Przejścia dla pieszych jak dzieła sztuki

Otworzyliśmy prace zgłoszone do konkursu na artystyczne przejścia dla pieszych. Projekty przygotowali studenci Akademii Sztuk Pięknych. Kolorowe i nawiązujące do przestrzeni miasta przejścia pojawią się niebawem na łódzkich ulicach.

mat. prasowe
Konkursowy projekt przejścia dla pieszych
3 zdjęcia
mat. prasowe
mat. prasowe
mat. prasowe
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Prace w konkursie złożyło kilka osób. Każda z nich przygotowała kilka projektów na wykorzystanie przejść dla pieszych w artystyczny i niekonwencjonalny sposób. Finałowe prace ingerują w przestrzeń jezdni, zachowując znane z ulic białe pasy, a jednocześnie tworząc zupełnie nowy obraz przedstawiający zwierzęta, rzekę, czy grę sprzed lat. Dodatkowo cześć prac nawiązywała kolorami do barw Łodzi. - Chodzi o to, by wprowadzić do miasta kolejne ciekawe elementy plastyczne. One ożywiają przestrzeń miejską i prowokują do dyskusji zarówno mieszkańców, jak i turystów. Każda tego typu inicjatywa jest według mnie cenna dla Łodzi - ocenia prof. dr hab. Mariusz Łukawski, prorektor ASP i juror konkursu na artystyczne przejścia dla pieszych.

Pomysł na konkurs pojawił się w Zarządzie Dróg i Transportu jako chęć pokazania, że przestrzeń ulicy może być atrakcyjnym i ciekawym miejscem. Tak, aby nudnym podłużnym pasom na przejściu nadać charakteru, przez co mogą stać się wyjątkowym punktem na mapie Łodzi. - Zwycięskie koncepcje będą realizowane na mniej ruchliwych ulicach Łodzi. Artystyczne zebry pojawią się w okolicach ASP i parku na Zdrowiu. Chcemy sprawdzić, jak kierowcy i piesi będą reagowali na tego typu przejścia - wyjaśnia Michał Chylak, zastępca dyrektora ZDiT. 

Zgłoszone prace będę teraz przygotowywane wraz z autorami, aby spełniały przepisy ruchu drogowego. Po pierwszy artystycznych przejściach dla pieszych łodzianie powinni przejść na przełomie sierpnia i września. Wicedyrektor Chylak zapewnia, że powstaną one w ramach bieżącego utrzymania dróg, zatem nie obciążą dodatkowo budżetu miasta.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt