Rekordowa liczba zielonych projektów w łódzkim Budżecie Obywatelskim

103 projekty związane z zielenią i ochroną zwierząt – VIII edycja Budżetu Obywatelskiego pokazała na czym łodzianom najbardziej zależy. Ponad 10,5 mln będzie kosztowała realizacja wszystkich zielonych i pro-zwierzęcych projektów.

Nasadzenia w Łodzi
Najbardziej nas cieszy zieleń przyuliczna. Kilka dużych ciągów ulicznych łodzianie pomyśleli o tym, by obsadzić zielenią – Bandurskiego, Zgierską, Józefiaka, czy chociażby aleja Kościuszki.

A co się wśród nich znalazło? Nowe nasadzenia – w parkach, w pasach drogowych, na zieleńcach, projekty dla zwierząt – i tych udomowionych i dzikich, a także projekty dotyczące sportu, rozrywki, odpoczynku w zielonej przestrzeni.

- Najbardziej nas cieszy zieleń przyuliczna. Kilka dużych ciągów ulicznych łodzianie pomyśleli o tym, by obsadzić zielenią – Bandurskiego, Zgierską, Józefiaka, czy chociażby aleja Kościuszki. Tutaj kiedyś, historycznie był pasaż w środku ulicy - mówi Maciej Riemer – dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

Co roku olbrzymią popularność zyskują projekty związane z dobrostanem zwierząt. Będą realizowane projekty doposażające Schronisko dla zwierząt, Animal Patrol Straży Miejskiej, czy Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Ale oprócz nich wygrały także mniejsze przedsięwzięcia, równie istotne w mieście, z punktu widzenia chociażby bioróżnorodności – jak na przykład nasadzenia roślin miododajnych, czy projekt „Adoptuj pszczołę” – w ramach którego zorganizowany zostanie cykl warsztatów, w ramach których mieszkańcy dowiedzą się jak dbać o te pożyteczne owady oraz w jaki sposób prowadzić niewielką pasiekę na terenach miejskich.

- Chcąc włączyć mieszkańców jeszcze mocniej w ten proces, pomyśleliśmy, żeby niektóre z tych zadań, które się do tego dobrze nadają, włączyć mieszkańców w wybór koncepcji wykonania tych zadań, nie tylko w porozumieniu z wnioskodawcami, ale także z mieszkańcami, z wykorzystaniem platformy vox populi, czy Facebooka - mówi Maciej Riemer.

- Chcemy przede wszystkim pytać mieszkańców o to, co chcieliby widzieć na swojej codziennej drodze do pracy, czy po prostu w trakcie spacerów. Mimo, że pasy drogowe to dość trudny teren dla roślin, to są ekstremalne warunki, zwłaszcza zimą, to mamy dość szeroki wachlarz roślin, które sprawdzają się w trudniejszych warunkach, to chcielibyśmy zapytać mieszkańców, czy bardziej zależy im na pięknym kwitnieniu w środku lata, czy na przykład, bardziej zależy im na tym, żeby te rośliny pojawiały się wiosną, wtedy kiedy jesteśmy bardziej spragnieni koloru i zieleni. Będziemy proponować różne kompozycje mieszkańcom. - mówi Aleksandra Sztuka – zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

Pierwsze głosowanie jeszcze w marcu. Informacje na temat głosowań pojawią się na stronie urzędu miasta w zakładce budżetu obywatelskiego oraz na ekoportalu.

www.lodz.pl/bo

www.lodz.pl/ekoportal

Polecane aktualności

31. Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza – stacjonarnie w Łodzi i online

Wydział Kultury

„Animacja – sztuka nie tylko dla najmłodszych widzów. Filmy animowane w praktyce szkolnej”.... więcej

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Punktów Obsługi Świadczeniobiorców

Od dnia 16-12-2021 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców mieszczące się przy: Politechniki 32, Piłs... więcej

Łódź edu kul | Dosłyszeć teatr

Wydział Kultury

W czwartek, 21 października rusza niezwykły projekt edukacyjny pt. „Dosłyszeć teatr”. Będzie to cykl... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... więcej

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... więcej

Kontakt