Próby obciążeniowe i końcówka prac na zachodniej nitce al. Śmigłego-Rydza

W piątek 6 ciężarówek o masie 32 tony każda sprawdzała jakość nowego wiaduktu na al. Śmigłego-Rydza. To znak, że prace na zachodniej nitce arterii dobiegają końca, a budowa przeniesie się na wschodnią część.

Próba obciążeniowa nowego wiaduktu -  mat. UMŁ
Próba obciążeniowa nowego wiaduktu , mat. UMŁ

- Zbliżamy się do końca prac na zachodniej nitce al. Śmigłego-Rydza. - Ekipa budowlana kładzie asfalt i tak zwaną galanterię brukarską, czyli krawężniki. Warstwa asfaltu jest poddawana próbom obciążeniowym, które jak dotąd przechodzi pomyślnie. W piątek (5 czerwca) odbywają się kolejne próby na wiadukcie, gdzie 6 ciężarówek, każda po 32 tony, sprawdza jego jakość - mówi Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju.

W ciągu miesiąca prace po tej stronie Śmigłego-Rydza się zakończą, a wykonawca przeniesie się na nitkę wschodnią. I tak jak to było wcześniej, prace rozpoczną się od rozebrania starego wiaduktu. W jego miejscu zostanie postawiony zupełnie nowy obiekt.

- Obok przebudowy wiaduktów, najbardziej istotnym elementem inwestycji jest usprawnienie i unowocześnienie komunikacji miejskiej. Wcześniej autobusy i tramwaje kursowały górą, po wiadukcie. Dzisiaj dedykowany im specjalny pas autobusowo-tramwajowy znajduje się już w poziomie terenu. Dzięki temu dojście do przystanków stanie się bezkolizyjne, bezpieczne i dostosowane do potrzeb osób z problemami w poruszaniu się - tłumaczy Kolczyński.

Przebudowa al. Śmigłego-Rydza to trudne przedsięwzięcie infrastrukturalne. - Napotkaliśmy tu komplikacje, musieliśmy usunąć wiele kolizji i dokonać zmian w projekcie. Nie zawsze to widać na powierzchni, ale nie tylko budujemy nowy wiadukt, torowisko i wymieniamy nawierzchnię. Wykonano tu także szereg prac podziemnych, czyli odwodnienie, wodociąg, rozbiórki fundamentów starych budynków, kanalizację deszczową, osuszenie terenu, wymianę gruntu, usunięcie kolizji w sieciach, czy instalację energetyczną przyszłego oświetlenia - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Z doświadczeń na al. Śmigłego-Rydza, Łódź wychodzi z nowymi narzędziami, jakie wykorzystuje przy projektowaniu inwestycji. Aby uniknąć odkrywania podziemnych kolizji, dopiero po zdjęciu nawierzchni i rozkopaniu ulicy, wykorzystuje georadar, aby dokładnie określić przebieg sieci i stan podłoża. Zdarzało się bowiem wcześniej, odnajdowanie w gęstej zabudowie centrum niespodzianek, których nie było na żadnych planach.

Przebudowa al. Śmigłego-Rydza realizowana jest w ramach unijnego projektu za kwotę 660 mln zł, w ramach którego przebudowana została ul. Dąbrowskiego. Zmodernizowana zostanie ul. Rzgowska, ul. Przybyszewskiego i dalszy ciąg al. Rydza-Śmigłego i ul. Niższej oraz powstaną nowe odcinki tras tramwajowych na ul. Broniewskiego i al. Rodziny Grohmanów. Do tego zakupione zostanie 30 nowych niskopodłogowych tramwajów od firmy Modertrans z Poznania i zmodernizowana zostanie zajezdnia Chocianowice.

 

Program  Operacyjny  Infrastruktura  i  Środowisko 2014-2020. „Kompleksowy program integracji  sieci niskoemisyjnego transportu publicznego w metropolii łódzkiej wraz z zakupem taboru do obsługi trasy  W-Z oraz  innych  linii  komunikacyjnych i modernizacją zajezdni tramwajowej w Łodzi.”

Polecane aktualności

Nowo otwarta klubokawiarnia Owoce i Warzywa 2 - Piotrkowska 217 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Lato na Piotrkowskiej 217. Nowe lokale, wydarzenia i plaża

informacja prasowa

Piotrkowska to nie tylko reprezentacyjna część deptakowa z restauracjami, ogródkami i klubami, OFF,... więcej

Wizualizacja nowej areny lekkoatletycznej RKS-u

Łódź buduje RKS. Na Rudzie powstaje arena lekkoatletyczna

Małgorzata Loeffler / ZIM

Otwieramy oferty na przebudowę obiektu Rudzkiego Klubu Sportowego i rozpoczynamy aukcję w dół - kto... więcej

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi oraz Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Spektakularny napis przywita gości w parku na Zdrowiu. Łodzianie zadecydują, jak będzie wyglądać

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Efektowny, przestrzenny napis będzie witał gości parku na Zdrowiu. Na platformie Vox Populi... więcej

Miasto Łódź, Fundacja Art Industry i Muzeum Tradycji Niepodległościowych zapraszają 15 sierpnia na ul. Piotrkowską -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

„Spacerem po Łodzi 1920”. W 100. rocznicę Cudu nad Wisłą zapraszamy na Piotrkowską

Katarzyna Zielińska / BKSiDŁ

Do uczczenia stulecia Cudu nad Wisłą Miasto Łódź zaprasza na ulicę Piotrkowską. 15 sierpnia czekać... więcej

Kamienica przy Pomorskiej 11 podczas remontu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź rewitalizuje kamienicę przy Pomorskiej 11, gdzie bywał Ślepy Max i mieścił się kultowy lokal

Małgorzata Loeffler / ZIM

Trwają intensywne prace budowlane w kamienicy przy ul. Pomorskiej 11, w której powstanie dwanaście... więcej

Kontakt