Rekord liczby zgonów w Łodzi

Rosnąca liczba zachorowań na Covid-19, kryzys inflacyjny, kryzys energetyczny. Radni Rady Miejskiej pytają, czy rząd poddał się w zarządzaniu państwem.

Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Na covid zmarło już 100 000 osób w kraju. W Łodzi został opublikowany raport Urzędu Stanu Cywilnego z którego wynika, że w minionym roku zmarło ponad 13 200 łodzian. W porównaniu z rokiem 2019 liczba zgonów wzrosła o 3 tys. To jest aż 30% więcej. Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest nieudolny i nie radzi sobie w kraju z niczym. Na początku pandemii wszystkie państwa starały się przeorganizować system opieki zdrowotnej. A w Polsce PiS po dwóch latach nie zrobił nic. Ludzie są za późno diagnozowani i z opóźnieniem trafiają pod respiratory. Umierają chorzy na covid i ci, którzy na czas nie otrzymali odpowiedniej opieki medycznej, ponieważ zajęte są łóżka w szpitalach. Na oddziałach onkologicznych kilka miesięcy należy czekać na wizytę. Rząd kompletnie skapitulował. Mamy wrażenie, że poddał się lobby antyszczepionkowców. Apelujemy do premiera o zainwestowanie w kampanię proszczepienną. Ludzi nie można zmuszać, należy ich edukować, że szczepienia ratują życie. W innych krajach Unii Europejskiej przyrosty zachorowań są dużo większe. W Hiszpanii jest ponad 300 000 nowych przypadków dziennie, a umiera tylko 270 osób. W Polsce przy 16 000 umiera 600-700 osób dziennie. Ta skala jest zatrważająca.

Emilia Susniło-Gruszka, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Dane z Urzędu Stanu Cywilnego i ogólna sytuacja w kraju pokazują, że rząd PiS-u zupełnie nie radzi sobie z pandemią. Ich działania nie są oparte o żadne wskaźniki rozwoju pandemii, ale tylko i wyłącznie o zapotrzebowania PR-owe. Rząd zamiast walczyć o życie Polek i Polaków, walczy jedynie z sądami, samorządami i wykupuje wolne media. Nie ma żadnej strategii i wytycznych, jest za to rezygnacja. Rząd się poddał. Dziennie umiera kilkaset osób. Stawia nas to niestety w niechlubnej światowej czołówce ilości osób zmarłych na Covid. To nie są tak naprawdę dane statystyczne, ale konkretni ludzie, czyiś bliscy. Zero planów, zero konsekwencji i niestety ponad 100 tys. ofiar śmiertelnych.

Polecane aktualności

Łódź edu kul | „Przystań w Teatrze" najnowszy program Teatru Arlekin

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Mamy Łodzi kilka teatrów. Wśród nich jest nieduży – ale wielce sprytny, Arlekin. I jak w commedia... więcej

Łódź edu kul | „Wszystkich kochać, nikogo nie oszczędzać. Całoroczne rozbudzanie empatii”.

Wydział Kultury

Pod tym hasłem zespół Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotował blisko 50 wydarzeń i... więcej

 -  materiał Stowarzyszenia Topografie

Łódź edu kul | wyjątkowy audio przewodnik i film o ulicy Piotrkowskiej

Wydział Kultury

Być może nie wszyscy łodzianie jeszcze wiedza ale w najbliższych latach Łódź będzie obchodziła dwie... więcej

Łódź edu kul | warsztaty CHOREI i Fabryki Sztuki dla szkół

Wydział Kultury

Przez ostatnie cztery miesiące – od września do grudnia 2021 – artyści Teatru CHOREA i edukatorzy z... więcej

Łódź edu kul | Malarskość filmu - nowatorski projekt edukacyjny Muzeum Kinematografii

Wydział Kultury

W 2021 roku Muzeum Kinematografii w Łodzi prowadziło kolejną odsłonę cyklu „Polski punkt widzenia –... więcej

Kontakt