Przyciągamy inwestorów i specjalistów. Oto raport o łódzkim rynku pracy

Rozwój inwestycji, programy miejskie, proaktywna postawa władz miasta i uczelni wyższych, centralna lokalizacja oraz synergia z Warszawą to największe atuty rosnącego kapitału ludzkiego w Łodzi i regionie. Opublikowany właśnie raport firmy specjalizującej się w rekrutacji i doradztwie personalnym potwierdza, że Łódź przyciąga nie tylko inwestorów, ale również specjalistów.

Od lewej: Agnieszka Wójcik i Hanna Zdanowska -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Od lewej: Agnieszka Wójcik i Hanna Zdanowska , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśla, że bezrobocie w Łodzi systematycznie spada, w tej chwili utrzymuje się na poziomie 6,4 proc, a rynek pracy diametralnie zmienia się. - Łódź nie jest już miastem drugiej kategorii. Przeciwnie, jest miastem, w którym można wskazać ścieżkę rozwoju oraz osiągnąć sukces zawodowy i finansowy - mówi prezydent Hanna Zdanowska.   

Z raportu "Kapitał ludzki w regionie łódzkim" przygotowanego przez firmę "Antal" specjalizującą się w rekrutacji i doradztwie personalnym wynika, że największy rozkwit przeżywają firmy z branży IT, SSC/BPO, R&D oraz AGD, a dynamiczny rozwój miasta wpływa na rosnącą liczbę nowych miejsc pracy.  W ciągu ostatnich kilku lat Łódź zanotowała także znaczny wzrost płac w stosunku do kosztów życia i pracy, które są znacznie niższe niż w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie. Pozytywnie oceniono także infrastrukturę drogową w regionie, w osobnym raporcie otrzymała ona 8,6 pkt. w 10-stopniowej skali. Jest to najwyższy wynik spośród polskich miast.

- Pracodawcy i nowi inwestorzy wskazują potencjał ludzki jako główny aspekt podejmowania decyzji zarówno o inwestycjach, jak i rozwoju dalszej działalności. Łódź coraz częściej pojawia się na horyzoncie tych rozważań i rywalizuje z miastami na arenie międzynarodowej - tłumaczy Agnieszka Wójcik, Market Research Manager z firmy "Antal", podkreślając rolę wsparcia, jakie od samorządu otrzymują zarówno pracodawcy, jak i pracownicy.

Łódź zapewnia inwestorom wchodzącym na łódzki rynek niezbędną pomoc administracyjną, pracownikom zaś proponuje praktyki, staże i różnego rodzaju programy rozwoju osobistego. Podobne działania podejmują również łódzkie uczelnie wyższe, przygotowując i doskonaląc przyszłą kadrę pracowniczą.

Powiązane aktualności

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Kulturalny Dzień Dziecka w Łodzi

Daria Głowacka / ŁCW

Dzień Dziecka online w Łodzi zapowiada się jako jedno z najciekawszych wydarzeń medialnych... więcej

Zakończyły się badania pracowników przedszkoli miejskich na obecność COVID-19

Monika Pawlak

Ostatnich 42 pracowników przedszkoli miejskich z niepewnym wynikiem testu przesiewowego na obecność... więcej

Cezary Radzimiński, inicjator akcji #PierwszaLinia -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

#PierwszaLinia – Łódź nie boi się medyków

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Ruszyła akcja #PierwszaLinia. To wyraz wsparcia, solidarności i wdzięczności łodzian dla personelu... więcej

Rozpoczyna się budowa sieci kanalizacyjnej na łódzkim Wiskitnie

ŁSI

Bez szamb, za to z kanalizacją i nowym asfaltem. Łódzka Spółka Infrastrukturalna rozpoczyna budowę... więcej

Otwarcie szkół w Łodzi. Ruszają zajęcia opiekuńcze dla najmłodszych uczniów

Od poniedziałku 1 czerwca w łódzkich szkołach podstawowych prowadzone będą zajęcia... więcej

Kontakt