Rewitalizacja na osiedlu Montwiłła-Mireckiego

7 podwórek na zabytkowym osiedlu im. J.Montwiłła-Mireckiego wkrótce odzyska swój dawny blask. Realizowany właśnie projekt rewitalizacji podwórek wygrał w 2018 roku Konkurs Prezydenta Miasta na zadania inwestycyjne dla jednostek pomocniczych, koszt inwestycji to 745,7 tys. zł. Koniec prac zaplanowano na koniec września.

Trwają nasadzenia na osiedlu Montwiłła-Mireckiego
Trwają nasadzenia na osiedlu Montwiłła-Mireckiego

- Kluczowe w tej inwestycji jest zaangażowanie mieszkańców, ich determinacja ale też cierpliwość, bo do pomysłu do realizacji musiało minąć trochę czasu. Ale niedługo będzie tutaj wiele urokliwych miejsc, gdzie wśród zieleni będzie można przyjemnie spędzić czas - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. - To także dowód na to, że spełniamy obietnice z wyborów samorządowych i przenosimy ciężar realizowanych inwestycji z centrum miasta właśnie na osiedla.

Założeniem rewitalizacji jest przywrócenie podwórkom pierwotnego, historycznego wyglądu, a pomocne są stare mapy i… pocztówki, które mają w swoich zbiorach mieszkańcy osiedla. Ulokowane między budynkami mieszkalnymi podwórka bardziej przypominają zieleńce, które po zakończeniu prac zamienią się w urokliwe miejsca ze stylowymi ławeczkami, nowymi nasadzeniami krzewów, odnowionymi trawnikami i alejkami spacerowymi.

- Nowych nasadzeń jest bardzo dużo, istniejąca zieleń została dokładnie zinwentaryzowana i uporządkowana. W części podwórek będzie poszerzony obszar dojazdu do budynków mieszkalnych gdzie zostaną zastosowane ekokraty dla zieleni wypełnione trawą - wyjaśniła Małgorzata Ożegalska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.

Osiedle im. Montwiłła-Mireckiego zostało wybudowane przez Magistrat dla robotników w latach 1928 - 1932/33, na ówczesne czasy było bardzo nowoczesne - o czym przypomniał Remigiusz Kaczmarek, przewodniczący Rady Osiedla im. Montwiłła-Mireckiego.

- Rok 2019 był czasem konsultacji tego projektu, jako Rada Osiedla chcieliśmy aby wszyscy mieszkańcy mogli przedstawić swoje opinie i koncepcje na temat finalnego wyglądu podwórek. W pierwszym etapie rozdaliśmy wszystkim ankiety a w drugim były spotkania podczas których analizowaliśmy otrzymane ankiety - opowiadał Remigiusz Kaczmarek. - To mieszkańcy zdecydowali, że chcą wrócić do pierwotnego wyglądu podwórek z niewielkim ich unowocześnieniem oczywiście w granicach, na które zgodził się konserwator zabytków. Dla nas cenne jest to, że zadanie mieszkańców zostało uwzględnione, że udało się wypracować kompromis i go zrealizować.

Do odnowienia pozostało jeszcze 6 podwórek na osiedlu, przewodniczący Kaczmarek już zapowiedział, że mieszkańcy będą zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego i liczą na sukces.

Polecane aktualności

Łódź Buduje. 28 października, w nocy będzie trudniej przejechać autostradą A1 - przejedzie nią transport wielkogabarytowych elementów na budowę stadionu ŁKS

Małgorzata Loeffler / ZiM

W nocy ze środy na czwartek (28/29.10) nastąpią utrudnienia w przejeździe przez autostradę A1 na... więcej

Kwesta na rzecz ratowania zabytków łódzkiego Starego Cmentarza w tym roku online

Tomasz Walczak / BRP

Tegoroczna, już 26. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej w... więcej

Czynsze za symboliczną złotówkę dla łódzkiej gastronomii i klubów fitness

BRP

Prezydent Miasta Łodzi podjęła decyzję o obniżce czynszów do symbolicznej złotówki dla łódzkiej... więcej

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny

Jolanta Baranowska / BRP

Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" kupiło ambulans sanitarny, którym będzie transportowało pacjentów... więcej

 -  fot. license CC0

Raport COVID w Łodzi (27.10)

BRP

Informacje nt. przypadków zakażeń stwierdzonych w miejskich jednostkach zdrowia, opieki społecznej i... więcej

Kontakt