Potrzebne rodziny zastępcze dla dzieci, których nikt nie odwiedza

Oprócz mamy Ada* nie miała żadnej innej rodziny. Przez kilka lat jej mama jakoś radziła sobie z opieką nad córką. Ale gdy przytłoczyły ją długi, to po kilku latach abstynencji znów sięgnęła po alkohol. Przez ich malutkie mieszkanko coraz częściej przewijali się znajomi mamy.

Ada bardzo często zostawała w domu całkiem sama, a gdy dorośli się pojawiali, to stawała się świadkiem scen, jakich nie powinna widzieć. Mama Ady przestała dostrzegać swoją córkę i jej potrzeby. Dlatego dziewczynka trafiła do domu dziecka.


Początki życia w placówce były dla niej bardzo trudne. Okazało się, że z powodu silnej alergii Ada ma rany na skórze, których bardzo się wstydzi, więc nawet podczas upału nie nosiła krótkich rękawów i spódniczek. Pracownicy domu dziecka zadbali o właściwe leczenie i chorobę dość szybo udało się opanować.


Dużo trudniejszą sprawą były jednak relacje z mamą, która nie umiała zawalczyć o swoją córkę i jej powrót do domu. Nie zamierzała współpracować ani z domem dziecka, ani z kuratorem sądowym. Bywało, że podczas odwiedzin u Ady obrażała się i nagle wychodziła albo przychodziła pijana i rozbijała butelki przed placówką. Z czasem zaczęła nękać córkę telefonami i obwiniać ją o to, co się zadziało. Ada coraz bardziej bała się kontaktu z własną mamą. Nie chciała się z nią spotykać, ani nawet odbierać telefonu.


Swoją trudną sytuację przeżywała szczególnie mocno wtedy, gdy kolejne dzieci wyprowadzały się z placówki do rodzin biologicznych i zastępczych. W pewnym momencie nikt już jej nie odwiedzał. A przecież widziała, że do innych dzieci przychodzą rodzice i dalsi krewni. Nic dziwnego, że z każdym dniem coraz rzadziej się uśmiechała.


Wszystko zmieniło się, gdy pewnego dnia do placówki przyjechała rodzina zastępcza z innego województwa, która już wcześniej przyjęła do domu dziecko z Łodzi. Ada od razu im zaufała, a pod koniec rozmowy na jej buzi pojawił się nawet uśmiech. Od tego czasu często rozmawiają przez telefon, a ona już wie, że może powoli szykować się do wyjazdu.


Czeka na ten dzień, w którym się spakuje i będzie machać dzieciom stojącym za ogrodzeniem placówki. Każde z nich marzy o tym dniu. Gdy któreś z dzieci odjeżdża, inne pytają „Ciociu, czy dla mnie też mogłabyś znaleźć taką rodzinę?”.


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Jeśli jesteś gotowy przyjąć do rodziny dziecko, którego nikt już nawet nie odwiedza, napisz do nas: rodzinajestdladziec@mops.lodz.pl lub zadzwoń pod numer 506 980 979.


*Imię i niektóre szczegóły zostały zmienione.

Polecane aktualności

Port Lotniczy w Łodzi -  fot. Archiwum UMŁ

Jaka będzie przyszłość lotniska w Łodzi?

BRP

Idea budowy logistycznego hubu cargo na terenach lotniska i w jego okolicy ma związek z... więcej

Kamienica przy ul. Roosevelta 17 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Wypiękniała kolejna kamienica w centrum

Małgorzata Loeffler / ZIM

Detale snycerskie, kartusze herbowe, maszkarony z pióropuszami i róg obfitości: wypiękniała kolejna... więcej

Bartłomiej Kubiak -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

W miejskiej poradni pracuje najlepszy masażysta w województwie łódzkim

Jolanta Baranowska / BRP

Bartłomiej Kubiak jest najlepszym fizjoterapeutą - masażystą w województwie łódzkim, a pracuje w... więcej

Katarzyna Dyzio -  fot. Archiwum UMŁ

Nowa strategia Łodzi, nowa jakość partycypacji

BRP

Nowa strategia miasta to także nowe oblicze partycypacji społecznej. Od dziś zajmie się nią nowe... więcej

Iwona Zatorska-Sytyk, wicedyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich i Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi -  fot. Radosław Jóźwiak

Łódź Buduje ul. Obywatelską

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Zaczynamy jedną z najważniejszych tegorocznych inwestycji. Podpisaliśmy umowę z wykonawcą prac. więcej

Kontakt