Projekty budżetu obywatelskiego 2023/2024 dotyczące zadań realizowanych przez MOPS w Łodzi

W poniedziałek 2 października rozpoczęło się głosowanie w ramach jedenastej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego 2023/2024. Od tego dnia (2 października) do wtorku 31 października włącznie można wybierać projekty z tych dopuszczonych do głosowania. Do rozdysponowania przez mieszkańców jest niemal 30 mln zł. Wyniki głosowania będą znane w listopadzie, a realizacja projektów rozpocznie się w 2024 r.

Na tegorocznej liście 799 konceptów (660 osiedlowych i 139 w puli ponadosiedlowej), spośród których można wybrać, znalazły się dwa takie dotyczące zadań i kompetencji realizowanych na co dzień w zakresie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. Serdecznie zachęcamy do tego, by zapoznać się z nimi i - jeśli tylko macie ochotę – oddania na nie swoich głosów. Poniżej prezentujemy ich krótkie opisy (opracowane na podstawie opisów autorów wspomnianych projektów) oraz zasady głosowania:

  1. Wspieramy bohaterów codzienności – opieka wytchnieniowa dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością z terenu Miasta Łodzi.

Projekt zakłada sfinansowanie wynagrodzenia dla dwóch opiekunów wytchnieniowych, których praca będzie polegać na bezpłatnych wizytach w domach osób z niepełnosprawnościami wymagających wsparcia i przejęcia opieki nad tymi osobami w ustalonym wcześniej zakresie oraz okresie czasu. W tym czasie rodzice lub stali opiekunowie będą mieli szansę na chwilę ciszy, zjedzenie w spokoju posiłku, nieprzerwany sen czy samotne wyjście z domu. Drugim elementem projektu jest sfinansowanie pracy psychologa świadczącego pomoc również rodzicom i opiekunom osób z niepełnosprawnościami, których nierzadko dotyka wypalenie, depresja i stany lękowe. Psycholog pomógłby w tych sytuacjach zażegnać powstałe kryzysy i wykorzystać je twórczo, by opiekunowie osób z niepełnosprawnościami mogli realizować nie tylko potrzeby podopiecznych, ale także te własne.

Według szacunków, w Łodzi mieszka ponad 25 tysięcy opiekunów osób, które nie są w stanie żyć samodzielnie.

Projekty ponadosiedlowe – L114

 

  1. Młodych Śródmieściem śmigamy Katedralnej ulicami.

Zadanie przewiduje pracę czterech streetworkerów, psychologa i koordynatorów oraz szkolenia z zakresu pedagogiki ulicy. Działania będą dedykowane dzieciom i młodzieży zagrożonej zjawiskiem wykluczenia i niedostosowania społecznego z obszaru Śródmieścia, spędzających większość czasu na ulicy lub w centrach handlowych. Realizatorzy będą mieli za zadanie dotarcie do tych, którzy większość czasu spędzają bez opieki, odpowiednich wzorców i środków finansowych wspierających rozwój i konstruktywne organizowanie czasu. W ramach pracy przewiduje się wiele działań profilaktycznych i edukacyjnych, które będą stanowiły element wzmacniania poczucia własnej wartości, kreatywności i nabywania nowych umiejętności społecznych. Jest to kontynuacja pomysłu autorstwa osób realizujących w poprzednich latach projekt „Wyciągamy dzieci z bramy” i wzmocniony doświadczeniem realizatorów projektu “Wrzutka (Bez)Domni” w centrum Łodzi.

Projekty osiedlowe (Śródmieście – Katedralna) – S053KA

 

Jak głosować?

Głosowanie elektroniczne

Po raz pierwszy mieszkańcy głosują przede wszystkim przez internet, a nie tak jak w poprzednich edycjach – za pomocą papierowej karty do głosowania.

Głosowanie elektroniczne rozpoczęło się 2 października o godzinie 00:00, a kończy się 31 października o godzinie 24:00.

By zagłosować w ten sposób należy wypełnić elektroniczną kartę (https://budzetobywatelski.uml.lodz.pl) do głosowania oraz wpisać kod weryfikacyjny otrzymany poprzez SMS na podany przez siebie numer telefonu komórkowego. Kod weryfikacyjny przychodzi na telefon w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu sekund.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą przyjść w dniach od 2 do 31 października do jednej z filii Biblioteki Miejskiej (dokładne adresy oraz aktualne godziny pracy poszczególnych filii Biblioteki Miejskiej są dostępne pod linkiem: https://biblioteka.lodz.pl/znajdz-filie/) lub do Fabryki Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 8:00 do godz. 16:00, a we wtorki od godz. 9:00 do godz. 17:00) i zagłosować elektronicznie.

 

Głosowanie papierowe

Głosowanie papierowe rozpoczęło się 2 października o godzinie 8:00, a kończy się 16 października o godzinie 16:00.

Bezpośrednie głosowanie na kartach papierowych odbywa się w jednym punkcie znajdującym się w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 (jest on dostępny w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 8:00 do godz. 16:00, a we wtorki od godz. 9:00 do godz. 17:00). Co ważne zagłosować można tylko osobiście, po okazaniu dowodu tożsamości, a to oznacza, że nie będą przyjmowane karty wypełnione przez inne osoby.

 

WAŻNE:

  • każdy Mieszkaniec Łodzi może oddać 5 głosów na projekty osiedlowe (do wyboru maksymalnie dwa osiedla) oraz 5 głosów na projekty ponadosiedlowe;
  • nazwę osiedla w numerze identyfikacyjnym danego projektu odzwierciedlają dwie ostatnie litery, np. BC to Bałuty-Centrum, pod tym linkiem zobaczysz mapę osiedli: https://bip.uml.lodz.pl/samorzad/rady-osiedli/;
  • w przypadku stwierdzenia wielokrotnego głosowania przez jednego Mieszkańca, WSZYSTKIE oddane przez niego głosy uznaje się za nieważne.

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt