Raduje się serce, raduje się dusza! 110 rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Tradycyjne pieśni legionowe śpiewali uczestnicy obchodów rocznic 6 Sierpnia. Tego dnia w 1914 r. rozpoczął się słynny marsz Pierwszej Kompanii Kadrowej podległej Józefowi Piłsudskiemu, czyli polska droga do niepodległości.

Śpiewano niezapomniane utwory takie jak „My, pierwsza brygada”, "O mój rozmarynie"  czy „Pierwsza Kadrowa" .Ta ostatnia ściśle nawiązuje do wydarzeń z 6 sierpnia. Wstęp historyczny przedstawili dr Tadeusz Bogalecki i Stanisław Świerkowski ze Społecznego Komitetu Pamięci  Józefa Piłsudskiego. 

Śpiewanka to bardzo popularna w ostatnim czasie formuła obchodów patriotycznych. Doskonale znane piosenki wojskowe, towarzyszące Polakom od wielu lat, przenoszone z pokolenia na pokolenie pozwalają wyrazić uczucia patriotyczne oraz integrują. W dziedzictwie polskim takich pieśni jest bardzo wiele, nowe utwory towarzyszyły bowiem  wydarzeniom wojennym i powstańczym, licznym w naszej historii. W historycznych śpiewnikach znajdują się pieśni rycerskie, dworskie, związane z insurekcja kościuszkowską i Świętem 3 maja, pieśni powstańcze z XIX wieku oraz żołnierskie piosenki z czasów I i II wojny światowej. Pieśni legionowe to szczególny zasób, oddają one bowiem entuzjazm, zacięcie, a jednocześnie niepewność losu, z jakim wiązało się wstąpienie do legionów..

W uroczystości brali udział członkowie organizacji związanych z Czynem Legionowym, Instytut Pamięci Narodowej - oddział w Łodzi i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 Datę 6 sierpnia 1914 roku nazywa się początkiem drogi do niepodległości Polski. Tego dnia z Krakowa wymaszerowała kompania 160 żołnierzy podległych Józefowi Piłsudskiemu, kierując się w stronę Kielc. Po drodze dokonano pamiętnego w historii wydarzenia - obalenia słupów granicznych między zaborami. Historia "Kadrówki" jest  pierwszym od czasów Powstania Styczniowego przykładem formalnego zorganizowania wojska polskiego oraz znakiem gotowości do odzyskania niepodległości.

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt