Punkt szczepień na COVID-19 w Bionanoparku?

Łódź po raz kolejny oferuje swoją pomoc rządowi w walce z epidemią covid 19. Bionanopark dysponuje specjalistycznym sprzętem do przechowywania szczepionek. Zarząd Bionanoparku wysłał do Ministerstwa Zdrowia list z propozycją stworzenia na terenie Spółki punktu szczepień na COVID-19 dla mieszkańców Łodzi.

Zamrażarki Bionanparku
Bionanopark dysponuje odpowiednimi zamrażarkami, spełniającymi restrykcyjne wymagania jednego z producentów szczepionki przeciw koronawirusowi. Każda z nich ma pojemność ponad 500 litrów, pozwala osiągnąć temperaturę -80 stopni Celsjusza

Jeden z producentów szczepionki na COVID-19 zaleca jej transport i przechowywanie w bardzo niskich temperaturach. Bionanopark  dysponuje odpowiednimi zamrażarkami, spełniającymi restrykcyjne wymagania, każda z nich ma pojemność ponad 500 litrów, pozwala osiągnąć temperaturę -80 stopni Celsjusza. Urządzenia te pozwolą na zapewnienie właściwego składowania produktów immunologicznych. Spółka posiada również odpowiednie  warunki  do stworzenia punktu szczepień, tj. pomieszczenia, zapewniające bezpieczne wykonywanie takich zabiegów.

- Zdecydowaliśmy się wykorzystać nasz sprzęt i bazę lokalową. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom szczepionka szybciej trafi do pacjentów– mówi Marek Cieślak, Prezes Zarządu Bionanoparku. - W naszych zamrażarkach można potencjalnie przechować kilka tysięcy dawek dla mieszkańców Łodzi i okolicznych miejscowości i co najistotniejsze podać ich szczepieniu  – dodaje.

- To nie pierwszy raz, gdy Spółka Bionanopark i Miasto Łódź włączają się do walki z koronawirusem. Od maja Łódzki Fundusz Poręczeń Kredytowych wspiera przedsiębiorców. Bionanopark udostępniał już wcześniej swój sprzęt laboratoryjny na potrzeby diagnostyki COVID-19, a zatrudnieni w Spółce naukowcy angażowali się w projekty wspomagające zwalczanie koronawirusa. –mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Miasta Łodzi. - Mamy nadzieję, że decydenci skorzystają z naszej propozycji. Pandemia nie ma barw politycznych, a jej zwalczenie jest w interesie całego społeczeństwa.

W marcu 2020 r. Bionanopark  użyczył Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu przy ul. Pomorskiej urządzenia laboratoryjne, dzięki którym możliwa jest szybka i dokładna diagnostyka próbek pacjentów, u których podejrzewa się zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Użyczyliśmy Termocykler, Real Time PCR, dwie termowytrząsarki oraz dwie miniwirówki. Urządzenia dotychczas znajdowały się w Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej, teraz są wykorzystywane do testów na COVID-19.

Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych na prośbę lekarzy z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pracujących w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. N. Barlickiego stworzyła specjalne adaptery do masek do pływania. Dzięki tej modyfikacji można zamontować w masce specjalne filtry antywirusowe i zaadaptować maskę do celów ochrony osobistej.

Ponadto Pracownia włączyła się do akcji drukowania przyłbic dla pracowników służby zdrowia. Swoje drukarki 3D użyczyli nam: Instytut Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej i Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. W pracowni powstało 250 przyłbic.

Naukowcy z Bionanoparku, pracujący na co dzień w Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej, Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej i Laboratorium Badań Strukturalnych Nanomateriałów uczestniczyli także w projekcie COVID-TREAT. Była to baza najnowszej, potwierdzonej badaniami naukowymi, wiedzy o koronawirusie. Pracownicy kliniczni mogą dzięki niej znaleźć wiarygodne informacje o diagnostyce  i metodach leczenia COVID-19. Naukowcy z Bionanoparku pomagali w jej stworzeniu i aktualizacji. Głównym koordynatorem projektu był Hamburg University of Applied Sciences. Partnerami m.in. Bionanopark, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet w Ubrino.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Herb Łodzi

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Łodzi w sprawie uchwały „śmieciowej”

Monika Pawlak / UMŁ

27 stycznia odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej poświęcona uchwale „śmieciowej”. Stosowne... więcej

Wiceprezydent Adam Pustelnik wraz z innymi gośćmi na konferencji prasowej

Łódź przyjazna dla obcokrajowców

Jolanta Baranowska / UMŁ

Do Łodzi ściągnęli obcokrajowcy. Miasto wielokulturowe i otwarte na inne narodowości przygotowało... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska

Co w tym roku znalazło się wśród miejskich licytacji WOŚP?

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

WOŚP w Łodzi! Wyjątkowe zwiedzanie Orientarium, sesja fotograficzna w Pasażu Róży, czy odlewy detali... więcej

Wydatki Covid 2020

Straty budżetu Łodzi i wydatki na walkę z covid w 2020 r.

Jacek Słodziński / BPiNM

Łódź nadal czeka na rozstrzygnięcie trzeciej transzy dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji... więcej

Budżet obywatelki w bibliotekach

650 tys. zł. z Budżetu Obywatelskiego na łódzkie biblioteki

Jacek Słodziński / BPiNM

650 tys. zł. z Budżetu Obywatelskiego na łódzkie biblioteki. Łodzianie wybrali 38 projektów do... więcej

Kontakt