Program „Czyste powietrze” – polityczne obiecanki a rzeczywistość

Składanie wniosków do miejskiego programu o dotację na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ogrzewania jest już na półmetku.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Należy podkreślić, że zainteresowanie mieszkańców łódzkim programem jest bardzo duże – powiedziała Małgorzata Moskwa – Wodnicka, przewodnicząca Klubu Radnych SLD.

- Pobrano aż 700 wniosków, a złożono ich ponad 150. W Śródmieściu złożono najwięcej wniosków – 44, a na Bałutach najmniej – 15. Warto dodać, że 5 wniosków zostało złożonych przez wspólnoty mieszkaniowe oraz właścicieli kamienic prywatnych. Nabór dla osób fizycznych trwa do 15 marca, a dla wspólnot mieszkaniowych i właścicieli kamienic prywatnych do 30 marca. Do tej pory, w dwóch edycjach programu, wydatkowano już 8 mln zł. Podpisano 771 umów i wymieniono ponad 2400 niewłaściwych pieców. Ubolewamy nad tym, że rządowy program „Czyste powietrze” nie dotyczy komunalnej zabudowy wielorodzinnej – dodała radna Małgorzata Moskwa – Wodnicka.

- Program „Czyste powietrze” przed kampanią samorządową był sztandarowym projektem Klubu Prawa i Sprawiedliwości – stwierdził Damian Raczkowski, radny Klubu KO.

- Politycy PiS-u bardzo się dzięki niemu promowali. Okazuje się, że po połowie roku funkcjonowania tego programu podpisano jedynie 147 umów w skali kraju. A w województwie łódzkim – zero. Wnioski do programu są bardzo skomplikowane. Osoby mieszkające na terenach pozamiejskich mogą mieć problemy z ich wypełnieniem. Należy podkreślić, że największe stężenia smogu występują właśnie poza miastami, ponieważ tam opala się węglem i opałem, który szkodzi środowisku. Obecnie program wypada fatalnie. Zobaczymy jak będzie wyglądał w przyszłości, w perspektywie kolejnych lat – podsumował radny Damian Raczkowski.

Temat skomentowała także rzeczniczka prasowa Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Marta Grzeszczyk.

- Jeżeli chodzi o program „Czyste powietrze”, to w województwie łódzkim do 28 lutego br. zarejestrowały się w systemie 7052 osoby – poinformowała radna Marta Grzeszczyk.

- Liczba złożonych kompletnych wniosków w województwie wynosi 1948. Wydano 70 decyzji na kwotę ponad 840 tys zł dofinansowania w ramach programu. 7% wszystkich wniosków województwa pochodzi z Łodzi. Mieszkańcy naszego miasta bardzo chętnie składają wnioski. Będą podpisywane kolejne umowy. Program „Czyste Powietrze” zachęca wszystkich chętnych do składania wniosków – uznała radna Marta Grzeszczyk.   

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt