Prawie 13 mln więcej kosztowały faktury za prąd, który miał nie zdrożeć

Prawie 13 milionów złotych więcej niż w ubiegłym roku zapłaci 391 miejskich jednostek skupionych w Łódzkiej Grupie Zakupowej za zużycie prądu w tym roku. A prąd, jak obiecywał i zapewniał pod koniec ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki, miał nie zdrożeć.

13 milionów więcej za prąd, który nie zdrożał  -  fot. Monika Pawlak / UMŁ
13 milionów więcej za prąd, który nie zdrożał , fot. Monika Pawlak / UMŁ

- Okazało się, że były to tylko słowa, bo od stycznia wszystkie miejskie jednostki płacą wyższe faktury niż w poprzednim roku - podkreślił Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Zgodnie z nowelizacją ustawy i stosownym rozporządzeniem do niej powinniśmy dostać zwrot każdej nadpłaconej złotówki, ale zamiast tego nadal przychodzą faktury po wyższych stawkach, nie ma też informacji o tym, kiedy pieniądze dostaniemy i ostatecznie w jakiej wysokości. A czas płynie…

Pod koniec grudnia 2018 r. Sejm zdecydował, że stawki za prąd m.in. dla samorządów w tym roku nie wzrosną tj. pozostaną na poziomie tych z 30 czerwca 2019 r. Każda gmina, która przed datą nowelizacji podpisała umowę z dostawcą energii wedle wyższych stawek miała dostać zwrot nadpłat, podano nawet termin, czyli do kwietnia 2019 r. Tymczasem najpierw konieczna była nowelizacja nowelizacji, bo ta pierwsza wersja miała błędy. Później Minister Energii zwlekał z wydaniem stosownych rozporządzeń do wspomnianej noweli i w konsekwencji dopiero w lipcu samorządy mogły złożyć stosowne dokumenty potwierdzające prawo do niższych opłat. To zawirowanie nie miało wpływu na wysokość faktur, od stycznia każda jednostka samorządowa płaciła rachunki nawet o 60 procent wyższe.

- W sierpniu konieczne było złożenie wszystkich faktur, dokumentacji przetargowej, bo tylko na tej podstawie możemy otrzymać zwrot nadpłat. Ale kiedy to nastąpi nadal nie wiemy - wyjaśniła Małgorzata Gajecka, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Łódzki samorząd od 2014 roku ogłasza zbiorczy przetarg na zakup energii tj. w ramach Łódzkiej Grupy Zakupowej skupia prawie 400 jednostek samorządu łódzkiego, do tego dochodzą też chętni z gmin ościennych. Dzięki dużemu zamówieniu można negocjować korzystniejsze stawki z dostawcami prądu. W tym roku umowa jest podpisana z PGE Obrót SA, a termin jej wygaśnięcia mija 31 grudnia.

Krzysztof Makowski, radny Rady Miejskiej: - Łódzki samorząd jako pierwszy zareagował na próby "łupienia" samorządów za pomocą podwyżki cen prądu. Podjęliśmy stosowną uchwałę na sesji, którą przesłaliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego, ale nie doczekaliśmy się odpowiedzi. Dodam, że na żaden nasz apel czy uchwałę pan premier ani jego ministrowie nie odpowiedzieli co też pokazuje w jaki sposób obecny rząd traktuje samorząd. Chcę zwrócić uwagę, że nasze spółki sporo tracą na tej podwyżce co jej podobno nie ma, na przykład MPK ma "ekstra" 13 milionów po stronie wydatków, spółka wodociągowa 2 miliony, a aquapark pół miliona. Na najbliższej komisji transportu będę z radnymi pytał w jaki sposób dodatkowe wydatki odbiły się negatywnie na planach inwestycyjnych MPK. Miejski przewoźnik planował remonty torowisk, wiemy, że są w mieście takie potrzeby, dlatego chcę wiedzieć jaki zakres planowanych inwestycji spółka musiała przełożyć, aby zapłacić za droższy prąd.

Radny Makowski podkreślił z mocą, że bilety komunikacji miejskiej nie zdrożeją: - Ucinam od razu ewentualną dyskusję na ten temat, nie ma takich planów.

Nadpłaty muszą być zwrócone do 31 grudnia, a PGE Obrót może jednorazowo wypłacić całą kwotę albo sukcesywnie wystawiać skorygowane, czyli obniżone faktury za drugie półrocze. Na razie miejskie jednostki nadal płacą więcej.

Polecane aktualności

Zrewitalizowane wnętrza EC1 -  fot. Archiwum UMŁ

EC1 zaprasza na najbardziej kreatywne półkolonie w Łodzi. Ruszyły zapisy

EC1

Ruszyły wstępne rezerwacje na najbardziej kreatywne półkolonie w mieście! EC1 zaprasza dzieci w... więcej

Ponad 200 placów zabaw i siłowni plenerowych ponownie otwartych

Monika Pawlak

Już w weekend do dyspozycji najmłodszych łodzian zostaną oddane place zabaw na terenach... więcej

Łódzki Panel Obywatelski "Zieleń w mieście" przeniósł się on-line -  fot. UMŁ

[NA ŻYWO] Zapraszamy na spotkanie on-line Łódzkiego Panelu Obywatelskiego w temacie suszy

Olga Zuchora / BPS

W sobotę zapraszamy do oglądania na żywo spotkania Łódzkiego Panelu Obywatelskiego "Zieleń w... więcej

Podwórko przy ul. Piotrkowskiej 102 przejdzie metamorfozę (wizualizacja) -  mat. UMŁ

Łódź rewitalizacja. Jak będzie wyglądało podwórko przy ul. Piotrkowskiej 102 po remoncie?

Małgorzata Loeffler / ZIM

Adres Piotrkowska 102 zna każdy łodzianin. To właśnie tu od 1996 roku mieści się klub Łódź Kaliska.... więcej

Łódź walczy z suszą. Uniwersytet Medyczny pomaga w podlewaniu drzew

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Uniwersytet Medyczny w Łodzi przekazał miastu setki tysięcy litrów wody do podlewania drzew. W jej... więcej

Kontakt