Projekt Fuzja. Wmurowano kamień węgielny pod nowy fragment Łodzi

Na placu budowy Fuzji przy ulicy Tymienieckiego wmurowano w poniedziałek (17.06) kamień węgielny. W uroczystości uczestniczyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Na terenie dawnej fabryki Karola Scheiblera na Księżym Młynie powstaje inwestycja pn. Fuzja. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, uczestniczyli m.in.: Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Na terenie dawnej fabryki Karola Scheiblera na Księżym Młynie powstaje inwestycja pn. Fuzja. Będzie to otwarty i przyjazny fragment miasta pełen historycznego dziedzictwa, w którym przeszłość połączy się z teraźniejszością. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, uczestniczyli m.in.: Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment oraz Łukasz Zagała, architekt studia projektowego Medusa Group. , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Na terenie dawnej fabryki Karola Scheiblera na Księżym Młynie powstaje inwestycja pn. Fuzja. Będzie to otwarty i przyjazny fragment miasta pełen historycznego dziedzictwa, w którym przeszłość połączy się z teraźniejszością. W poniedziałek odbyła się tam uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, w której uczestniczyli m.in.: Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment oraz Łukasz Zagała, architekt studia projektowego Medusa Group. W specjalnej kapsule, umieszczonej w fundamentach Fuzji, znalazł się akt erekcyjny, drobne pamiątki związane z historią fabryki Scheiblera, a także deklaracja Fuzji napisana przez jej społeczność.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi mówi: - Każda nowa inwestycja niezmiernie cieszy. Taka jak ta, zalicza się jednak do wyjątkowych, bo mówimy o najważniejszych łódzkich zabytkach. O naszym dziedzictwie. To nie tylko część imperium największego w historii Łodzi fabrykanta, ale również jedyna w swoim rodzaju elektrownia zakładowa, która jest prawdziwą ozdobą Księżego Młyna i miasta. Fabryczno-mieszkalne imperium Scheiblera z każdym rokiem coraz bardziej odżywa. Osiągamy to dzięki wspólnemu wysiłkowi miasta, Akademii Sztuk Pięknych oraz prywatnych inwestorów. Echo Investment od lat realizuje w Łodzi ważne projekty, które zmieniają oblicze miasta. Dzisiaj wspólnie z nami przywraca blask fabryczno-mieszkalnemu imperium o skali niespotykanej nie tylko w kraju, ale i Europie.

Projekt Fuzja przy ul. Tymienieckiego tworzyć będzie 20 budynków o różnorodnych funkcjach, z czego aż 14 to zaadoptowane budynki historyczne. Sercem tego obszaru będzie zabytkowy budynek dawnej elektrociepłowni projektu inżyniera Alfreda Frischa. W ramach inwestycji powstanie 90 tys. m.kw. powierzchni mieszkaniowej, biurowej i usługowej, nowoczesne koncepty gastronomiczne, handlowe, usługowe oraz obiekty kulturalne, a także place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone.

Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment dodaje: - Projekt Fuzja to znakomity przykład strategii Echo Investment opartej na realizacji tzw. destinations, czyli przemyślanych i dobrze zaprojektowanych kwartałów pełniących wszystkie miejskie funkcje. Już niedługo dawna fabryka Scheiblera przy ul. Tymienieckiego stanie się otwartym i przyjaznym fragmentem Łodzi, wygodnym do życia, inspirującym do pracy oraz atrakcyjnym do spędzania czasu. Chcemy, żeby Fuzja stała się integralną częścią Łodzi.

Podczas uroczystości zaprezentowano serię krótkich form filmowych „Żywioły”, pokazujących w nietypowy sposób dziedzictwo historyczne i kulturowe tego miejsca. Jest to historia miejsca opowiedziana przez jej opiekuna, związanego z nim od 40 lat - Pana Andrzeja Szkudlarka, wieloletniego pracownika Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju, przemianowanych potem na „Uniontex”.

W trakcie uroczystości inwestor powołał Komitet Fuzji zrzeszający znanych architektów, urbanistów, historyków, fotografików oraz inne osoby utożsamiające się z projektem Fuzja. Pierwszym jego członkiem honorowym został Andrzej Szkudlarek, opiekun tego miejsca od ponad 40 lat.

Łukasz Zagała, architekt studia projektowego Medusa Group podkreśla: - Tworzymy miejsce, które ma być bazą dobrego życia. Chcemy, żeby Fuzja odpowiadała potrzebom najbardziej wymagających klientów, stąd też tak rozbudowany program wielu różnych funkcji – mieszkaniowych, biurowych, handlowych, usługowych, gastronomicznych, kulturalnych i miastotwórczych. Chcemy tworzyć tu społeczność, która będzie mogła spotykać się i spędzać wspólnie czas na miejskich placach, w kafejkach, restauracjach. Wprowadzamy zieleń nie tylko w postaci widocznej za oknem, ale także w formie ogrodów miejskich, które mieszkańcy będą mogli nie tylko uprawiać, ale sami zakładać.

Mieszkańcy oraz użytkownicy Fuzji będą mogli skorzystać z licznych udogodnień, wśród których są usługi car sharingu, ścieżki rowerowe, stacje serwisowe dla rowerów, paczkomaty czy ładowarki elektryczne.

Fuzja będzie realizowana wieloetapowo. W pierwszym etapie powstaną dwa budynki mieszkalne, w których znajdzie się 274 lokali o powierzchniach od 29 mkw. do 111 mkw. z możliwością łączenia, 227 miejsc parkingowych oraz komórki lokatorskie. Pierwsi mieszkańcy będą mogli wprowadzić się już na początku 2021 roku. Równocześnie z zakończeniem pierwszego etapu oddany zostanie plac publiczny przed elektrownią z wygodnym dostępem od ulicy Tymienieckiego.

W kolejnych etapach powstaną przestrzenie biurowe, kolejne budynki mieszkalne, a zrewitalizowane historyczne obiekty zostaną przekształcone w restauracje oraz punkty handlowe. Dzięki temu Fuzja stanie się atrakcyjną częścią miasta dla przyszłych mieszkańców oraz turystów.

Polecane aktualności

I Forum dla edukacji kulturalnej w Łodzi

Monika Ptasińska / Wydział Kultury

Od marca tego roku mamy w Łodzi Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi. Hasło... więcej

Poduszki ze specjalnej membrany na dachu Orientarium

Aleksandra Hac / BRP

Membrana ETFE jest lekka, elastyczna i bardzo wytrzymała. W porównaniu ze szkłem - kilkadziesiąt... więcej

Jaki będzie budżet Łodzi na 2020 rok?

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz skarbnik Krzysztof Mączkowski przedstawili na konferencji... więcej

W Łodzi powstanie 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

200 stacji ładowania samochodów elektrycznych pojawi się do końca 2020 roku na łódzkich ulicach. Ich... więcej

Zawyją syreny. To nie alarm, tylko test systemu ostrzegania

W związku z rozbudową i modernizacją miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania na terenie miasta,... więcej

Kontakt