Śpiewano niezapomniane utwory takie jak „My, pierwsza brygada”, "O mój rozmarynie" czy „Pierwsza Kadrowa" .Ta ostatnia ściśle nawiązuje do wydarzeń z 6 sierpnia. Wstęp historyczny przedstawili dr Tadeusz Bogalecki i Stanisław Świerkowski ze Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego.
Śpiewanka to bardzo popularna w ostatnim czasie formuła obchodów patriotycznych. Doskonale znane piosenki wojskowe, towarzyszące Polakom od wielu lat, przenoszone z pokolenia na pokolenie pozwalają wyrazić uczucia patriotyczne oraz integrują. W dziedzictwie polskim takich pieśni jest bardzo wiele, nowe utwory towarzyszyły bowiem wydarzeniom wojennym i powstańczym, licznym w naszej historii. W historycznych śpiewnikach znajdują się pieśni rycerskie, dworskie, związane z insurekcja kościuszkowską i Świętem 3 maja, pieśni powstańcze z XIX wieku oraz żołnierskie piosenki z czasów I i II wojny światowej. Pieśni legionowe to szczególny zasób, oddają one bowiem entuzjazm, zacięcie, a jednocześnie niepewność losu, z jakim wiązało się wstąpienie do legionów..
W uroczystości brali udział członkowie organizacji związanych z Czynem Legionowym, Instytut Pamięci Narodowej - oddział w Łodzi i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Datę 6 sierpnia 1914 roku nazywa się początkiem drogi do niepodległości Polski. Tego dnia z Krakowa wymaszerowała kompania 160 żołnierzy podległych Józefowi Piłsudskiemu, kierując się w stronę Kielc. Po drodze dokonano pamiętnego w historii wydarzenia - obalenia słupów granicznych między zaborami. Historia "Kadrówki" jest pierwszym od czasów Powstania Styczniowego przykładem formalnego zorganizowania wojska polskiego oraz znakiem gotowości do odzyskania niepodległości.