cztery złote) z Jelgavy, gdzie odbył się Puchar Świata w zimowym pływaniu. W międzyczasie zanotowała kolejny wyczyn na wodach otwartych, opływając nowojorski Manhattan. Biorąc udział w 20. Bridges Swim, wokół amerykańskiej metropolii przepłynęła 46,5 km! (szczegóły tutaj).

Aleksandra Bednarek jest studentką drugiego stopnia studiów na kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej i pływaczką MKS Jedynka Łódź.

Polecane aktualności

Łódź

Aktywizacja młodych łodzian pozostających bez pracy

Monika Pawlak / UMŁ

Staże, bony na zasiedlenie oraz prace interwencyjne w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych... więcej

Ekologiczny pojazd elektryczny na Młynku

Ekologiczny pojazd elektryczny na Młynku

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Jest elektryczny, wielofunkcyjny i wyprodukowany przez polską firmę Bartesko. Może działać jako... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Składamy hołd tym, którzy mieli być zapomniani. Łódzkie Uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów przed Kuźnią Romów przy ulicy Wojska... więcej

Budowa trzech nowych dróg w centrum Łodzi na półmetku

Budowa trzech nowych dróg w centrum Łodzi na półmetku

Małgorzata Loeffler / ZIM

Układamy krawężniki i chodniki, budujemy bezpieczne zjazdy do posesji, porządkujemy trawniki i... więcej

Wielkie Łódzkie Polowanie na Potwory

Wielkie Łódzkie Polowanie na Potwory

Juliusz Lerman / UMŁ

Gdzie najlepiej tropić strzygi i utopce? Oczywiście w Łodzi, rodzinnym mieście Andrzeja... więcej

Kontakt