Rewitalizacja to nie tylko remonty kamienic i modernizacja dróg. Ekologiczne innowacje

Budki lęgowe dla jerzyków w rewitalizowanych kamienicach, różnorodność miejskiej zieleni, systemy nawadniające przy przebudowywanych ulicach i rozsączające w łódzkich parkach, energooszczędne oświetlenie latarni to część ekologicznych innowacji wdrażanych w ramach miejskich inwestycji. Łódź stara się dbać o swoją zieleń i faunę miejską.

Rewitalizacja to nie tylko remonty kamienic i modernizacja dróg. Ekologiczne innowacje -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Rewitalizacja to nie tylko remonty kamienic i modernizacja dróg. Ekologiczne innowacje , fot. Stefan Brajter / UMŁ

- Często mówimy o rewitalizacji w kontekście remontu ulic i kamienic czy zajmujemy się sprawami społecznymi. Rzadziej mówiliśmy o projektach innowacyjnych, które stosujemy w rewitalizacji. Staramy się, uczymy się ich, a później tą wiedzą będziemy dzielili się z innymi. Jednym z istotniejszych punktów jest ekologia. Będziemy o niej nie tylko mówić, ale i ją wdrażać. To, co dzieje się w tej chwili z klimatem, czyli ogromne problemy z suszą sprawiają, że także my przy rewitalizacji uwzględniamy aspekty ekologiczne - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- W budownictwie mówi się, że im lepszy plan, tym lepsza realizacja. Urzędnicy nie dali plamy, bo już kilka lat temu zbudowali zespoły, które pracowały nad inwestycjami w kontekście zmian klimatycznych. To, co dziś dzieje się na łódzkich ulicach, to ścisła realizacja planu - powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Realizacja planu ma wprowadzić możliwość rozwoju wszystkich, otaczających nas gatunków roślin i zwierząt. Na łódzkich zieleńcach tworzone są systemy, które samoczynnie je nawadniają. W przestrzeniach publicznych położono ścieżki z kostki, która przepuszcza wodę, co pozwala na rozprowadzanie jej do okolicznych roślin i drzew.

- Łódź jest też liderem jeśli chodzi o tworzenie podłoży strukturalnych. W żadnym innym mieście tego nie ma. Pod nawierzchnią drogi zbudowane są podłoża, składające się m.in. z minerałów, pozwalające na idealną wegetację drzew. To umożliwia na właściwy rozrost korzeni, ale też nie niszczy nawierzchni ulic - dodała Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

W parku im. Moniuszki powstała skrzynka rozsączająca na deszczówkę, czyli zbiornik, do którego odprowadzana jest deszczówka z głównej alei parku. Dzięki odpowiedniej instalacji, woda spłynie do zbiornika, który wypuści ją do gleby gdy nawodnienie ziemi będzie zbyt małe. Na wszystkich ulicach i w parkach remontowanych w ramach rewitalizacji obszarowej zastosowano czujniki wilgoci. W przypadku suszy czujnik uruchamia system nawadniania w zieleńcach i odpowiednio dobiera niezbędną ilość wody, którą dystrybuuje kanalikami poprowadzonymi w zieleńcach.

Ponadto zainstalowano czujniki zmierzchu, które sterują poziomem oświetlenia w latarniach. Przy jasnych nocach, można obniżyć poziom światła, a co za tym idzie zaoszczędzić na energii. Ponadto ma to aspekt ekologiczny, gdzie zwierzęta w parkach czują się w nocy bardziej swobodnie, ponieważ nie mają przez całą dobę jasno, a często to noc jest ich okresem żerowania.

Na rewitalizowanych budynkach powstaną też dachy ekstensywne, czyli zielone, które tworzą mikroklimat dla otoczenia danej posesji i pozytywnie wpływają na komfort życia mieszkańców. pochłaniają wodę i wytwarzają wilgoć odparowując ją do atmosfery, co wpływa na polepszenie mikroklimatu i obniżenie temperatury w mieście. Pierwszy z nich powstanie na budynku przy ul. Tuwima 33.

Polecane aktualności

Rekordowa kwota na aktywizację młodych bezrobotnych

Monika Pawlak / BRP

Ponad 27,7 miliona złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego na aktywizację młodych bezrobotnych... więcej

Nowa studnia głębinowa w Łodzi -  mat. prasowe

Nowa studnia głębinowa w Łodzi

Miłosz Wika / ZWIK

Zakończono prace przy budowie w Łodzi kolejnej studni głębinowej. Sięga ona pokładów wodonośnych... więcej

Superlaboratorium genetyczne powstanie w Łodzi -  fot. CC0 license

Superlaboratorium genetyczne powstanie w Łodzi

Informacja prasowa

Nowoczesna, bezpieczna, kompaktowa i wygodna – taka będzie nowa siedziba Biobanku Uniwersytetu... więcej

Spersonalizowane implanty ortopedyczne wkrótce odmienią życie pacjentów po amputacjach. Pracują nad nimi w Łodzi

Edyta Bąk / BioNanoPark

To będzie rewolucja dla pacjentów, którzy stracili nogę i korzystają z protezy. Sztab naukowców... więcej

Pomorska 11 - stan na listopad 2019 r. - widok od strony ul. Pomorskiej -  fot Stefan Brajter

Łódź Rewitalizacja: nowe miejsce dla dzieci i młodzieży w centrum

Aleksandra Hac / BRP

Nie tylko komfortowe mieszkania dla łodzian, ale także nowy plac zabaw i świetlica środowiskowa,... więcej

Kontakt