Prawda o zbrodni

Ofiarami zbrodni katyńskiej padło blisko 22 tys. oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i osób cywilnych uznanych za wrogów władzy sowieckiej. W tym roku upływa 80 lat od jej dokonania.

Stało się to na mocy decyzji władz Związku Sowieckiego z dnia 5 marca 1940 roku. W hołdzie wszystkim pomordowanym dzień 13 kwietnia obchodzony jest jako  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Przed pomnikiem katyńskim w Łodzi znicz zapalił wiceprezydent miasta Adam Wieczorek 

Do tej pory niejasne są motywy jakimi kierowali się członkowie Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików)  na czele z Józefem Stalinem, skazując jeńców na śmierć. Być może podobnie, jak Niemcy w tym czasie, zamierzali zlikwidować polskie elity przywódcze.

Wśród oficerów rezerwy znajdowali się  profesorowie wyższych uczelni, urzędnicy administracji państwowej i samorządowej, nauczyciele, lekarze, prawnicy, ekonomiści, inżynierowie, pisarze, dziennikarze i księża.   

Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku i  dokonywali ich funkcjonariusze NKWD. Masowe groby ofiar  znajdują się Katyniu, Charkowie, Miednoje, Piatichatkach, Bykowni i Kuropatach.

Wśród zamordowanych znajdowało się prawdopodobnie ok. 1200 osób związanych z Łodzią i przedwojennym województwem łódzkim. Spośród nich połowa to policjanci.

Prawda o Katyniu ukrywana była przez cały okres trwania PRL. Funkcjonowało tzw. kłamstwo katyńskie, polegające na przypisywaniu zbrodni Niemcom. Dopiero 13 kwietnia 1990 władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD.

W Łodzi z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Katyńska,  przy ul. Łąkowej w pobliżu Kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej, 16 września 1990 roku odsłonięto, pierwszy pomnik stojący na otwartej przestrzeni,  upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej.  Poświęcenia pomnika dokonał biskup łódzki Władysław Ziółek w asyście ks. Zdzisława Peszkowskiego, ocalałego więźnia Kozielska, wdów katyńskich oraz duchownych wyznań ewangelickiego, prawosławnego i mojżeszowego. W kolejnych latach przy pomniku odsłonięto tablice epitafijne poświęcone ok. 400 ofiarom zbrodni katyńskiej.  

- Ten pomnik jest sercem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Znajdują się tam urny z ziemią ze wszystkich cmentarzy wojennych, miejsc męczeństwa ofiar zbrodni katyńskiej. Spotykamy się tam przed każdą pielgrzymką katyńską,  by się pomodlić i przypomnieć o losie polskich oficerów. Również jest to miejsce edukacji dla łódzkiej młodzieży – mówi Kazimiera Lange ze Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

Przed pomnikiem odbywają się uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tegoroczne obchody 80. rocznicy zbrodni odbędą się w terminie późniejszym.

We wrześniu 2017 roku na dziedzińcu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM odsłonięto monument katyński upamiętniający 79 pracowników szpitala, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu i Charkowie. Byli to lekarze wielu specjalności, farmaceuci, dentyści oraz woskowi pracownicy służby zdrowia w randze od porucznika do majora.

W 75. rocznicę zbrodni katyńskiej na cmentarzu w Bykowni pomordowanym oddali hołd przedstawiciele łódzkiego samorządu.  

Zdjęcia: archiwum UMŁ

Polecane aktualności

Zrewitalizowane wnętrza EC1 -  fot. Archiwum UMŁ

EC1 zaprasza na najbardziej kreatywne półkolonie w Łodzi. Ruszyły zapisy

EC1

Ruszyły wstępne rezerwacje na najbardziej kreatywne półkolonie w mieście! EC1 zaprasza dzieci w... więcej

Ponad 200 placów zabaw i siłowni plenerowych ponownie otwartych

Monika Pawlak

Już w weekend do dyspozycji najmłodszych łodzian zostaną oddane place zabaw na terenach... więcej

Łódzki Panel Obywatelski "Zieleń w mieście" przeniósł się on-line -  fot. UMŁ

Zapraszamy na spotkanie on-line Łódzkiego Panelu Obywatelskiego w temacie suszy

Olga Zuchora / BPS

W sobotę zapraszamy do oglądania na żywo spotkania Łódzkiego Panelu Obywatelskiego "Zieleń w... więcej

Podwórko przy ul. Piotrkowskiej 102 przejdzie metamorfozę (wizualizacja) -  mat. UMŁ

Łódź rewitalizacja. Jak będzie wyglądało podwórko przy ul. Piotrkowskiej 102 po remoncie?

Małgorzata Loeffler / ZIM

Adres Piotrkowska 102 zna każdy łodzianin. To właśnie tu od 1996 roku mieści się klub Łódź Kaliska.... więcej

Łódź walczy z suszą. Uniwersytet Medyczny pomaga w podlewaniu drzew

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Uniwersytet Medyczny w Łodzi przekazał miastu setki tysięcy litrów wody do podlewania drzew. W jej... więcej

Kontakt