Remont kamienicy przy Piotrkowskiej 118. Powstanie tu nowy pasaż [WIZUALIZACJE]

Kolejna zabytkowa kamienica w Łodzi doczeka się remontu. Miasto odnowi wszystkie budynki przy ul. Piotrkowskiej 118, a na dziedzińcu stworzy nowy pasaż, który połączy Piotrkowską z fabrykami przy ul. Sienkiewicza.

Kamienica przy Piotrkowskiej 118 - wizualizacja -  mat. prasowe
Tak ma wyglądać podwórko kamienicy przy Piotrkowskiej 118 po remoncie , mat. prasowe

Rewitalizacja znów wkracza na ul. Piotrkowską. Miasto odnowi wszystkie budynki pod numerem 118, a na dziedzińcu stworzy nowy pasaż, który połączy Piotrkowską z fabrykami przy ul. Sienkiewicza. 

Jak zmieni się kamienica przy Piotrkowskiej 118?

– Przebudowa i remont nieruchomości obejmą odnowienie elewacji, wzmocnienie konstrukcji, naprawę dachu, wymianę i renowację historycznej stolarki oraz remont klatki schodowej. To będzie gruntowna przebudowa. Podwórko zyska nową nawierzchnię, a do już istniejącej zieleni dosadzimy dużo nowych roślin. Nie zabraknie ławek i nowego oświetlenia – mówi Igor Kobus, inżynier kontraktu.

W kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 118 powstaną mieszkania komunalne, pracownie twórcze a na III i IV piętrze siedziba Fundacji Centrum Praw Kobiet. Na parterze znajdą się lokale dla przedsiębiorców przeznaczone na usługi i gastronomię. Staną się one naturalnym uzupełnieniem odnowionego i zazielenionego podwórka. Sam dziedziniec po remoncie zostanie otwarty na pasaż, który połączy ul. Nawrot z pasażem Schillera, tworząc w ten sposób kameralną uliczkę.

Przetarg na przebudowę

18 listopada nastąpi otwarcie ofert w przetargu ogłoszonym na remont tej zabytkowej kamienicy z końca XIX wieku. Jeśli część formalna przebiegnie zgodnie z harmonogramem, w lutym zostanie podpisana umowa z wykonawcą, a firma, która wygra przetarg, będzie mogła rozpocząć prace. Remont ma zakończyć się w drugiej połowie 2023 roku.

Neoklasycystyczna kamienica czynszowa przy ul. Piotrkowskiej 118 powstała w latach 80-90 XIX wieku. Jej pierwszym właścicielem był Juliusz Szulc. W jednym z budynków prawej oficyny działała do wojny synagoga. 


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017r. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.


Tak kamienica przy Piotrkowskiej 118 będzie wyglądać po remoncie:

Zobacz także

Polecane aktualności

31. Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza – stacjonarnie w Łodzi i online

Wydział Kultury

„Animacja – sztuka nie tylko dla najmłodszych widzów. Filmy animowane w praktyce szkolnej”.... więcej

Od 16-12-2021 r. przeniesienie Punktów Obsługi Świadczeniobiorców

Od dnia 16-12-2021 r. Punkty Obsługi Świadczeniobiorców mieszczące się przy: Politechniki 32, Piłs... więcej

Łódź edu kul | Dosłyszeć teatr

Wydział Kultury

W czwartek, 21 października rusza niezwykły projekt edukacyjny pt. „Dosłyszeć teatr”. Będzie to cykl... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci pomordowanych na Brusie. Łódź składa hołd ofiarom egzekucji dokonanych w okresie okupacji niemieckiej i czasach stalinowskich

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu na Brusie złożono... więcej

Łódź edu kul | druga edycja wsparcia tutorskiego dla liderów edukacji kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Kultura stanowi kluczową oś w budowie wspólnoty i kapitału społecznego, wpływa na jakość relacji i... więcej

Kontakt