Rewitalizacja to nie tylko remonty kamienic i modernizacja dróg. Ekologiczne innowacje

Budki lęgowe dla jerzyków w rewitalizowanych kamienicach, różnorodność miejskiej zieleni, systemy nawadniające przy przebudowywanych ulicach i rozsączające w łódzkich parkach, energooszczędne oświetlenie latarni to część ekologicznych innowacji wdrażanych w ramach miejskich inwestycji. Łódź stara się dbać o swoją zieleń i faunę miejską.

Rewitalizacja to nie tylko remonty kamienic i modernizacja dróg. Ekologiczne innowacje -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Rewitalizacja to nie tylko remonty kamienic i modernizacja dróg. Ekologiczne innowacje , fot. Stefan Brajter / UMŁ

- Często mówimy o rewitalizacji w kontekście remontu ulic i kamienic czy zajmujemy się sprawami społecznymi. Rzadziej mówiliśmy o projektach innowacyjnych, które stosujemy w rewitalizacji. Staramy się, uczymy się ich, a później tą wiedzą będziemy dzielili się z innymi. Jednym z istotniejszych punktów jest ekologia. Będziemy o niej nie tylko mówić, ale i ją wdrażać. To, co dzieje się w tej chwili z klimatem, czyli ogromne problemy z suszą sprawiają, że także my przy rewitalizacji uwzględniamy aspekty ekologiczne - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- W budownictwie mówi się, że im lepszy plan, tym lepsza realizacja. Urzędnicy nie dali plamy, bo już kilka lat temu zbudowali zespoły, które pracowały nad inwestycjami w kontekście zmian klimatycznych. To, co dziś dzieje się na łódzkich ulicach, to ścisła realizacja planu - powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Realizacja planu ma wprowadzić możliwość rozwoju wszystkich, otaczających nas gatunków roślin i zwierząt. Na łódzkich zieleńcach tworzone są systemy, które samoczynnie je nawadniają. W przestrzeniach publicznych położono ścieżki z kostki, która przepuszcza wodę, co pozwala na rozprowadzanie jej do okolicznych roślin i drzew.

- Łódź jest też liderem jeśli chodzi o tworzenie podłoży strukturalnych. W żadnym innym mieście tego nie ma. Pod nawierzchnią drogi zbudowane są podłoża, składające się m.in. z minerałów, pozwalające na idealną wegetację drzew. To umożliwia na właściwy rozrost korzeni, ale też nie niszczy nawierzchni ulic - dodała Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

W parku im. Moniuszki powstała skrzynka rozsączająca na deszczówkę, czyli zbiornik, do którego odprowadzana jest deszczówka z głównej alei parku. Dzięki odpowiedniej instalacji, woda spłynie do zbiornika, który wypuści ją do gleby gdy nawodnienie ziemi będzie zbyt małe. Na wszystkich ulicach i w parkach remontowanych w ramach rewitalizacji obszarowej zastosowano czujniki wilgoci. W przypadku suszy czujnik uruchamia system nawadniania w zieleńcach i odpowiednio dobiera niezbędną ilość wody, którą dystrybuuje kanalikami poprowadzonymi w zieleńcach.

Ponadto zainstalowano czujniki zmierzchu, które sterują poziomem oświetlenia w latarniach. Przy jasnych nocach, można obniżyć poziom światła, a co za tym idzie zaoszczędzić na energii. Ponadto ma to aspekt ekologiczny, gdzie zwierzęta w parkach czują się w nocy bardziej swobodnie, ponieważ nie mają przez całą dobę jasno, a często to noc jest ich okresem żerowania.

Na rewitalizowanych budynkach powstaną też dachy ekstensywne, czyli zielone, które tworzą mikroklimat dla otoczenia danej posesji i pozytywnie wpływają na komfort życia mieszkańców. pochłaniają wodę i wytwarzają wilgoć odparowując ją do atmosfery, co wpływa na polepszenie mikroklimatu i obniżenie temperatury w mieście. Pierwszy z nich powstanie na budynku przy ul. Tuwima 33.

Polecane aktualności

Uczestnicy zwiedzą m.in. wnętrza pałacu Izraela Poznańskiego -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Zapraszamy na "Weekend z Izraelem Poznańskim"

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

25 sierpnia przypada 186. rocznica urodzin Izraela Poznańskiego, jednego z największych łódzkich... więcej

Przystanek "Nostalgia". Oto wiata zbudowana z kwiatów zatopionych w bezbarwnej żywicy -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Przystanek "Nostalgia". Oto wiata zbudowana z kwiatów zatopionych w bezbarwnej żywicy

Konrad Ciężki / BPiNM

Łódzkie Centrum Wydarzeń zakończyło pracę nad "Nostalgią", czyli nową instalacją artystyczną w... więcej

Miejska Arena Kultury i Sportu  -  mat. prasowe

MAKiS wyrasta na lidera zielonej rewolucji wśród miejskich spółek

Informacja prasowa

Ekoimprezy, nowe nasadzenia, a wkrótce też farma fotowoltaiczna. Miejska Arena Kultury i Sportu ... więcej

W Łodzi tworzą ręce 3D dla dzieci -  mat. prasowe

W Łodzi tworzą ręce 3D dla dzieci

Informacja prasowa

W Łodzi drukuje się w technologii 3D ręce dla dzieci, które nie mają palców lub dłoni. więcej

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Mamy zestaw obowiązkowy dla każdego, kto chce poznać Łódź. W środku Łódzkiej Tytki Turysty: mapa... więcej

Kontakt