Pożegnanie Jana Kudry

We wtorkowe popołudnie w Alei Zasłużonych Cmentarza Komunalnego Doły odbył się pogrzeb Jana Kudry. Jeden z najlepszych zawodników w historii polskiego kolarstwa zmarł 31 stycznia. Miał 85 lat.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Urodził się 5 lipca 1937 roku w Łodzi. W rodzinnym mieście rozpoczął przygodę z kolarstwem, które było jego życiową pasją. W latach 1954-1960 był zawodnikiem Gwardii, a później przez jedenaście lat reprezentował barwy KS Społem. W roku 1964 zajął trzynaste miejsce w wyścigu szosowym na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Cztery razy ścigał się na mistrzostwach świata, a pięciokrotnie rywalizował na trasie cieszącego się ogromną popularnością Wyścigu Pokoju. Sześciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski na szosie, a trzy razy był mistrzem kraju na torze. W latach 1962 i 1968 zwyciężał w Tour de Pologne, w którym ścigał się pięć razy.

W 1962 i 1963 roku zwyciężył w prowadzonym przez redakcję Przeglądu Sportowego i Polski Związek Kolarski rankingu na najlepszego kolarza. W swojej kolekcji miał też m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz złoty i srebrny Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

- Pierwszy idol kibiców wśród kolarzy. Znała i uwielbiała go cała Łódź. Wykreowało go 5 występów w Wyścigu Pokoju, co w latach sześćdziesiątych było prestiżowe, bo majową imprezą żyła cała Polska – tak w leksykonie „Olimpijczycy Łodzi i regionu. Paryż 1924 – Rio 2016” pisał o Kudrze Marek Kondraciuk.

Po zakończeniu kariery w latach 1980 – 1990 był trenerem w KS Społem. Później otworzył sklep rowerowy, który w błyskawicznym tempie zyskał sobie znakomitą renomę. Aktywnie uczestniczył też w działalności środowiska łódzkich olimpijczyków.

Jan Kudra zmarł 31 stycznia 2023, kilka miesięcy przed 86 urodzinami. Tydzień później odbyły się uroczystości pogrzebowe. Rozpoczęło je nabożeństwo żałobne w Kościele Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko przy ulicy Kopcińskiego. Po mszy kondukt żałobny przeszedł na Doły, gdzie trumna z ciałem olimpijczyka spoczęła w Alei Zasłużonych.

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Kontakt