Prezent na urodziny Łodzi

Dokument renowacyjny dla miasta Łodzi, wydany przez króla Władysław Jagiełłę w 1433 roku i uznany za zaginiony od blisko wieku został odnaleziony.

Krzysztof Laszkiewicz,  historyk regionalista z Głowna w Muzeum Fabryki zaprezentował historię odnalezienia najstarszego dokumentu dotyczącego historii Łodzi.

Wszystkie dokumenty związane z wczesnymi dziejami Łodzi przechowywane były w archiwum kapituły włocławskiej. Ostania odnotowana obecność dokumentu to rok 1912.

Widomym było, że dokument niewątpliwie miał w roku ksiądz Stanisław Muznerowski, autor cenionych, wydanych w 1922 roku „Przyczynków do historii Łodzi”. Jako pierwszy badacz cytuje go w swoim opracowaniu i ujawnia szerokiej publicznej.

- Pewnego sobotniego popołudnia przeglądając rodzinne pamiątki wziąłem do ręki skórzaną teczkę zawierającą dokumenty. Wśród nich był jeden wyróżniający się stanem zachowania. Był poniszczony i tworzył coś w rodzaju koperty – mówi Krzysztof Laszkiewicz.

Przy bliższym zbadaniu okazało się, że znajduje się tam data 1433, a w tekście wyróżniają się słowa „oppido Lodzia”,  czyli miasto Łódź.

Znalazca dokumentu w swojej książce „Jak odnalazłem przywilej renowacyjny Łodzi” przedstawia historie dokumentu w ciągu ostatnich 100 lat. Został on wypożyczony księdzu Stanisławowi Muznerowskiemu do prowadzenia badań naukowych, a nie został zwrócony. Być może powodem był zły stan zdrowia księdza, który wkrótce po wydaniu „Przyczynków ..” zmarł w Tuszynie.

Odnalezienie dokumentu mogło nastąpić dopiero w 1947 roku podczas remontu plebanii po zniszczeniach wojennych. Dokument znajdował się wtedy wśród wielu innych papierów po księdzu Muznerowskim, spakowanych w paczkę zaadresowaną ręką księdza i został przekazany księdzu Józefowi Dziobie. Wkrótce po śmierci księdza trafił do  jego siostry doktor Heleny Dzioby, która nie była świadoma posiadania tak ważnego dla  dziejów  Łodzi dokumentu. W latach osiemdziesiątych lekarka przekazał papiery swojemu siostrzeńcowi Markowi Panasiukowi, teściowi Krzysztofa Laszkiewicza, który zaprezentował go na urodzinach Łodzi.  

Zobacz także

Polecane aktualności

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

Kontakt