Przez 10 lat Łódź przeznaczyła miliard złotych na budownictwo komunalne

Miliard złotych – to kwota przeznaczona na inwestycje i remonty w budynki i mieszkania komunalne w ostatnich 10 latach. Jaki plan ma miasto na najbliższe lata?

Budownictwo komunalne
Miliard złotych – to kwota przeznaczona na inwestycje i remonty w budynki i mieszkania komunalne w ostatnich 10 latach

- W przyszłym tygodniu zaprezentujemy radnym nasze plany związane z komunalnymi nieruchomościami na najbliższe 5 lat. Tymczasem chcielibyśmy podsumować ostatnie 10 lat inwestycji, które zostały wykonane w miejskich, komunalnych nieruchomościach. Podliczyliśmy inwestycje i remonty, które wykonaliśmy w przeciągu ostatnich 10 lat. Kwota jest niebagatelna, bo wydaliśmy na komunalne nieruchomości ponad miliard złotych. Co się składa na tą kwotę? Przede wszystkim: inwestycje z Mia100 kamienic na kwotę ponad 270 mln zł, trwająca rewitalizacja, w której już wydaliśmy około 190 mln zł, szereg "mniejszych" remontów w komunalnych budynkach: od remontów całych mieszkań, przez dachy, okna, elewacje - w sumie tych prac nazbierało się nam na ok. 350 mln zł. Do tego mamy 280 mln zł, które włożyliśmy w inwestycje razem ze wspólnotami. A to nie wszystkie nasze inwestycje. To chociażby utworzenie kompleksu 100 mieszkań socjalnych w budynku przy ul. Rogozińskiego 15 czy ponad 50 pomieszczeń tymczasowych na Objazdowej 17. Oraz budynek z prawie 60 lokalami komunalnymi na Łęczyckiej 70 b, który będziemy w najbliższych tygodniach pokazywać przyszłym lokatorom. To inwestycje z WTBS przy Kaliskiej i Wysokiej, gdzie za każdym razem zyskujemy mieszkania komunalne. Do tego rozbiórki 300 budynków, które nie nadawały się już do zamieszkania i tylko szpeciły przestrzeń miasta. Podkreślę, że przez 70 poprzednich lat miejskie kamienice nie widziały tyle remontów, ile przez 10 ostatnich lat. Mamy jednak świadomość, że to początek tego, co musimy zrobić. Stąd ambitne, ale i konieczne plany na lata następne. Zależy nam bardzo, by w każdym oddawanym budynku znalazły się lokale dla osób z niepełnosprawnościami. I tego zamierzam pilnować z wyjątkową pieczołowitością – mówi Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent miasta Łodzi. 

Miasto planuje modernizację 130 kolejnych kamienic w ramach rewitalizacji obszarowej i rewitalizacji Księżego Młyna, ale i inne inwestycje – chociażby z WTBS. W sumie do 2023 r. w rewitalizacji obszarowej oraz Księżego Młyna zmodernizowanych będzie ok. 180 budynków.

- Stawiając na budowę mieszkań dostosowanych do potrzeb osób
z niepełnosprawnościami chcemy m.in. przekształcać lokale użytkowe na parterach w mieszkania. Dalej będziemy wymieniać ogrzewanie na ekologiczne, czyli likwidować piece tzw. kopciuchy. Co trzy lata będziemy weryfikować dochody najemców lokali komunalnych, ponieważ mieszkania muszą być przeznaczone tylko dla osób będących w trudnej sytuacji –
dodaje Sławomir Granatowski, dyrektor Departamentu Rewitalizacji i Sportu. 

Miasto szacuje, że w ciągu 10 lat na remontach i modernizacji budynków komunalnych oraz wspólnotowych skorzystało ok. 20 tysięcy rodzin.

W ciągu najbliższych 5 lat miasto chce zaś oddać minimum nowych 1000 mieszkań m.in. w ramach rewitalizacji i współpracy z WTBS.

Polecane aktualności

Centrum logistyczne TME

Ludzie będą pracować ramię w ramię z robotami w nowym centrum logistycznym firmy TME

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W podłódzkim Rzgowie powstała najnowsza i jednocześnie największa w historii firmy TME inwestycja.... więcej

Nawet 20 tysięcy na zazielenienie Twojego podwórka!

ZazieleniaMY. Do wzięcia 800 tys. zł. na drzewa, krzewy i klomby tuż pod oknami łodzian

Aleksandra Hac / UMŁ

Na drzewa, krzewy, rabaty i trawniki. Miasto dołoży nawet 20 tysięcy złotych, jeśli chcesz zamienić... więcej

34 Liceum Ogólnokształcące - zawieszenie w obowiązkach dyrektora placówki

34 Liceum Ogólnokształcące - zawieszenie w obowiązkach dyrektora placówki

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi skierowała do Komisji Dyscyplinarnej... więcej

Konferencja prasowa

Będzie zakaz używania dmuchaw do liści w całej Łodzi?

Jacek Słodziński / BPiNM

Rada Miejska w Łodzi skieruje apel do sejmiku Województwa Łódzkiego, by w regionalnym programie... więcej

Trwają prace nad Miejską Strefą Kultury

Trwają prace nad Miejską Strefą Kultury

Sławomir Macias / UMŁ

Projekt utworzenia Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi został zapoczątkowany w 2020 r. Jego celem jest... więcej

Kontakt