Prezent na urodziny Łodzi

Dokument renowacyjny dla miasta Łodzi, wydany przez króla Władysław Jagiełłę w 1433 roku i uznany za zaginiony od blisko wieku został odnaleziony.

Krzysztof Laszkiewicz,  historyk regionalista z Głowna w Muzeum Fabryki zaprezentował historię odnalezienia najstarszego dokumentu dotyczącego historii Łodzi.

Wszystkie dokumenty związane z wczesnymi dziejami Łodzi przechowywane były w archiwum kapituły włocławskiej. Ostania odnotowana obecność dokumentu to rok 1912.

Widomym było, że dokument niewątpliwie miał w roku ksiądz Stanisław Muznerowski, autor cenionych, wydanych w 1922 roku „Przyczynków do historii Łodzi”. Jako pierwszy badacz cytuje go w swoim opracowaniu i ujawnia szerokiej publicznej.

- Pewnego sobotniego popołudnia przeglądając rodzinne pamiątki wziąłem do ręki skórzaną teczkę zawierającą dokumenty. Wśród nich był jeden wyróżniający się stanem zachowania. Był poniszczony i tworzył coś w rodzaju koperty – mówi Krzysztof Laszkiewicz.

Przy bliższym zbadaniu okazało się, że znajduje się tam data 1433, a w tekście wyróżniają się słowa „oppido Lodzia”,  czyli miasto Łódź.

Znalazca dokumentu w swojej książce „Jak odnalazłem przywilej renowacyjny Łodzi” przedstawia historie dokumentu w ciągu ostatnich 100 lat. Został on wypożyczony księdzu Stanisławowi Muznerowskiemu do prowadzenia badań naukowych, a nie został zwrócony. Być może powodem był zły stan zdrowia księdza, który wkrótce po wydaniu „Przyczynków ..” zmarł w Tuszynie.

Odnalezienie dokumentu mogło nastąpić dopiero w 1947 roku podczas remontu plebanii po zniszczeniach wojennych. Dokument znajdował się wtedy wśród wielu innych papierów po księdzu Muznerowskim, spakowanych w paczkę zaadresowaną ręką księdza i został przekazany księdzu Józefowi Dziobie. Wkrótce po śmierci księdza trafił do  jego siostry doktor Heleny Dzioby, która nie była świadoma posiadania tak ważnego dla  dziejów  Łodzi dokumentu. W latach osiemdziesiątych lekarka przekazał papiery swojemu siostrzeńcowi Markowi Panasiukowi, teściowi Krzysztofa Laszkiewicza, który zaprezentował go na urodzinach Łodzi.  

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Łódź pamięta. Obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto czyli 8 dni spotkań, koncertów, spektakli, wystaw, spacerów -  mat. UMŁ

Obchody 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, czyli 8 dni spotkań, koncertów, spektakli, wystaw, spacerów

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Główne uroczystości rozpoczną się 29 sierpnia 2019 r. o godz. 11:00 na cmentarzu żydowskim w Łodzi i... więcej

Piotr Bors, dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Zapraszamy na Łódzkie Regionalne Targi Pracy 2019

Informacja prasowa

Urząd Miasta Łodzi we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy i Miejską Areną Kultury i Sportu już po... więcej

Łódź Rewitalizuje. Nowy dach na przyszłym budynku biblioteki -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź Rewitalizuje. Nowy dach na przyszłym budynku biblioteki

Informacja prasowa

Wysoki dźwig pojawił się na ul. Gdańskiej. W ciągu 4 dni wymieniony zostanie więźba dachowa budynku. więcej

Rosanna Gamson poprowadzi master class w ramach Festiwalu Retroperspektywy 2019  -  fot. Małgorzata Loeffler

Rosanna Gamson w Łodzi. Prowadzi master class w ramach Festiwalu Retroperspektywy 2019

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Nazywana artystycznym naukowcem i jednym z najciekawiej, najkonsekwentniej i najbardziej... więcej

Komisja Budżetu Obywatelskiego zakończyła oceniać wnioski zgłoszone przez łodzian do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego

Dorota Adamska / Biuro Rady Miejskiej

- Odbyło się 9 wakacyjnych posiedzeń komisji, na których rozpatrzyliśmy ponad 1430 wniosków... więcej

Kontakt